Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa va raspund la intrebare Smile

Deci, se poate face o asigurare pentru masinile neanmatriculate in romania dar este o problema si trebuie indeplinite urmatoarele (masina de care spun eu este din Spania)

Proprietarul din acte are domiciliu in Spania. Soferul este roman. Se face o asigurare in Spania si una in Romania. Asigurarea din Spania este platita undeva la 50% iar cea din romania, RCA este platita 100%.

Partea nasoala este ca niciuna din asigurari nu acopera daunele produse in urma unei accidentari, exceptie facand cea din spania, care acopera un procent de 30% din costurile reparatiei, DAR numai in cazul in care masina este condusa de proprietarul ei de drept si este pe teritoriul Spaniei.

RCA-ul nu acopera nici un fel de dauna, si este pur si simplu folosit in scopuri legale, nu poti primi amenda ...

Nush cat este de avantajos sa faci chestia asta, tinand cont ca masina trebuie sa fie in proprietatea unei persoane cu domiciliul in tara respectiva. De obicei asigurarile in eu sunt f. mari si in decurs de 1an iti este mai avantajos sa o inmatriculezi. De ex daca faci manevra asta in germania ajungi sa platesti undeva la 50% din asigurare, adica vreo 1000+e in germania, plus inca vreo 150e in romania ... si asta este pe motor de pana la 1200cm. Si cu 1500e o inmatriculezi in tara si ai scapat de griji Smile

Intr-un fel este similar cu faimoasele asigurari facute in camin cu 20euro, numai fara dosar penal Smile

Sper sa va ajute si sa va lamureasca cat de cat. As vrea sa dau mai multe detalii dar momentan nu pot.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@inspectoratul
Poate nu cunosti legea, Asigurare de rasundere civila nu se poate decat autovehiculelor inmatriculate in Romania sau care au acte premergatoare inmatricularii!
Asta nu inseamna ca nu gasesti agent de asigurari care sa iti ia banii, dar polita nu e valabila si vei fi dat in judecata de pagubit!
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
corect kosfunny ...dar unii oameni nu inteleg ... ca nu se poate !(apropo ..lucrez in asigurari si stiu )
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cineva interesat?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Interesat de ce? De asigurari?
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da...
  • gunnar

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poate nu cunosti legea, Asigurare de rasundere civila nu se poate decat autovehiculelor inmatriculate in Romania sau care au acte premergatoare inmatricularii!

Salut, sunt nou si m-am inscris ca ma intereseaza subiectul.

Daca legea (care lege?) spune chestia asta, e un pic contra principiului european de libera prestare de servicii in UE. Adica nu poti impune prin lege ca asigurarile romanesti sa nu asigure masini inmatriculate definitiv in alte state UE.
E alegerea companiilor de asigurari daca vor sa vanda astfel de asigurari si sa-si asume riscuri de pe alte piete auto. Daca se hotarasc trebuie sa anunte csa din romania si corespondentul csa din tara ue unde vor sa asigure. Nimeni nu le poate impune sa nu faca asta.

Teoretic s-ar putea asigura o masina cu nr straine definitive cu o companie romaneasca, practic nu le convine companiilor. Ca daunele intr-o tara ue costa mai mult decat in romania.
  • gunnar

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca exista companii din romania care asigura masini cu nr straine ( nu pt reinmatriculare) si n-au avizat csa sau corespondentul csa din tara respectiva ca desfasoara o asemenea activitate, contractul de asigurare e nul si compania nu plateste daunele in caz de accident.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca o firma de asigurari de afara sa poata incheia asigurari in Romania trebuie ca acea firma sa aiba reprezentanta la noi in tara si filiale in toate judetele. Pe lang asta trebuie avizre si de la CSA.
Ca o firma de asigurari din Romania sa poata asigura masini inmatriculate in Franta de exemplu, trebuie ca respectiva firma sa indeplineasca acelesi cerinte in Franta!
Cred ca am fost destul de explicit!
  • sstoica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
pisoiashoo a scris:Salut . Se poate incheia asigurare auto obligatorie si pentru autovehiculele inmatriculate in alta tara cum ar fi Canada , America ... dar nu si pt autovehiculete din spatiul european ! Asigurarea costa 150 de euro pe luna !


Buna! Asi vrea sa iau legatura cu "Pisoiashoo" care a scris mai sus ca se poate incheia asiguare auto obligatorie pentru masini inmatriculate in alta tara. In cazul meu este despre o masina inmatriculata in SUA care vreau sa-o inregistrez in Romania dar nu mai am asigurare obligatorie ca sa merg cu ia la RAR etc. Asi avea nevoie de cel putin 1 luna pe numarul din SUA sa ma pot duce cu ia peste tot.

Multumesc mult,

S.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@sstoica: mergi la orice broker si cere-i "asigurare in vederea inmatricularii". este singura polita care ti-o poate face cineva si e singura legala. pe polita nu se va trece numarul de inmatriculare si e valabila 30 zile. timp suficient sa-ti iei numere rosii si sa-ti faci asigurare normala (6 luni / 1 an - la fel fara numar de inmatriculare)... daca-ti iei numerele rosii si asigurare RCA pe mai mult de 1 luna de zile, dupa ce inmatriculezi masina, mergi la acelasi agent care ti-a facut initial asigurarea si cere-i "act aditional" la polita, unde-ti va fi trecut si numarul de inmatriculare.
PS: vezi ca magarii cu tonete pe la inmatriculari iti vor spune ca doar cea de 1 luna e valabila la inmatriculare - vor sa faca niste bani ... daca ai nr. rosii iti poti lua si pe 1 an de zile RCA-ul .. e perfect valabil !
  • sstoica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ Cipiotul: Va multumesc mult pentru informatii. Mai am o intrebare: ca sa-mi fac "asigurarea in vederea inmatricularii" se poate face si pe numerele din SUA sau am nevoie sa ma duc intai sa iau numere rosii?

Multumesc din nou,

S.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
iti poti face asigurarea si cu numerele care le ai acum ... pe polita "in vederea inmatricularii" nu se trece numarul de inmatriculare care-l ai in momentul incheierii politei.
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asa este ......adevar graieste
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se asigura doar in tara in care este inmatriculata.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pun si eu nelamurirea mea sa nu mai deschid alt topic.
Luni imi expira asigurarea obligatorie. Mi-am facut asigurarea noua insa pana imi va veni in Germania prin posta va mai dura cateva zile. Nu am decat o copie color a acesteia. E mai indicat sa las masina in parcare cateva zile sa nu am probleme cu politia(desi la nemti te opreste numai daca ai facut ceva urat de tot)? Rolling Eyes
  • vladutztm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am o masina in spania radiata , daca trimit actele in tara si sunt luate in evidenta fiscala sau orice altceva ...si primesc asigurare pe o luna pe numarul de sasiu cu carte verde si toate tarile europene trecute pe ea...trimit actele in spania .. si aduc masina pe roti.. tot nu ar fi valabila asigurarea ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR