Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da, e umezeala mare acolo si oxideaza, mai ales datorita faptului ca 'masa' e comuna cu a becurilor de la numar.
Din pacate acel microswitch e imbracat in rasina, nu prea poti sa-l repari.
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca oxideaza ... nu putem sa-l curatzam un pic si sa-i dam cu vaselina ?
...chiar nu se poate desface intr-un fel sau altul...

Mergi LeGeorge pentru raspuns, daca mai face il desfac si vad daca reusesc sa-ncerc ceva asupra lui.
  • gopo_nike

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Am inlocuit butonul si e ok. Baiatul care mi-a facut-o a zis ca era plin de rugina... efectiv rugina nu oxid. Sper sa nu mai am probleme... m-a sfatuit sa nu se mai insiste cu "spuma activa" pe la spalatorie...cel putin in zona haionului. Totul m-a costat 80 RON. Sper sa nu se mai defecteze... Mult succes! Thx LeGeorge pt ajutor;)
  • LeGeorge

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
... pentru putin! Rugina apare de la suruburile de fixare a bandoului crom pe hayon ...
Unde l-ai gasit asa ieftin?
Skip ads

  • gopo_nike

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In Galati, la "Flora" langa liceul auto. Este un baiat super....repara/schimba orice iala/buton, face orice cheie etc...
  • cip6705

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
foarte bine ca ai rezolvat...am citit topicul si am vazut ca lumea chiar daca nu stie..isi da cu parerea si de cele mai multe ori e bine. Pentru probleme deschidere hayon solutiile sunt:
- verificare siguranta...e la mijlocul UEC...sunt 2 alaturate le verifici pe amandoua
- FOARTE IMPORTANT DACA NU E SIGURANTA....cauta un tester pentru acuator test portbagaj...daca merge din tester problema e la hayon sigur..si mai exact la intrerupator in 80% din cazuri asta e defectul
- intrerupatorul nu se strica decat rareori ...trebuie doar curatat...daca tot nu merge se verifica mufa de la instalatia de hayon si instalatia comutator/ lumini numar circulatie.. e o mufa cu 4 pini e posibil ca unul din ei sa fie oxidat sau rupt
- daca nu ai rezolvat...verifica instalatia electrica la intrarea in hayon...se intampla la hayoane inlocuite prost in service uri din Romania
- daca nici aici nu e nimic si tot ai probleme cu hayonul...CONTACTEAZA MA

VALABIL NUMAI PENTRU ASTRA H CARAVAN/ 5 USI SI ZAFIRA B ....in rest de altceva ..nu va bagati
  • gopo_nike

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pt info. Sincer m-am gandit ca trebuie doar curatat dar chiar nu m-a interesat. Platesc si sa se rezolve (bine sa nu exageram), ca ma saturasem sa stau 10 minute in parcare inainte sa plec...pana ramanea inchis. Mult succes pe viitor si cat mai putine belele! Smile
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cip6705 a scris:foarte bine ca ai rezolvat...am citit topicul si am vazut ca lumea chiar daca nu stie..isi da cu parerea si de cele mai multe ori e bine. Pentru probleme deschidere hayon solutiile sunt:
- verificare siguranta...e la mijlocul UEC...sunt 2 alaturate le verifici pe amandoua
- FOARTE IMPORTANT DACA NU E SIGURANTA....cauta un tester pentru acuator test portbagaj...daca merge din tester problema e la hayon sigur..si mai exact la intrerupator in 80% din cazuri asta e defectul
- intrerupatorul nu se strica decat rareori ...trebuie doar curatat...daca tot nu merge se verifica mufa de la instalatia de hayon si instalatia comutator/ lumini numar circulatie.. e o mufa cu 4 pini e posibil ca unul din ei sa fie oxidat sau rupt
- daca nu ai rezolvat...verifica instalatia electrica la intrarea in hayon...se intampla la hayoane inlocuite prost in service uri din Romania
- daca nici aici nu e nimic si tot ai probleme cu hayonul...CONTACTEAZA MA

VALABIL NUMAI PENTRU ASTRA H CARAVAN/ 5 USI SI ZAFIRA B ....in rest de altceva ..nu va bagati


La mine s-a blocat hayonul inchis fiind, l-m deschis manual din portbagaj si dupa ce am desfacut masca de plastic de pe hayon am observat ca iesise mufa. Se pare ca dupa 7 ani de inchideri a cedat "psihic". Solutia a fost simpla: reintroducerea mufei si acum totul merge perfect.
Multe multumiri celor care au postat in acest topic si m-au indrumat catre acel "dop" de pe interiorul hayonului. Am scapat astfel de o diagnoza la service!
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu mai merge sa deschid haionul la astra h.butonul a ramas pur si simplu blocat si nu mai am pe ce sa apas.oare a inghetat din cauza temperaturii ?
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Se poate! Fa ce am facut eu mai sus si apoi incerca sa bagi o aeroterma sa vezi poate isi da drumul...
Multa bafta!
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Insistati la spalatorii sa nu va mai bage karcer-u' deasupra numarului (la becuri si buton).
No water = no ice = no worries.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:Insistati la spalatorii sa nu va mai bage karcer-u' deasupra numarului (la becuri si buton).
No water = no ice = no worries.

Si nici la semnalizarea de pe aripa...
Skip ads

  • vicos999

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am patit-o: am ramas cu haionul blocat. La mine problema a fost urmatoarea: in interiorul manerului de care tragi pentru a deschide haionul este o placuta metalica. Acea placuta metalica are o clema cu care se face contactul la circuitul electric. La mine acea clema se rupsese. Din fericire, mecanicul a reusit sa o inlocuiasca cu ceva asemanator si nu a trebuit sa inlocuiasca tot manerul (switchul), ceea ce m-ar fi costat mult mai scump.
  • opelastrah

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturot!eu am patit altceva.Haionul nu se mai inchide!Am un astra H din 2005 si nu se inchide deloc....practit cand merg cu ea haionul balangane de sus un jos ........
Si acum intreb: Sistemul asta are vre-o siguranta?Am mai cicit ca ar fi aceiasi siguranta ca spalatorul de geamuri.Tin sa precizez ca spalatorul de geamuri imi merge.Multumesc.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Citesc din tabelul pe care-l am eu:
- nr. circuit 38, tabloul de sigurante din portbagaj- sistemul de inchidere centralizata
- nr. circuit 7, tabloul de sigurante din compartimentul motor- sistem de spalare a parbrizului (10 A)
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cip6705 a scris:
- intrerupatorul nu se strica decat rareori ...trebuie doar curatat...daca tot nu merge se verifica mufa de la instalatia de hayon si instalatia comutator/ lumini numar circulatie.. e o mufa cu 4 pini e posibil ca unul din ei sa fie oxidat sau rupt


Mufa cu 4 pini? La mine pe mufa mama sunt doar 4 pini...

P.S.:
Se pare ca la mine, problema e la mufa. Am taiat firele de la intrerupator, face contact cand apas. Insa firul negru pare sa nu fie legat cu niciunul dintre cei trei pini (la minte, intrerupatorul e legat cu firul negru si albastru). Am verificat un un multimetru care are functia de verificare a cablului...
Oare se sa gasesc mufa noua si sa schimb doar mufa mama(cel de pe bara cromata)?
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
opelastrah a scris:Salut tuturot!eu am patit altceva.Haionul nu se mai inchide!Am un astra H din 2005 si nu se inchide deloc....practit cand merg cu ea haionul balangane de sus un jos ........
Si acum intreb: Sistemul asta are vre-o siguranta?Am mai cicit ca ar fi aceiasi siguranta ca spalatorul de geamuri.Tin sa precizez ca spalatorul de geamuri imi merge.Multumesc.


Eu as zice, poate fi:
- un scurt pe firele care merg la intrerupatorul de pa haion
- problema mechanica
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, sunt 4 pini, la mine, vad ca un pin e rupt.
Aveti idee de unde as putea sa fac rost de o mufa de schimb?
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
si eu am problema aceasta cu haionul, imi sta aprins martorul de usa deschisa din bord. am fost la maiandrei a pus tech2 pe masina a depistat ca este problema din acel swich..
  • mi_ronic

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Faza cu calculatorul de comfort mi-a adus aminte de patania unui prieten, care nu avea Astra H, ca noi, dar asta e mai putin important. Omul si-a luat in 2009 un Passat foarte ochios adus din Franta cu 70.000 de km reali, productie 2006. De a 2a zi au inceput belelele: ba nu i se incuia o usa, ba portbagajul, ba nu ii mergea clima, (ba nu baga cald, ba rece). La un moment dat nici nu mai tragea ca lumea. A schimbat kit ambreiaj, nici nu mai stiu ce nu a schimbat si zeci de diagnoze! Shocked Genera o caruta de erori! A bagat cel putin 2000 de euro in ea degeaba, ca masina nu avea nimic. Doar un fir de la masa care nu facea contact corespunzator! Shocked Acum, la peste 2 ani de la remediere, inca merge brici! Asta am relatat ca idee, poate ajuta pe careva vreodata!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR