Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:"ba baiatule", ia vezi tu si iti pune un ham la gura inainte sa te iei de cineva. In primul rand nu am facut pe nimeni mincinos, in al doilea rand nu mai sunt student, iar in al treilea rand nu stiu care dintre noi e mai in varsta. Probabil tu, avand asa mare grija ce scoti pe gura (taste). Am lucrat in diferite domenii, iar unul din domenii ma obliga sa umblu mult cu masina. Am fost si pe tir dar viata de tirist nu e de mine, asa ca a ramas in urma asta. Am intrat aici ca sa ii sustin spusele lui vasea77, intrucat e printre putinii care stiu sa conduca o masina sa ii iasa consum mic. Ar mai fi tatal meu, dar el nu mai are mentalitatea de a se contrazice atat pe baza unor lucruri atat de neimportante.
Daca stai bine sa te gandesti, nu iti schimba deloc uleiul, ca oricum poate nu tii masina aia mai mult de 2-3 ani, si oricum o sa crape la cel care o va cumpara de la tine, nu? Colegul Alesanko a scris de filtre in general, si nu a facut referire doar la filtrul de polen! Iar eu nu am zis ca la 180 am consum de 5! Am zis clar cu reprize de pana la 180. Sau nu mai stii nici sa citesti? Sau ai vazul selectiv si prinzi doar ceea ce place ochiului sau creierului tau. Sunt curios de treaba asta : niciunul din cunoscutii mei nu a vrut sa puna pariu cu mine ca merg doar cu consumul declarat...

Eu zic sa-l urmezi pe tacto si sa nu te mai contrazici ca minti de ingheata apele.Sa inteleg ca ai mers cu 90 la ora si ai accelerat odata pana la 180 timp de 2 minute si atat? asa ai scos tu 5%? iti zic eu ca nici asa nu scoteai 5%.
P.S Probabil pentru inteligenta ta condusul si obtinutul unui consum mic e ceva complicat, echivalentul a unei integrale sau ecuatii diferentiale, de'aia doar oamenii cu "scaun" la cap stiu sa faca asa ceva.
Du-te baaaa!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Intrucat discutia poate degenera urat, propun sa oprim aici insultele. E ok asa? Hai ca ai tu dreptate si gata, bine? Si ca sa fim ontopic : scarllex, verifica si bujiile si fa-i un test. La tine ar trebui sa mearga pseudoagrafa, si sa vezi daca sondele sunt in parametri.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca unii in 2013 au luat-o razna....o luam cu frumosu ....vectra b are 1300 de kg din start fara bagaje si alte nebunii....ca sa scoti consum mic fie el pe orice motor(fie el benzina sau diesel)viteza nu trebuie sa depaseasca 100 km/h si fara accelerari bruste....deci varianta colegului cu accelerari pana la 180 is pt baietii lui din zona nu pt oameni seriosi....in alta ordine de idei un z16 z18xe nu va scoate consum de 5 nici daca te minti singur....nu va prostiti cu orgolii inutile ..

ah florin crek tu esti baiatu ce scoate 7 in oras cu z18xe....
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
BENZINA

1.6 16v
Consum mixt:
aprox. 8,0 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 11,3 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 6,1 l/100 km

1.8 16v
Consum mixt:
aprox. 8,4 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 11,9 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 6,4 l/100 km

1.8 16v( cel de 125 cai)
Consum mixt:
aprox. 7,8 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 11,0 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 6,0 l/100 km


2.0 16v
Consum mixt:
aprox. 8,8 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 12,3 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 6,8 l/100 km


2.2 16v
Consum mixt:
aprox. 8,4 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 12,0 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 6,3 l/100 km

2.5 v6
Consum mixt:
aprox. 9,9 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 13,8 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 7,6 l/100 km

2.6 v6
Consum mixt:
aprox. 9,9 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 14,2 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 7,4 l/100 km

DIESEL

1.7 TD
Consum mixt:
aprox. 5,7 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 7,7 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 4,6 l/100 km

2.0 DI
Consum mixt:
aprox. 5,7 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 7,7 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 4,6 l/100 km

2.2 DTI
Consum mixt:
aprox. 6,0 l/100 km
Consum (urban):
aprox. 8,2 l/100 km
Consum (extraurban):
aprox. 4,7 l/100 km

Acestea ar fi cifrele oficiale!
Acum fiecare stie ce poate!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sustin consumul oficial afisat mai sus de colegul @pustiu_pst pentru Vectra B cu motorul 1.7TD, insa la Opel consumul in regim urban este obtinut mergand cu masina cu a 3-a prin oras (nu cu viteza a 4-a), acelasi lucru este luat in calcul la consumul mixt...

Mai jos este consumul real pentru Vectra B 1.7TD 82cp (varianta cu A/C, greutate masina+sofer 1.395kg):

- Consum (mixt):
vara : 5.0 l/100km, cu mers intre localitati cat mai constant la 100km/h intr-a 5-a (2.500rpm) si prin localitati cu 60km/h in viteza a 4-a (1.900rpm)
iarna : 5,3 l/100km, cu mers intre localitati cat mai constant la 100km/h intr-a 5-a (2.500rpm) si prin localitati cu 45km/h in viteza a 3-a (2.000rpm)

- Consum (urban):
vara : 6.8-7.0 l/100 km, cu mers preponderent la 60km/h in viteza a 4-a (1.900rpm)
iarna : 7.4-7.7 l/100 km, cu mers preponderent la 45km/h in viteza a 3-a (2.000rpm)

- Consum (extraurban):
4,5-4,6 l/100 km, mers constant la 100km/h intr-a 5-a (2.500rpm)
5l/100km, mers constant la 120km/h intr-a 5-a (3.000rpm)

Consumurile de mai sus sunt cu motorul stock de 82cp, cauciucuri noi stock 175/70R14, in masina soferul si un pasager, fara bagaje, fara A/C cuplat, rezervorul fiind initial plin (61l).
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Vasea ,uimeste -ne, cum se conduce pentru un consum redus?
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
scarllex a scris:Am un Opel Vectra B2 din 2001 motor 1.6 16 valve benzina si mi se pare ca am cam ridicat consumul la ea. Luna aceasta am facut 1200-1250 km cu ea (mai mult in afara orasului) si am consumat benzina de 600 si ceva de lei (benzina 95, 5.83 lei aprox/Litru). Cei mai mult km ii fac in afara orasului, 25 km am de parcurs pana in oras. In oras nu merg asa de mult. Spuneti-mi cum vi se pare consumul la masina, deoarece mie mi se pare cam ridicat. Motorul merge bine, nu mi se aprinde nici un bec martor in bord pt a indica ceva. Astept parerile voastre! Multumesc!


o tema care s-a mai discutat dar nu conteaza.
in primul as dori sa te intreb daca ai citit cartea tehnica a autoturismului tau. sunt curios "neamtu" ce zice despre consumul la acest motor.
in al doilea rand consumul unui autoturism este influentat de foarte multi factori. as enumera doar : vechimea (km), planul de revizii (daca a fost respectat), viteza, greutatea (autoturism+pasageri+bagaje), temperatura aerului, calitatea benzinei sau motorinei, dimensiunile si calitatea pneurilor, rural-urban. intrebarea ta este mult prea generala.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am condus ceva vreme si un Vectra B 1.6-16v si consumurile reale ar fi:
urban fara AC si mers linistit - 9.0-9.5% (fara demaraje si ruperi de ritm, fara turatii mari)
urban cu AC sau mers sportiv - 12-14% (plecari rapide de pe loc, schimb peste 3000 rpm)
extraurban fara AC si mers linistit - 6-6.5% ( 100 - 110 in treapta 5 fara depasiri kamikaze cu acceleratia la fund)
extraurban cu AC sau mers sportiv - 7-7.5% (130-160 cu depasiri rapide, eventual in treapta inferioara a 4a).
In opinia mea sincera, toate motoarele de 1.6-16v sunt un fel de struto-camile care consuma destul de mult si n-au cine stie ce performante, mai ales daca masina e incarcata. De la 2 persoane in sus + ceva bagaje, gafaie motorul si isi pierde din vitalitate.
Daca mi-as lua o benzinara, in nici un caz n-ar fi cu motor de 1.6 ci de la 1.8 in sus.
Stima!
Skip ads

  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Actual detin o vectra b2 1.6 16v, am consum mixt pe ultimii 2000 km de 7,8. Am detinut si vectra b2 cu 2.0 dti si consumul mixt se situa undeva intre 6,2-6,5. Urban benzinara consuma cam cu 2l peste diesel si extraurban cu 1l peste diesel( z16xe 150NM vs. y20dth 230NM). Deci in concluzie nu este mare diferenta intre diesel si benzina maxim 1,5 l la 100km, dieselul primeaza doar la depasirile in scurt si la tractiunea in panta, in rest sunt cam pe aceeasi linie.
  • vl83aur

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
sunt si eu de-acord cu ahappyuser,detin o vectra 1,7td la care consumul se incadreaza relativ in valorile mentionate de dansul,e un motor fff. bun,daca e ingrijit,cu toate ca nu-i poti cere prea multe,mentionez ca am detinut si o vectra 1,6 16v cu x16xel,ce-i drept mult mai sprintena,dar la care nu scoteam consum mai mic de 10% urban si sa zicem un pic peste 6% extraurban in zilele ei bune oricum as fi mers,fara a mai pune la socoteala consumul de ulei de-a dreptul nesimtit,eu unul spre 5% n-am reusit niciodata s-o aduc,fie vara,fie iarna,goala sau incarcata
  • vl83aur

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
uitasem,am avut si corsa 1,2i si vreau sa va spun ca nici aia nu m-a dat pe spate cu consumul,intr-adevar in afara nu cred ca trecea de 5%,dar cu conditia sa fiu singur si fara bagaje,dar urban se ducea tot spre 6% poate chiar mai bine incarcata,unde mai pui ca desi motorul se prezenta si functiona impecabil era subnutrit grav,chiar si pt. o masina de greutatea si dimensiunile corsei,oricum costatarile sunt strict personale,poate ca altii reusesc consumuri mai bune,nu vreau sa supar pe nimeni,stim toti ca sunt multi factori de luat in calcul
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
"afara"un consum de 5,5-6% se poate <depinde de cat porti la pantof>dar in oras vectra b consuma lejer 8-10 %
Skip ads

  • scarllex

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri filtrele ( aer, polen, ulei , benzina ) si uleiul. Sa vad cat imi consuma de acum inainte....
  • scarllex

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Intrucat discutia poate degenera urat, propun sa oprim aici insultele. E ok asa? Hai ca ai tu dreptate si gata, bine? Si ca sa fim ontopic : scarllex, verifica si bujiile si fa-i un test. La tine ar trebui sa mearga pseudoagrafa, si sa vezi daca sondele sunt in parametri.


Unde pot face testul acesta? la orice service? cam cat m-ar costa sa fac testul de care zici tu ( cu tot cu verificare bujii si sonde ) . Aproxmativ vreau sa stiu cat m-ar costa pentru ca nam nicio idee...
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tu tre sa faci diagnoza, problema e ca foarte putini se pricep sa interpreteze parametri motorului.

Din cunostintele mele vagi ( poate gresite ) , sonda lambda 1 tre sa de a valori diferite rapide sinusoidale distribuite in jurul lui 450 cu un maxim de 800 iar sonda 2 tre sa de a valori ce se schimba greu foarte apropiate de 450.la relanti.

Daca sondele lambda nu returneaza valori corecte, infunzi catalizatorul si creste consumul.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca te duci la cineva ce stie va lucra cu un program auto( AUTODATA sau altceva) unde is valorile exacte pentru sonde. Sau na asa fac eu Wink
  • scarllex

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 -
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
as dori ceva pareri in legatura cu consumul la Opel Vectra B 2000-2001 2.0 dti. Consuma mai putin ca un Opel Vectra B2 2001 1.6 16 valve benzina? astept pareri!
  • alexz.style

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Categoric consuma mai putin. Detin un 2.0dti (remapat) dar pe o astra din 2000, am consum de 7-7,5 in oras (Iasi) si 4,5-5,5 in afara. Nu-ti recomand motorul 1.6benzina, e problematic. Daca vrei benzina, ia cel de 1.8 ai si putere, iar consumul e la k pe 1,6. Bafta!
  • Roaca

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
este adevarat mai mult de 5% nu are voie sa consume
din punct de vedere al consumului este masina mea preferata
credetima face toti banii este si ieftina la intretinere si multe altele
drumuri bune sa aveti fratilor
  • Roaca

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
referitor la consumul pentru vectra B 1,6 16v:
-detin unul si nu am reusit sa consum mai mult de 6%
-varianta 1,8 este mai buna
-cel de 1,6 este foarte puturos in demaraj
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR