Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai da dar daca s-ar pune accent si aici pe verificarea tehnica, nu ar fi o problema..crede-ma ca sunt masini din 2003-2004 mai praf..tehnic si estetic decat una din 96, daca trece Itp, e ok..ca daca e masina din 2003 sau 2004 ...e o masina buna, asta nu e o regula.Dupa parerea mea.ITP, facut cum trebuie e cea mai buna solutie..care trece trece si care nu ,nu...Ca altfel nu poti impune cuiva ce masina sa isi cumpere noua sau veche..pt ca si acea persoana, plateste taxe,si roviniete si etc..in tara asta. Noi o tinem una si buna cu poluarea , cand toate celelalte sunt praf,,strazi, sosele,trafic,servicii..etc. Deci, trebuie puse la punct si apoi sa ai pretentii la soferi, propietari de masini sa iti plateasca taxa de mediu sau poluare sau ce o fi...(nu poti oconstrui casa incepand cu acoperisul).Acuma fiecare cum crede, asta e doar parerea mea.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
din pacate asa e

cangri sper sa fie adevarat ce ai scris mai sus ca atunci mai avem o solutie .=. tribunalul . oricum dam garmezi de bani pe masinile SH care vrem sa le inmatriculam si dam gramezi de bani si pe actele necesare in RO ( traduceri , RAR , asigrare si mai sant destule) daca ar fi ilegela si noua taxa ne-ar scuti si pe noi de niste bani ...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi iese asa:
[178g x 39.44 x (100 - 79)] / 100 = (178 x 39.44 x 21) / 100 = 1474.27 Euro pentru Vectra B 2001 Z16XE Euro3 (este Euro3, stiu ca majoritatea sunt Euro4, dar exista discutii pe tema asta pe forum, asa ca nu mai continuam si aici).

Numarul de omologare din CIV: ACPE1A191DI0CE3 / 2001
VIN: WOL0JBF1911077014


Calculul l-am luat de aici: Timbrul de mediu – cum se calculeazã noua taxã auto


E mult pentru o masina care acum se invarte in jurul valorii de 3.000 Euro, adica timbrul e jumatate din valoarea ei. Cine mi-o mai cumpara in cazul asta? Tre' s-o vand cu 1.500 de Euro daca doresc totusi "s-o marit". Nasol!


Cantitatea de CO2 nu o am trecuta in CIV, ci am luat-o de pe net.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Relaxati-va, ca ne agitam degeaba.

Sa se dea legea, sa vorbim cu un avocat, sa mai citim pe net daca exista vre-o manevra si daca nu -> inmatriculare pe Bulgaria, frate! Smile
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daci a scris:...Cantitatea de CO2 nu o am trecuta in CIV, ci am luat-o de pe net.

...la cei 1474.27 euro timbrul de mediu, se mai pot adauga inca 3000 ron pentru viitorul proprietar ca sa afle acea valoare a CO2 g/km...daca o fi adevarat, am vazut ieri la TV...deci practic masina se apropie de valoare 0...

Mie mi-a iesit 966 Euro pentru massina mea, E4...am calculate cu aceias formula ca si colegul...m-a rupt Smile
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ah, da, am uitat de acei 3.000 RON pentru stabilirea emisiei de CO2...Asa ca ies mai ieftin daca o dezmembrez si o vand pe bucati? Totusi sper si eu sa fie ilegala aceasta taxa sau timbru, cum vor ei s-o numeasca, pentru ca daca eu vreau sa imi achizitionez o masina care polueaza mai putin, pe cea veche ma obliga s-o arunc pentru ca nu mai are nici o valoare. Adica c ei care au masini mai vechi le vor tine pana isi iau o bere la birtu' din colt pe ele.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Rectific. Iese mai bine daca o dezmembrez si o vand pe bucati, nu mai ieftin cum am mentionat in postarea anterioara. Am gresit din graba.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
doamne deci ceva de genul vom plati ... daca nu asta e forma finala atunci calculatorul asta noua reprezinta o forma apropiata pt noile taxe...ee strigator la cer...
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mi-am luat si eu un astra bertone inainte de craciun binenteles am statul in judecata si ce am constatat acum e ca daca plateam taxa aveam de dat 641 de euro pt z18xe din 2002 euro 4 . Iar acum conform noului calculator ar fi trebuit sa platesc 663 deci s-a scumpit unpic dar practic toti platim aceasi taxa nu s-a schimbat nimik Smile))... eu personal speram ca o sa ne puna ceva taxa gen cum au in bulgaria cu sume modice la orice tip de masina indiferent de motor si an dar se pare ca e tot la fel ba mai mult chiar s-a scumpit Smile)... sper sa fie ilegala ca altfel mai schimbam si noi masinile odata la 10 ani Smile).
  • adytza05

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Cei din guvernare se pare ca sunt niste mincinosi .Spuneau ca nu tin cont de capacitatea cilindrica. Dar coeficientul B din formula de calcul se diferentiaza si in functie de capacitate. Iar ideea pe care au mers guvernantii, cum ca masinile non euro, E1, sau E2 au o viata de exploatare mai scurta si nu polueaza mult, e total eronata. Au omis poate ca polueaza muuuult mai mult decat cele E3-E5 si o masina veche, intretinuta corespunzator, poate circula multi ani. Sa speram ca nu e asta forma finala (mai e pana se voteaza). Asta se intampla in Romania.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vectra sri a scris:mi-am luat si eu un astra bertone inainte de craciun binenteles am statul in judecata si ce am constatat acum e ca daca plateam taxa aveam de dat 641 de euro pt z18xe din 2002 euro 4 . Iar acum conform noului calculator ar fi trebuit sa platesc 663 deci s-a scumpit unpic dar practic toti platim aceasi taxa nu s-a schimbat nimik Smile))... eu personal speram ca o sa ne puna ceva taxa gen cum au in bulgaria cu sume modice la orice tip de masina indiferent de motor si an dar se pare ca e tot la fel ba mai mult chiar s-a scumpit Smile)... sper sa fie ilegala ca altfel mai schimbam si noi masinile odata la 10 ani Smile).


Pai taxa e ilegala si este discriminatorie.Se poate ataca in Justitie.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai daca e tot ilegala atunci e relativ bine . Insa as vrea sa vad si eu pe cineva ca isi inscrie masina dupa legea noua si da in judecata statul ...daca iese castigator. Pana atunci sunt unpic sceptic cu privire la aceasta noua lege deoarece sa zis in repetate randuri in 2012 la TV ca legea se va face in asa fel incat sa nu mai poata fi atacata in tribunal dar mai e o vorba cu televizorul minti poporu ...
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
adytza05 a scris:Cei din guvernare se pare ca sunt niste mincinosi .Spuneau ca nu tin cont de capacitatea cilindrica. Dar coeficientul B din formula de calcul se diferentiaza si in functie de capacitate. Iar ideea pe care au mers guvernantii, cum ca masinile non euro, E1, sau E2 au o viata de exploatare mai scurta si nu polueaza mult, e total eronata. Au omis poate ca polueaza muuuult mai mult decat cele E3-E5 si o masina veche, intretinuta corespunzator, poate circula multi ani. Sa speram ca nu e asta forma finala (mai e pana se voteaza). Asta se intampla in Romania.

Asta s-o crezi tu : ca o masina EURO2 polueaza muuult mai mult decat una EURO3-5 !
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu asa tb. sa se ia in calcul poluarea ,in functie de ce euro are masina . Exemplu : o masina non euro parcurge 2-3000 de km. intr-un an iar una euro 5 cu motor peste 2000cm face peste 40000 km . Care polueaza mai mult ? Poluezi in functie de cata benzina arzi pe an . Aceste taxe de poluare daca tot vor sa le bage trebuiau sa le introduca in pretul carburantului .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,669
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Perfect de acord, asa era corect - partial s-o bage in pretul motorinei. Pentru ca daca ai o masina diesel EURO4/EURO5 cu motor mare (ex. 4.2EURO4, parca are grupul VAG motoare de-astea pe Audi Q7/Touareg/Cayenne sau altele) motorul ala iti si consuma, deci arzi mai mult carburant ceea ce sustine faptul ca poluezi mai mult decat una cu motor mai mic si norma EURO mai mica (1.5TD/1.7TD EURO2, de exemplu).

Asta a fost un exemplu despre poluarea care o produce masina prin arderea motorinei la mersul prin oras (acelasi lucru ramane si pentru mersul inafara).
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR