Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Enderr

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Incerc sa ma hotarasc ce masina sa imi iau si momentan oscilez intre 2 variante :
1. Astra classic II , 4 usi, 1.6 i DDP 12317 euro ( Oferta : gratuit Pachete family si electric )
2. Hyundai acent 1.6 DOHC Full 13300 DDP
Sunt curios care este parerea voastra la capitole precum :
- raport pret /calitate,
- fiabilitate,
- dotari,
- consum,
- intretinere,
- service,
- siguranta,
- revanzare.... etc.
Skip ads

  • zufoid

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.7 DTCI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
1 : pretul dat de tine este cel de la Astra Classic 5 usi ! ( cu cele 2 pachete gratuite , pret de la Erebus)

Nu am avut nici una nici alta pana acum dar si eu am avut aceeasi dilema. Am luat insa o decizie : miercuri trebuie sa ma duc sa imi ridic masina , Opel Astra Classic 1.7 DTCI 5 usi , pachetele gratuite + o multime de alte optiuni : airbags laterale , jante , volan in piele , proiectoare ... nu mai stiu ca nu am foaia in fata. Cert e ca pe mine m-a costat 13.500 (DDP) si sunt destul de multumit.

Coreana insa e mai dotata sigur (daca tin bine minte incluziv airbaguri perdea + o groaza alte chestii) + garantia IMBATABILA !.

Depinde de ceea ce vrei de la o masina : eu unul prefer un stil foarte sportiv de condus si daca se strica/busesc sa gasesc piese pe toate drumurile. De aici am luat decizia respectiva. Daca vei lua Accent ai sa stai mult dupa piese daca o lovesti

Succes
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cu o singura mentiune Astra Clasic/G este din clasa compacta iar Hyundai Accent este din clasa mica ... marimea conteaza Exclamation Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Opel Astra H Enjoy 1.4 e 14440EURO. Adaugam promotia de 1250 de euro si ajungi la 13200.

Nu iei o masina de 105CP ci numai de 90CP, dar ai o masina intradevar incapatoare, 5 stele la siguranta, moderna si, de ce nu, frumoasa.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
iso a scris:Cu o singura mentiune Astra Clasic/G este din clasa compacta iar Hyundai Accent este din clasa mica ... marimea conteaza Exclamation Laughing


Accentul este tot in clasa compacta Exclamation De unde ai scos-o!? Very Happy
Alta precizare, Astra Classic nu are 5 stele la EuroNcap.
Despre noul Accent stiu ca are niste forme foarte frumoase, este clar peste Classic la acest capitol. Adica este mai eleganta iar G-ul se preteaza bine la modificari exterioare.
Sfatul meu este sa-ti iei un H chiar cu mai putine dotari si astfel e mai tare decat cele de mai sus Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@love4cars

...am scos'o din cataloage , o fi dar numai daca zic ei ca e in clasa compacta ... sa nu uitam ca are platforma comuna cu KIA Rio care este sigur de clasa mica , deci mica nu mini . Kia Cerato si Hyundai Elantra sint in compacta .
Ia baga un ochi la dimensiuni si ai sa vezi ca e mai mic Accentu' decit Aveo de la Chevrolet care este in clasa mica , poate modelul vechi de Accent sa fi fost ca asta nou e mai mic . Wink

Oricum nu'mi place Accentul cu bandourile laterale "lipite" mult prea sus ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca e vorba neaparat de sedan, arunca un ochi si la topicul: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13457
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Accent-ul are caroserie subcompacta - asa sustin ei!!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
exact asta a fost si ultima mea decizie: si am ales Astra Classic II; macar are pedigree nemtesc; si nu are nimic de-a face cu turcii si turcismele...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am o colega cu Accentul ala mai vechi si un coleg care are Accentul cel nou.
Dintre cele doua, ca aspect exterior imi place mai mult cel vechi.
Oricum, intre Accent(orice varianta) si Opel, prefer oricand Opelul.
As risca sa aleg un Corsa in fata Accentului cel nou.
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu inainte sa cumpar Astra Classic II 1.4l, 90cp, hatchback am vrut sa cumpar Noul Hyundai Accent, tot 1.4l 95 cp.
Am renuntat la Hyundai Accent inainte sa ma decid pentru Astra Classic si deja ma gindeam la VW Polo Happy sau Noul Opel Corsa.
De ce am renuntat la Noul Accent:
1. consumul "astronomic" de carburant atat la 1.4l cat si la 1.6l explicabil daca ne gandim ca motoarele au fost concepute la un centru de cercetari din SUA (pana si americanii (la ei are 10 ani garantie) se vaita de consumul motorului 1.6 l si unii au dus masina inapoi).
2. problemele legate de coloana de directie.
3. problemele legate de soc-debitmetru.
4. atitudinea execrabila a dealer-lui din Bucuresti
5. chiar daca are 6 ani garantie (doar 3 ani transmisibila) astepti cu lunile dupa piese in plus mai e o smecherie legata de intervalele obligatorii de service - atentie!.
6. rotile mici si greutatea prea mare a masinii (1265kg-m-am uitat la tablitele masinilor expuse - diesel-l are peste 1300kg).
7. probleme cu amortizoarele pe gaz.
8. calitatea ansamblarii bordului cat si calitatea vopselei (culoarea deschisa a tapiteriei gri/bej).
9. calitatea ansamblarii unei masini in Turcia de o companie coreeana cu un presedinte ce isi conduce compania din puscarie(vid de putere in companie care a inceput sa dea cu flit si clientilor din SUA - vezi Yahoo Auto's).
De ce am luat Opel Astra Classic II:
1. fiabilitate dovedita in timp consum de carburant arhicunoscut si bun.
2. aspect mai masculin cu roti de dimensiuni mai mari.
3. design Bertone cu Cx 0.29 fata de Cx Hyundai Accent 0.33 (nu ca am eu astra classic II dar mie sincer imi place mai mult decat H la fel cum imi place mult mai mult Golf IV fata de Golf V).
4. atitudine dealer (concurenta - 4 dealeri in bucuresti) care mi-a facut o reducere de 1850 euro.
5. masina germana - robusta si functionala.
6. desi e ansamblata in Polonia pe majoritatea pieselor importante scrie "made in germany".
7 la noua Corsa as fi asteptat 4-7 luni si e o masina mai feminina si mai putin spatioasa la acelasi pret.


Ultima modificare facuta de amarius7 la Lun 14 Mai, 2007 11:06 pm
  • amarius7

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1.4l twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce am cumparat Opel-l Astra Classic II 1.4l am aflat ca motorul ei ze14xep are distributia pe lant si distributia variabila (la fel ca 1.6l de la Hyundai dar eficienta - eficienta care se vede in consumul de carburant 5.5l%afara si 8% in Bucuresti si asta in rodaj).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR