Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dadelosu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la scaunul soferului:se lasa intr-o parte.probabil telescopul nu mai functioneaza sau ce piesa este acolo la ridicarea si coborirea lui.Ce se poate face? Stie cineva?
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Scaunul soferului "nu are telescop". Are pur si simplu o maneta, care prin actionare coboara sau ridica scaunul. Daca "se duce" intr-o parte(si presupun ca face acest lucru numai cand este pe ridicat) atunci axul care este actionat de maneta este rupt. Am patit-o la un Vectra B anterior si am demontat scaunul si am sudat acel ax si am scapat de problema. Era intradevar sacaitoare, cand mergeam pe denivelari mai accentuate se ridica dintr-o parte.


Daca axul acesta este rupt se poate vedea si fara sa demontezi scaunul. Culisezi scaunul inspre bord la maxim, il ridici maxim si te uiti sub el in zona din spate. La pasager spate stanga te uiti sub el si ar trebui sa se vada daca axul este rupt.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Va salut! La vectra C Z19DTH din 2008, mi se lasa scaunul soferului in jos intr-o perioada "x" oarecare (pot fi 3 ore, o zi sau 3 zile). Nu scartaie nimic la el, doar se lasa. Tot timpul cand urc in masina trebuie sa il ridic iar la maximum. Are cineva o idee de ce?
Cu respect!
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
La un Corsa C, la scaunul de la sofer, in partea dreapta are o maneta, banuiesc ca este pentru ridicarea scaunului...doar ca nu stiu exact cum lucreaza aceasta maneta, in jos este blocata, in sus se ridica putin daca trag de ea, dar scaunul ramane neschimbat...trebuie sa trag mai tare de ea in sus?Nu vreau sa stric ceva daca trag mai tare.
Multumesc!
Skip ads

  • BKordamirRenata

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Buna ma invata si pe mine cineva cum sa ridic scaunu la opel tigra twingtop. Dau de maneta aia dar nimic.
  • CRemus611

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cum demontez bara spate vecta 18?Ma poate ajuta cineva! Multumesc!
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Salutare.
Scaunul soferului "nu are telescop". Are pur si simplu o maneta, care prin actionare coboara sau ridica scaunul. Daca "se duce" intr-o parte(si presupun ca face acest lucru numai cand este pe ridicat) atunci axul care este actionat de maneta este rupt. Am patit-o la un Vectra B anterior si am demontat scaunul si am sudat acel ax si am scapat de problema. Era intradevar sacaitoare, cand mergeam pe denivelari mai accentuate se ridica dintr-o parte.



Daca axul acesta este rupt se poate vedea si fara sa demontezi scaunul. Culisezi scaunul inspre bord la maxim, il ridici maxim si te uiti sub el in zona din spate. La pasager spate stanga te uiti sub el si ar trebui sa se vada daca axul este rupt.


la reglajul lombar ,ai idee i se mai poate face ceva sa fie functional?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR