Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Astazi am observat ca atunci cand luam mici denivelari se aude un zgomot ciudatel...un troc-troc-troc....initial am zis ca e de la ce aveam in portbagaj...nimic...si stand la stop am zis sa cuplez frana de mana(electrica). dupa ce am cuplat si decuplat nu s-a mai auzit asa de tare...dar dupa cateva denivelari a inceput iar...putin mai incet ca prima data...
Voi ati patit asa ceva? Miercuri nu s-a auzit nimic...ieri nu am fost cu masina si azi a aparut acest troc...Cand am lasat masina parcata nu am lasat-o cu frana de mana cuplata, am lasat-o intr-a doua!
Se poate sa fi inghetat ceva pe dedesubt?

Am fost cu ea la ITP acum 5 zile si mi-au spus cei de acolo ca nu are abslut nimic masina, nici un joc, absolut nimic...

Merci
Skip ads

  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salve,eu am un zgomot asemanator in partea dreapta din fata,mai am un prieten care la fel are acelasi zgomot,la service au spus ca nu are nimic si ca masina e ok....


Legat de frana de mana sau franele cu disc pe spate,la celalat opel care l-am avut iarna trecuta mi-a ramas blocat etrierul stang ,am tras de mai multe ori frana de mana pana s-a deblocat,probabil cand am venit cu ea a fost sau a prins umezeala si peste noapte a inghetat putin dar nu au fost zgomote ca cel pe care il mentionezi tu....sa nu fie cablul de pe partea stanga spate care de la denivelari a lovit...
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@cosmin65397: problema e ca pana acum nu am auzit acest zgomot...asta vara pe denivalari nimic...am observat ca se aude acel troncanit numai cat trec peste portiuni de multa gheata...pe uscat foarte rar, asta daca sunt foarte dese aceste denivelari, gen linie de tramvai...
la ce cablu te referi tu? cel de frana? si sa fie ala inghetat si de aceea sa faca acel zgomot?
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Pe care parte se aude zgomotul? Daca ar fi cablul de frana de mana,cel de pe stanga care atarna putin,am vazut ca mai toate astraj au acel cablu lasat,sa nu bata ala ...sau poate ai vreo pietricica sau bucata de gheata intrata .incearca sa te uiti sub ea pe partea care ai zgomotul si vezi daca observi ceva in neregula...
Skip ads

  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fie zgomotul deja clasic de la suspensie fata/spate la care mesterii de prin service-uri spun ca n-au mai auzit de asa ceva, desi toata lumea se plange de el. Esti sigur ca masina nu l-a avut pana acum?

H-ul nu prezinta astfel de zgomote (nu se plang oamenii), iar pe J nu se pot remedia. Intrebarea este de ce una are si alta nu? Singurul raspuns fiind se stie, dar nu se vrea (abordarea clasic romaneasca impanzeste occidentul). Rusine producatorului si retelei de service pentru faptul ca nu remediaza problema, iar celor din urma ca sunt reticenti in a-ti schimba orice ar trebui sa intre pe garantie.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Aantonio: nu am avut. vad ca acum cand s-a facut mai cald nu mai face....si am luat destule damburi si gropi...
  • Aurelian Mihalca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut, Am si eu o intrebare pt Cosmin Ai rezolvat cu bataia pe fata dreapta ? De citeva zile am si eu o bataie pe fata dreapta si problema este ca la service nu au depistat-o, Poate ai aflat tu ceva piesa care bate si nu este de la directie.Mersi
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Aurelian,din pacate nu am reusit sa gasesc nimic legat de bataia aia,am fost atat eu cat si prietenul meu cu amandoua masinile la service special pt acel zgomot si culmea nu are nimic,nu au gasit nimic slabit,desfacut etc... Nici eu nu stiu la ce sa ma mai uit....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR