Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La multi ani! Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru a realiza urmatorul lucru.
Am alarma auto K9 classic si vreau sa ma leg cumva de la sirena alarmei cu un mic buton pe care il voi monta pe plasticul de sub scrumiera. Ideea e ca atunci cand apas repede butonasul sau il tin apasat, sa sune sirena ca si un claxon suplimentar fara sa afecteze functionarea alarmei atunci cand o armez. Am vazut la cineva si mi-a placut faptul ca atunci cand apasa repede pe buton, practic ciripea (incepea melodia alarmei dar lasa doar putin sa cante). Sper ca am fost inteles in explicatie si rog colegii priceputi sa ma ajute cu sfaturi. Multumesc!
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu de realizat, tragi un fir cu + de la scrumierã pânã la buton, iar de la buton la firul care duce la sirenã (este mai aproape la ieșire din calculatorul alarmei). Nu afecteazã cu nimic alarma.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Este simplu asa cum spune colegul mai sus dar pe firul de plus care vine de la alarma sa pui o dioda ca aceea ce se pune la alrma pentru semnalizari sa nu intre curent inapoi in alarma cand actionezi butonul pentru claxonul suplimentar. Poza dioda DIODA

Uite si o sugestie cum ai putea face asta.Sper sa fie bine logic judecand.Colegii sa ma corecteze daca am gresit


  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc! Z16xep, dar in poza ta, butonul nu trebuie sa fie si cu + si - ?
Skip ads

  • Florinyo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am impresia ca minusul il poti lua de oriunde din masina, de exemplu din bord, de undeva de un contact metalic care este legat la masa masini
  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ce vrei sã faci cu - ? sirena deja este legatã la masã.
tu spre sirenã trebuie sã trimiți + ,pe care spuneam cã-l poți lua de la brichetã. iar dacã nai diodã nu te stresa, poți și fãrã.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
musafirul.nepoftit nu ai nevoie ca butonul sa fie cu + si - pentru ca tu nu pui bec pe el.din moment ce sirena ta este legata la masa tie iti trebuie doar un plus care sa o puna in miscare.Un buton denala cu care se reseteaza alarma este super ca este mic si se poate si pune oriunde sau un buton cu impuls, dar ca sa dormi linistit ca nu bagi curent in alarma sa o arzi pui o dioda de sens dar atentie la sensul ei/
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pune dioda pentru protectia alarmei.dioda este P600,costa 1leu la dioda.o sa ai probleme la itp,nu este acceptata ca avertizor sonor,tot ai nevoie de claxon.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
electronistu, de ce asi avea probleme la itp, din moment ce am claxonul de baza? Asta era ceva suplimentar si oricum nu cred ca la itp se apuca cineva sa claxoneze pentru verificare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR