Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Publicitate
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Maryx a scris:am si eu un opel vectra c gts din 2003 si am pe el ncdc 2013 cu navi color si magazie...
as dori un upgrade la ceva cu mp3 si navi ...ce se poate pune mai nou si sa fie compatibil sau original cu opel...ma refer la computer bord si comenzi volan? si daca ai la ce pret sunt?

Fiindca masina este 2003 (half CAN-BUS), mai intai trebuie sa faci conversia half CAN-BUS catre full CAN-BUS.
Se schimba urmatoarele:
1. Modul CIM, poate fi cu ESP (mai scump ~900 lei) sau fara ESP (mai ieftin~ 500 lei)
2. Modulul de clima daca ai clima automata (ECC ~100-200 lei)
3. Conectorul de la display, se pune cu 32 de pini + se trag fire noi (magistrala M-S CAN BUS) (~10 euro)
4. Toti conectorii de la audio -> difuzoare, alimentare, antena + fire noi (magistrala M-S CAN BUS) (~10-15 euro)
5. Comenzi volan, din butoane in Scroll (~150 lei)
6. Ar mai fi BCM, dar aici lucrurile se complica pt ca nu se poate schimba pin la pin ci cu modificarea firelor ! ca sa functioneze deschiderea portbagajului (~50 euro).
+ MANOPERA + cineva cu GM TECH2
De abia ACUM putem vorbi de un sistem mp3 cu navigatie:
-CD70 navi fara aux in = 150 euro, CD 70 navi cu aux in = 180 euro
-Cablu RGB (necesar pt ecran color numai) = 50 euro
-Ecran color CID = 300-350 euro
-Rama pentru ecran CID = bonus (cu zgaraieturi) sau fara = 50 euro
-Antena GPS = 20 euro

CristianTM.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
-Rama pentru ecran CID = bonus (cu zgaraieturi) sau fara = 50 euro

Salut,
Aº vrea eu ramã CID fãrã zgârieturi. A mea are vopseaua topitã (probabil de la vreo soluþie de parfumat) ºi mã deranjeazã. Aºa am cumpãrat-o cu CID-ul... Sad
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bame a scris:
Salut,
Aº vrea eu ramã CID fãrã zgârieturi. A mea are vopseaua topitã (probabil de la vreo soluþie de parfumat) ºi mã deranjeazã. Aºa am cumpãrat-o cu CID-ul... Sad

NU ESTE momentan pentru Vectra-C 2005 (colturi drepte), am doar Vectra-C 2006-2008 (facelift = cea rotunjita)
Cand apare ceva te anunt ..esti pe lista mea Wink

CristianTM.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
în discuþie era o maºinã din 2003, de acolo presupunerea mea... Wink
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bame a scris:în discuþie era o maºinã din 2003, de acolo presupunerea mea... Wink

Preturile si discutia era pur teoretica ...nu am specificat ca le am si pe stoc.

CristianTM.
  • Maryx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
cum pot sa aflu daca am full can bus sau half can bus?
ma gandesc k poate nu trebuie schimbat tot ca m-ar costa 20 mil...
eu am cim cu esp,am antena gps pe masina si apare semnal ok pe ea
monitorul este color(apare la setari culorile care se pot regla si este si pe multe linii,adica apare pe o singura pagina chestia cu :
distanta ramasa
combustibil consumat
viteza medie
consum instant..etc..cred ca e pe 6-7 linii pe aceeasi pagina
si color e sigur deoarece apare sa reglezi culorile ,gps apare cu rosu fara semnal si verde cu semnal,si cand e frig sau erorile apar colorate in functie de eroare de exemplu atentie frig apare temp si fulgul in triunghi rosu..
si da am dubluclimatronic pe ea Sad(
sunt interesat daca ai tu toate chestiile din lista facuta de tine si daca ar fi sa le iau pe ale tale si sa le montezi ,iar eu sa ti le las pe ale mele in schimb si sa faci un pret la ele sau o reducere,deoarece nu am chiar 20-30 mil...poate daca as scapa cu 10-maxim 15 mil le-as face toate
  • Maryx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am cautat pe google si am gasit poze...ale mele sunt ca cele din fotografiile de mai jos
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E clar: Half CAN...ai nevoie de tot cea ce ti-a scris @cristian mai sus pentru a trece la Full CAN.
  • Maryx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y 22 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
atunci cred k o las asa cum este Sad( k nu imi permit sa bag 3000 ron in ea)...sau poate vrea sa le dau pe astea la schimb si sa dau diferenta
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Maryx a scris:atunci cred k o las asa cum este Sad( k nu imi permit sa bag 3000 ron in ea)...sau poate vrea sa le dau pe astea la schimb si sa dau diferenta

CEL mai avantajos este ... sa schimbi masina, sa iti iei una >2005 (full CAN Bus). Pe cele full CAN Bus se poate pune inclusiv modul de telefon cu bluetooth si comenzi vocale.
Nu fac schimburi !

CristianTM.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Pe cele full CAN Bus se poate pune inclusiv modul de telefon cu bluetooth si comenzi vocale.

Cred ca mai important este ca doar pe masinile full CAN se poate pune un sistem de navigatie pentru care inca se mai actualizeaza hartile (inclusiv Romania).
Mie la UHP4 nu mi se pare interesant faptul ca accepta comenzi vocale ci faptul ca il poti conecta la o multime de telefoane care au bluetooth.
La Vectra C e chiar ok UHP-ul. Wink
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bame a scris:
Cred ca mai important este ca doar pe masinile full CAN se poate pune un sistem de navigatie pentru care inca se mai actualizeaza hartile (inclusiv Romania).
Mie la UHP4 nu mi se pare interesant faptul ca accepta comenzi vocale ci faptul ca il poti conecta la o multime de telefoane care au bluetooth.
La Vectra C e chiar ok UHP-ul. Wink

FOARTE ADEVARAT ! Wink
Ca o paranteza...
UHP-ul se poate conecta la oricare dintre masinile full CAN Bus:
Astra-H/Zafira-B (>2004), Vectra-C/Signum (>2005), Antara/Captiva (>2007), Meriva/Corsa-C (>2005), Tigra-B (>2005), Agila (>2005), Corsa-D (>2007),
singura conditie ca display-ul sa fie GID sau CID (asta mai rar de exemplu la Corsa-C, Corsa-D, Meriva, Agila, Tigra-B) ele avand standard TID.

CristianTM.
  • Codrutz96

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa OPC 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua/seara..etc
imi primul rand imi pare bine sa revin in randul posesorilor de opel
Recent am achizitionat un ope Corsa D, 2008 si in foria mea de optiuni m-am gandit sa ii upgradez sistemul navi
Masina e dotata cu un CD NAVI 60 si GID (presupun) - am 4 sheeturi pe el, radio/media-telefon-navi-BC
Totul merge ok, numai ca ma roade partea aia de navi, ca am inteles ca se limiteaza pana la hartile din 2007...si pe langa asta nu prea o pot numi navi ca e mai mult ” ia-o incolo si tine-o tot asa”
Acum din ce am tot vazut pe piata/ebay/forum sunt 3 variante pt mine
1. Schimba perechea baza+display + toate auxiliarele ( gps, bt,etc) cu un sistem navi 70 + cid+ etc astea toate = 1000+ euro (am inteles ca 100 ar mai face probleme iar 90 e un 70 cu dvd)
”+” toate sunt opel si intra la locul lor, comunica intre ele cu tot cu comenzi volan si consola centrala arata ok
”-” sunt sanse sa nu comunice daca CID-ul e de la o masina iar CD 70 de la alta, sau functii volan sau mai rau BC-ul sa nu mai zic de pret si montare ( resetare ... etc )
2. Varianta navigatii dedicate, inlocuiesc consola CD cu un touch, (poate fi si originalul touch and connect - da la alt pret ), asta pe undeva la 400-500 euro daca te destrabalezi cu ce firmware
”+” ieftin, rapid (ca se gasesc mai repede), o mie si una de functii , rear camera, usb, 3g, etc etc
”-” bordul arata ca un pom de craciun cu 2 display-uri, unu mare sus si unu si mai mare jos, ca daca o pun pe nevastamea sa conduca dupa ala de jos tre sa fac vre-o 2 casco-uri
”-” tin degeaba functiile de BT de pe masina/sau cele de pe navigatia dedicata
3. Navigatie portabila (oricare brand consacrat), cu ventuza sau mai frumos cu un dock station - 300-400 euro (fara dock )
”+” update pe viata, functie 2d/3d, eficient
”-” iar ajung cu 2 ecrane pe bord (in unele situatii)

sunt un pic confuz, si as dori o parere. Pentru mine personal nu am nevoie de navi in mod regulat, dar macar daca e sa fie cat de cat ok Dar in acelasi timp nici n-as vrea sa imi dau totul peste cap, sa ma trezesc ca nu mai imi merge nici macar ce aveam...

In orice caz as fi dorit sa intreb daca are cineva un CD Language Navi 60 ca germana ma cam incurca. Am inteles ca romana nici sa nu ma gandesc, da macar engleza...as fi recunoscator, contra cost evident
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#Codrutz96 - foarte concret...vad ca te-ai documentat un pic Wink
Cu ce pot sa te ajut ....decat cu CD60 navi / CD80 navi language cd, detalii pe pm. Pentru restu va trebui sa te decizi ...prima varianta este cea mai scumpa, cea mai originala si potrivita pentru masina ta si cea mai greu de gasit, nu e nici o problema daca iei CID dintr-o parte (ATENTIE trebuie sa fie de Corsa-D, nu merge alceva !) iar CD70 navi din alta parte ...atentie doar la culoare si la muchia fetei ! Ambele sa fie resetate cu Tech2 pe masina donoare sau cod de securitate cunoscut !

CristianTM.
  • PiltZu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2006 C - 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna!
Daca ai putea sa ma ajuti cu o informatie te rog a-si fi recunoscator...
Am un Opel Corsa C 2005 1.3CDTI FaceLift, am pe ea un CD30 simplu (fara comenzi volan) si vreau sa montez un CD30 MP3. Si acum vin si intrebarile mele:
1. Mufele sunt aeleasi sau trebuie si la mufe schimbari
2. Trebuie facuta ceva imperechere cu displayul ca sa mearga? (trebuie sa am si ceva cod la el?)
In rest daca mai trebuie ceva ce trebuie sa fac...

Multumesc anticipat!
Stima!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
PiltZu a scris:Buna!
Daca ai putea sa ma ajuti cu o informatie te rog a-si fi recunoscator...
Am un Opel Corsa C 2005 1.3CDTI FaceLift, am pe ea un CD30 simplu (fara comenzi volan) si vreau sa montez un CD30 MP3. Si acum vin si intrebarile mele:
1. Mufele sunt aeleasi sau trebuie si la mufe schimbari
Mufele sunt perfect identice, trebuie doar sa ai grija la CULOARE pentru ca sunt mai multe nuante: gri inchis, gri deschis, auriu, negru.
2. Trebuie facuta ceva imperechere cu displayul ca sa mearga? (trebuie sa am si ceva cod la el?)
In rest daca mai trebuie ceva ce trebuie sa fac...
Ai nevoie de codul de securitate al masinii (de pe Car Pass) si de un radio CD30 mp3 gata resetat sau cu cod cunoscut + pe cineva cu Tech2 pentru imperechere.
Vezi mai sus in anunturile mele am de vanzare CD30 mp3 cu aux sau fara aux in si te pot ajuta si cu imperecherea.

Multumesc anticipat!
Stima!


CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care m-au contactat (anul trecut si la inceputul anului) pentru inlocuirea blocului optic la CD70 navi / DVD90 navi, modelul CDM-M6 ii rog sa ma apeleze.


CristianTM.
ID mess: rty01_2001
Tel. mobil: 0723.392.781 (de Luni pana Sambata 10-22)


Ultima modificare facuta de CristianTM la Joi 31 Jan, 2013 2:59 pm, modificat de 2 ori in total
  • neurok

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
M-ar interesa sa cumpar CID de Astra H + cablu RGB + rama ecran
Masina mea este din 2005 si are CD70. Eventual cat ar costa un DV90 sau un schimb.
As dori sa mai stiu ce diferenta este intre ecranele KS si BN daca ma puteti ajuta.
Multumesc
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
neurok a scris:Buna ziua,
M-ar interesa sa cumpar CID de Astra H + cablu RGB + rama ecran
Masina mea este din 2005 si are CD70. Eventual cat ar costa un DV90 sau un schimb.
As dori sa mai stiu ce diferenta este intre ecranele KS si BN daca ma puteti ajuta.
Multumesc

Numa la comanda:
CID Astra-H = 400 euro
Cablu RGB = 50 euro
Rama pentru CID = 20 euro
DVD90 pe culoarea standard adica gri inchis = 450euro min. iar un CD70 navi FARA aux in = 150 euro si cu AUX in = 180 euro.
Diferenta dintre KS si BN este ca KS are afisare pe doua linii si nu suporta sigla OPC / VXR iar BN este cu afisare pe trei linii si suporta sigla OPC/VXR.

CristianTM.
  • Parsifal87

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2012

  • Mesaj Privat
un cd30 pentru o corsa din 2002 cu bc se poate?
  1. Home
  2. Publicitate

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR