Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • radu_catalin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Ce e acela un pilot automat si cum functioneaza ?
Mai stie cineva care e semnificatia seriei caroseriei si motorului pentru un Astra 2001 ? Nu prea am reusit sa potrivesc datele de pe forum cu ceea ce am eu...
Skip ads

  • mircs

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu pilotul automat este defapt "cruise control"-ul - adica sistemul care iti mentine masina la o viteza constanta definita de tine.
De ex rulezi cu 100km/h, activezi "pilotul automat" si pana cand apesi frana sau acceleratia, masina mentine viteza de 100km/h constanta.

Mircea
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ro=pilot automat
eng=cruise control
de=tempomat
  • radu_catalin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Bine, bine... dar cum se activeaza acest pilot ? Ceea ce am observat eu e ca daca rulez in treapta a 3 a , de ex., masina isi pastreaza o viteza constanta, dar la 1000 de turatii. Sau in orice trapta as rula, viteza se pastreaza constanta la 1000 de ture, fara sa apas vreun buton sau mai stiu eu ce alatceva ?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Aia se numeste turatie de relanti... si daca ar scadea sub turatia aia ti s-ar opri motorul la stop cand nu mai apesi acceleratia Smile. Nu are nici o legatura cu pilotul automat ...
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
radu_catalin a scris:Sau in orice trapta as rula, viteza se pastreaza constanta la 1000 de ture, fara sa apas vreun buton sau mai stiu eu ce alatceva ?


Salut.
Ceea ce spui tu nu e pilot automat, cu siguranta; asta se intampla la masinile mai noi de 1999, cel putin la Agila mea, pot urca o panta de 30grade fara sa apas acceleratia. Este motorasul pas cu pas de relanti.

Pilotul automat "copiaza" ultimile valori in momentul in care il activezi si le va folosi (intretine) pana cand schimbi ceva din acestea (frana/acceleratie).
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
radu_catalin a scris:Ce e acela un pilot automat si cum functioneaza ?
Mai stie cineva care e semnificatia seriei caroseriei si motorului pentru un Astra 2001 ? Nu prea am reusit sa potrivesc datele de pe forum cu ceea ce am eu...


Daca ai pilot automat inseamna ca ai un buton, la mine este in capatul semnalizatorului, iar cand il apas masina accelereaza (nu chiar ca si cum as apasa pedala de acceleratie pana jos, dar destul de energic) pana nu mai tin apasat butonul si dupa aia ramane la viteza la care a ajuns pana apas frana sau acceleratia de picior sau iarasi pe buton. La vitezele 1 si 2 nu accelereaza.
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:ro=pilot automat
eng=cruise control
de=tempomat


Cruise control ne e chiar tot una cu tempomat.

Tempomatul e o varianta de cruise control (cea mai de jos varinata, cea mai simplista, tempomatul tine doar viteza constanta si se dezactiveza la apasarea pedalei de frina sau ambreaj), dar mai sunt de exemplu Active Cruise Control care tine pe linga functia de tempomat este capabil sa frineze un pic (cu avertizarea soferului in prealabil) daca detecteza un obstacol in fata sau mai este si modelul de Advance Cruise Control care pe linga viteza stie sa tina si o distanta minima fata de masina din fata.

Notatiile de Active sau Advance sunt variabile de la producator la producator.
Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
observ ca e destul de vechi tipicul asta, dar am si eu câteva intrebari. am o astra g si vreau sa ii pun pilot automat. pe masinile mai noi cu pilot automat pe care le-am condus, se poate creste viteza apãsând pe un +, si scade apãsând pe un -. la astra g se poate face asta?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da , Marius si la astra g exista aceasta posibilitate sa cresti viteaza din butonul de tempomat, dar doar sa cresti viteza. Tii apasat pe buton si cand iei degetul ramine la o viteza care o ai pe ceas in momentul luarii degetului de pe buton.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
....si sa descresti viteza nea Gabi. maneta are 3 butoane. Pe unul viteza creste, pe altul viteza scade iar pe altul se dezactiveaza tempomatul.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asa este , eu nu pre folosesc functia asta , apas pe pedala de frana ca e mai sigur asa!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
poti sa apesi si ambreiajul ca are acelasi efect. Daca insa vrei sa depasesti, calci acceleratia , viteza creste, apoi dupa ce ai depasti ridici piciorul de pe acceleratie. Viteza va scadea pana la viteza presetata inainte si se va mentine la acea valoare.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
perfect. deci atunci o sa merite investitia. multumesc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Asa este , eu nu pre folosesc functia asta , apas pe pedala de frana ca e mai sigur asa!


Atentie!
in aceasta situatie tempomatul nu este dezactivat. Daca apesi butonul (-) se duce la viteza presetata.
Exemplu: setezi viteza la 135 km/h si trebuie sa reduci ca sa nu te apropii periculos de cel din fata. Apesi usor frana si dupa ce banda se elibereaza apesi butonul (-). Masina se tureaza si prinde viteza presetata mai bine si mai rapid ca orice pilot din lume (bineinteles, daca nu a scazut sub 80 km/h)
Tempomatul se dezactiveaza doar din buton sau din ambreiaj
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Se dezactiveaza si din apasarea pedalei de frana. Testat pe Zafira A, Astra G si H.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
hmm. cum adica mai bine decât orice pilot? te referi la pilot ca si om sau ca functie? la alte masini se dezactiveaza din ambreaj, frâna si buton. pe mine ma intereseaza o viteza constanta pe autostrada si dn-uri, dar si accelerarea din buton. din câte am vazut dar si auzit, si consumul scade când folosesti pilotul automat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da scade dar nu te astepta ca la viteze peste 130km/h sa mai scada ca acolo la toate masinile consumul creste exponential...
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma refeream la pilot ca om. Nu o sa reuseasca nimeni sa gadile acceleratia mai bine decat calculatorul masinii si aici ma refer la cazurile cand nu umblii la schimbator. Nu stiu cum se dezactiveaza tempomatul din frana (probabil calci pedala de mai multe ori) dar va asigur ca daca apesi o singura data pe frana (fara ambreiaj si fara ca turatia sa scada sub 1500) dupa care apesi butonul (-) masina se duce accelerat la viteza prestabilita. Probat pe Astra G, Astra H si Insigna.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Confirm, exact la fel se intampla si la motorizarile Vectra B/Omega B care au pilot automat 'pe cablu'. Acesta accelereaza imediat pana la viteza prestabilita anterior, daca apesi pedala de acceleratie cu piciorul nu o sa reusesti la fel de bine/la fel de repede.

La fel... poti accelera/decelera in increment de 2km/h folosind maneta, ba chiar mai mult... poti face inclusiv 'kick-down' de la maneta !
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR