Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • liviu91

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, am si eu o problema cu luneta spate ...de curand a fost vreme naspa si mi s-au aburit geamurile si am incercat sa dezaburesc luneta dar se dezaburea decat o rezistenta , am incercat sa misc de firele care face conexiune la rezistenta dar nici un efect, am masurat rezistentele cu aparatul de masura si 2 din ele nu imi functioneaza. Ce as putea sa fac in cazul acesta, astept niste sfaturi! Chiar ar fi necesar schimbata luneta din pricina problemei asteia? Multumesc
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am observat acelasi lucru la Corsa C, 3 linii nu mai merg. Dar am observat pe fuga ca ar exista un kit de reparatie pentru rezistente, in EPC4. Cand am timp si ma uit, ii zic si tie. Tizule.

PS: codul apare ca fiind GM 90094935 kit, repair, back window glass heat conductor, o fi pentru legatura dintre fir si geam sau pentru liniile de incalzire? Pretul e 41 eur.

uite un topic https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21831
  • liviu91

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul tau...am sa incerc cu Loctite sa vedem daca iese ceva...Numai bine
  • zeon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salul sunt nou si am si eu o nelamurire. Am un Opel Corsa B din 96. Nu stiu daca butonul din consola centrala a masinii, cel de care se trage sa se dejaburasca luneta, are bec? Daca are, as vrea sa stiu si cum se scote sa il inlocuiesc. Multumesc.
Skip ads

  • HOLBAN SORIN

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Este o adevarata aventura sa schimbi acel bec.Nu vreau sa te dezamagesc,dar asa este
  • zeon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2012

  • Mesaj Privat
L-am mesterit si am reusit sa il schimb. E relativ simplu fata de becurile care lumineaza butoanele de unde se regelaza viteza aerului, caldura, si pe unde sa sufle aerul. Se scoate butonul (se trage de el, sa fie pe pozitia de dezaburire luneta, apoi in partea opusa de unde are liniuta alba, a are o gaurica in care se baga o surubelnita subtire si se impinge acolo in timp ce se trage de buton, are colo in interior un pin care trebuie apasat sa iasa butonul). Dupa ce a iesit butonul are acolo in stanga si dreapta doua lamele care in tin fixat. Cu doua surubelnite subtiri se apasa pe ambele lamele, si aici ar fi necesara o a doua persoana care sa traga de buton. Butonul iese relativ usor daca lamele sunt apasate. Dupa ce butonul iese afara acolo se poate observa beculetul care se scoate din soclu tragand de el. Becul e de 12 V, 1,2 W si se gaseste la magazine de pise auto (1 leu - 1,5 lei).
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat solutie de reparat incalzirea geamului. Este de la firma Amepox Polonia, produsul se cheama Rear window defogger repair kit Elpox 15, a costat 60 ron. L-am gasit la magazinele de comercializare piese electronice.


  • 99donu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salurare, am o corsa din 96 si am o problema cu dezaburirea . Geamurile de la usile de spate imi ingheata iar parbrizul se dezabureste pe jumatate. Eu m-am gandit ca problema cu parbrizul ar putea fi de filtrul de polen pe care nu-l gasesc sa-l schimb. Multumesc
  • cardozo

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2012

  • Mesaj Privat
filtrul de polen ii sub capota trebuie sa dai stergatoarele jos si sa desfaci cele doua grilaje si sub iele se mai gaseste un plastic il dai si ala jos si acolo ii filtru de polen
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR