Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut !
Am o poroplema la care nimeni nu poate sa imi dea un diagnostic precis: morotul functioneaza fara probleme nu merge intrerupt nu scutura raspunde la orice reactie doar ca am un zgomot foarte ciudat ,se aude ca un scartzait ,zgomotul nu este continuu doar cand si cand fara a perturba funcionarea motorului .Am fost la reprezentanta opel in suceava ,iar raspunsurile mecanicilor au fost "sunt FANTOME" in motor ,......intr-un final am gasit un mecanic care mi-a spus ca acel zgomot este de la pompa de inalte vreau sa stiu daca a mai avut sau are cineva o asemenea problema si care ar fi rezolvarea ei
Multumesc anticipat pentru raspuns !
Skip ads

  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
are cine vreo solutzie?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
valy82 a scris:are cine vreo solutzie?

1.citeste regulamentul..2.asteapta si tu un raspuns.te grabesti undeva?
  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
se pare ca nu are sau nu a avut nimeni acesta problema cu pompa de inalte
Skip ads

  • bugysteff

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2009 y17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.
  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bugysteff a scris:Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.




Salut !
eu am rezolvat problema si nu mai am acel sunet ciudat.........cat despre reprezentanta din suceava ...........sunt lamurit .Itzi las nr de tel daca nu rezolvi problema [editat - interzis]
  • bugysteff

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2009 y17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
valy82 a scris:
bugysteff a scris:Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.




Salut !
eu am rezolvat problema si nu mai am acel sunet ciudat.........cat despre reprezentanta din suceava ...........sunt lamurit .Itzi las nr de tel daca nu rezolvi problema [editat - interzis]


Cum s-a rezolzvat? Ce a trebuit inlocuit sau reparat? Stima
  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Te rog sa imi spui ce tip de motor ai si din ce an de fabricatie este.Putin mai multe detaliii(daca in momentul cand accelerezi se aude ,in mers sau cand e frana de motor)cat despre fluctuatii tre sa-i faci o diagnoza si dupa aceeia putem sa vb in functie de eroarea sau erorile care le gasesti .Daca vrei tzi pot recomanda un mecanic bun (tatic in motoare opel) ai nr meu de tel mai sus .
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Reclama asta...
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.

Probabil e vorba de motorul Z17DTJ de 110 CP cu DPF. Motorul asta il detin si eu si am acelasi simptome, de cand am luat masina de noua.

Am intrebat la vreo 3 reprezentante Opel + 2-3 mecanici Opel si mi-au zis ca suieratul respectiv e de la recircularea gazelor, turbo si se poate face update la softul de injectie, imi dispare zgomotul, dar DPF-ul nu o sa se mai regenereze cum trebuie, motorul nu o sa mai functioneze in parametrii din fabrica etc. si mi-au zis ca mai bine o las asa.

Nu am erori, nimic. Mentionez ca zgomotul respectiv nu se aude tot timpul si se declanseaza in timpul deccelerarii!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
valy82 a scris:
bugysteff a scris:Tot din Suceava sunt si am aproximativ aceeasi problema, apare un scartait,suierat... nu stiu cum sa-l denumesc, care dureaza cca 2-3 secunde si nu pot sa-l localizez. In plus motorul are niste fluctuatii la relanti (nu tot timpul) iar cei de la reoprezentanta mi-au spus ca ar fi vorba de o electrovalva la pompa de inalte.




Salut !
eu am rezolvat problema si nu mai am acel sunet ciudat.........cat despre reprezentanta din suceava ...........sunt lamurit .Itzi las nr de tel daca nu rezolvi problema


daca tot ai rezolvat problema atunci spune aici care a fost solutia ca de aia este forum si ai cerut ajutorul. Acum ajuta si tu pe altii care sunt in aceasi situatie sa stie ce sa faca nu doar un numar de telefon la care sa dai solutia...
Rolul acestui forum este de a ajuta colegii cu informatii obtinute indiferent prin ce cai...
  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema am si eu. Ieri am cumparat masina si am observat ca la un interval de 2-3 minute are un sunet ca de "fantoma" Smile ... un zgomot crescand. este 1,7 cdti motorul de 110 CP. Oare trebuie schimbat ceva la ea?
Skip ads

  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva care este rezolvarea?
  • valy82

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sisi2000 a scris:Exact aceeasi problema am si eu. Ieri am cumparat masina si am observat ca la un interval de 2-3 minute are un sunet ca de "fantoma" Smile ... un zgomot crescand. este 1,7 cdti motorul de 110 CP. Oare trebuie schimbat ceva la ea?


Problema inca nu am reusit s-o rezolv (in momentul in care am facut schimbul de ulei filtre...etc timp de vreo 2-3 saptamani nu a facut nici un zgomot ,dar a reaparut dupa aia ) ,in plus a mi-a aparut si variatii de tutratii la relanti problema cauzata de regulatorul de presiune (cica o supapa de la regulatorul de presiune ) Sad .Dar despre asta masina are "vana" , am sa incerc sa curatz EGR-ul sa vad daca e vreo diferenta

PS: daca cineva a rezolvat problema cu sunetul ciudat helpppp!
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt proaspat posesor de Opel Astra H Caravan Z17DTR (sh 111.000 km). Am facut cam 3000 km de cand am luat masina. Pot sa confirm si eu zgomotul "ca de fantoma" sau de "OZN - din filmele mai vechi" .. in fine greu de reprodus in cuvinte..ceva gen "uuuiiuuuu" Smile. Nu se aude mereu, dar se aude cu precadere in mers, cand motorul se afla in jurul valorii de 2000 rpm, in decelerare. L-am auzit mai rar si pe la relanti (la oprire la semafor de ex.) si peste 2000 rpm, tot in decelerare. E destul de enervant, mai ales ca are o frecventa ce pare sa-si faca loc printre muzica din masina.

@valy82: eu am curatat supapa EGR+toata admisia (data jos de tot si curatat toate depunerile) si zgomotul tot se aude. Problema cu relantiul din regulator de debit o am si eu, dar are un pret de imi vine sa o las asa Sad.

Daca ii da cineva de cap ar fi super. Poate sa confirme cineva ca zgomotul e din recircularea gazelor si daca se rezolva prin update soft la ECU?
  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
nu are treaba cu egr. am aflat azi la Opel. Zgomotul apare cand lucreaza pompa de vacuum. Probabil cand trage aer, este o electrovalva ceva prin spatele mototrului. Mecanicii mi-au spus ca nu este nicio problema. Cica motoarele astea noi asa fac.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu este nici o problema pentru ei. Dar pe mine m-a disperat! Aseara a facut in continuu... parca imi facea in ciuda.. Ciudat este ca are perioade si perioade... deci eu cred ca se poate face ceva.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca se blocheaza pe inchis electrovalva turbo poate sa creeze un bazait!
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa detaliezi un pic acest bazait? L-ai auzit cu urechile tale?
  • sisi2000

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
La mine, cel putin, nu e vorba de un bazait. Este un sunet de parca ar freca ceva, e un sunet metalic, exact ca de fantoma Very Happy. Nu e doar un bazait...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR