Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Dya87

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Dragi forumisti, eu nu am o mare experienta in domeniul auto dar saptamana trecuta am vazut pe un site de vanzari auto romanesc care mi-a mirosit de la bun inceput a tzeapa dar am vrut sa ma conving, cineva vindea un Opel Astra III GTC 1.9 CDTI 150 COSMO cu 1300 de euro, masina arata foarte bine din pozele primite iar din spusele cumparatorului nu a avut nici o problema pe partea de mecanica, proprietarul este cetatean francez(venit cu afaceri in romania) iar momentan este plecat si vinde masina prin intermediul unui intermediar. Din discutiile cu proprietarul acesta a incercat sa ma convinga ca masina este fabricata in 2001 dar din cate stiu eu in 2001 se fabricau opel astra G iar H au inceput sa fabrice abia din 2004. Proprietarul s-a oferit sa aduca masina sa o vad luni asa ca am programat si o vizita la un service pentru o verificare. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa anulez totul sau sa vad masina? Sper sa ma lamureasca cineva in legatura cu anul fabricatiei, lucrul care imi este dintre toate cel mai incert. Va multumesc!


Masina este identica cu cea din imaginea de mai sus.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu povestea e veche, el nu poate veni personal si ti-o trimite printr-un intermediar,dar trebuie sa-i pun un avans intr-un cont sau ceva de genul.Trebuie sa fi prea naiv sa crezi ca poti cumpara o asemenea masina cu doar 1300 de euro
  • oldstylenosmo

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Asa este.Primul model de astra h a fost fabricat in luna martie a anului 2004 si a fost cel in 5 usi.In 2005 a fost scos modelul sport, in 3 usi denumit GTC.Eu o consider intradevar mare teapa pentru ca intermediarul, fiind si in bransa auto, nu ar avea cum sa nu stie minimul de astpecte,cum ar fi anul in care un anumit model a aparut pe piata cat si valoarea ei in general.Pretul este ridicol de mic, chiar si pentru o masina cu volan pe dreapta.Daca ti-ai chema si niste prieteni mai "formati" just in case, ai putea sa vezi masina poate intradevar proprietarul vrea urgent suma respectiva de bani insa ar fi o sansa dintr-un milion ca asta sa fie adevarat.Sper sa iei decizia corecta.O seara buna


Ultima modificare facuta de oldstylenosmo la Sam 26 Jan, 2013 7:15 pm
  • Dya87

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
asta ziceam si eu ... dar inca nu mi-a cerut nimic in avans s-a oferit sa faca livrarea pentru luni, astept sa vad, in nici un caz nu as trimite bani in avans, la inceput am crezut ca are ceva probleme "grave" masina sau ca e furata sau mai stiu eu ce, iar dupa ce am privit pozele pe care mi le-a trimis pe mail mi-am dat seama ca ala nu e astra din 2001, totusi citisem pe wikipedia ca productia la Opel Astra H GTC (2007–2010) a inceput abia in 2007. Este corect nu?
Daca sa zicem ca luni persoana respectiva vine totusi cu masina, si sustine ca asta e pretul ce pot face? Daca in acte scrie 2001 Smile cum sa procedez?
Skip ads

  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca in acte scrie 2001, actele sunt false. Cum sa fie o masina din 2001 cand ea s-a fabricat abia din 2005 ?

In alta ordine de idei, laso balta, nu are rost sa te complici, e teapa anuntul. Si daca ti-ar da doar caroseria fara motor tot ar fi mai mult de 1300e, asta ca o paranteza
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
in primul rand nu are cum sa scrie in acte ca e din 2001 (daca e vorba de astra h).....te sfatuiesc sa te duci la intalnire insotita de cineva care cunoste foarte bine si actele si masinile....ptr siguranta ta......cat despre pierderea timpului cred ca il vei pierde
e imposibil ca modelul aceste sa-l dea cu 1300....daca ma gandesc bine nici fara motor nu ai gasii la banii astia:D
mai multe amanunte nu ai discutat cu respectivul?
asteapta si alte pareri ale colegilor.....
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
...daca vrei mai multe foto cu masina pe care vrei tu sa o cumperi, precum si dotarile ei, iti ofer eu ocazia in link-ul de mai jos...Wink

Astra H GTC

Apropo...e la vanzare din 2011, este intradevar Opel Astra GTC 1.9 CDTI 150 COSMO insa din pacate nu este fabricatie 2001 Wink ci...2007. Succes...!
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mergi cu cineva care se pricepe la masini, acte, cartea verde....si celelalte acte necesare inmatricularii unui autoturism cu nr straine! dak nu e tzeapa si e un vis adevarat mergi prima data la RAR impreuna cu el si verific-o sa nu fie furata sau vreun leasing extern; iar dak nu e el proprietar nu are cum sa ti-o vanda dak nu are imputernicire; dak vezi k refuza vreun control cv lasa-l balta din prima ! bafta si asteptam vesti de la tn
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
..ce sa mai mearga si cu altcineva colegu'...sa piarda vremea toti...? e teapa sau, ma rog...tentativa de teapa...masina asta era la vanzare in 2011 pe siteul unui dealer din Franta..vezi numarul de inmatriculare din link-ul pus de mine...in 2013...apare la vanzare pe un site din RO...binenteles, cetatean francez...care insista ca masina este 2001, nu 2007 plus alte aiureli...habar n-am motivul, la un pret de 1300 EURO Shocked . Pai, numai rotile+farurile+radio CD cu display-ul+stergatoarele de parbriz, le vindea de pe masina asta pe piata SH...scotea bani astia...deci, despre ce vorbim?
  • am-draci

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
poate vrea sa te ia de nevasta si nu stie cum sa ti ia ochii Smile)
  • Dya87

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
da, stiu ca e teapa, intr-un fel ma roade curiozitatea in caz ca ar veni cea ce mai mult ca sigur nu o sa se intample, daca vine probabil e furata sau ceva nu e in regula. dar mai mult ca sigur probabil o sa-mi ceara ceva bani inainte luni cand mi-a zis ca vine sa vad masina desi m-a asigurat ca acest cost nu va fi suportat de mine. Oricum ar trebui facut ceva in privinta asta deoarece cred ca a reusit sa mai traga tepe inainte iar daca nu va fi oprit probabil va mai trage tepe si in continuare.
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
"dak spune k asta e pretu masinii" nu ii dai nici u ban pana nu ii vezi o imputernicire facuta de proprietar catre el, dar vezi sa fie facuta de un notar; semnata si stampilata de asta; iar dak e pe firma francezului iti mai trebuie si o imputernicire semnata de patronul firmei+stampila firmei....dupa care ii ceri si certificatul fiscal (al proprietarului; dak e pe firma il ceri pe cel al firmei). bafta..nu uita sa ne anunti si pe noi..
Skip ads

  • am-draci

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
a...sa te uiti sub capota sa aiba si motor Smile)) ma voi sunteti nebuni? nici nu are rost sa stai la discutii sau sa iti pierzi timpul ducandu-te pe undeva sa o vezi. si in cea mai mare foame de bani daca cerea , hai 4000, tot o da pana sa intre in targ cu ea.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea,urmarind si raspunsurile lui @sorindf2000, deja ti-ai luat teapa 10%,din moment ce "ai pus botul"....Ramane sa te mai intalnesti cu omul,sa-ti iei si restul de 90%.Nu cred ca ai mult de pierdut,doar vre-o 1300 euro.Dar pana la urma,ce ai fi putut lua de banii astia?Un Matiz de 10 ani? Laughing Bine,cu Matizul ai avea barem sanse sa te bucuri de el...
Povestea e cusuta cu ata alba.Stai in banca ta si vei ramane cu lovelele neatinse/Posibil sa te duci,intradevar,si sa defileze ala cu masina pe care ai vazut-o in poze,dar in nici un caz nu are cum sa fie aceeasi din actele cu 2001,sa aibe doar seriile identice cu cele din acte(totusi,modelul...) ,ca apoi,dupa ce semnezi actele si dai banul,sa te trezesti in fata blocului intradevar cu una de serie 2001,care sa mai si corespunda cu ce ai cumparat in acte Laughing
Bineanteles,scenariul este de domeniul cinematografiei,asa cum si tranzactia la care visezi ,nu poate fi decat de domeniul magiei.La banii astia,cumperi numai portierele echipate...,cu bonus roata de rezerva. Laughing
am-draci a scris:a...sa te uiti sub capota sa aiba si motor


...si daca o zgarii,sa fie tabla sub vopsea,nu carton...


Ultima modificare facuta de micky001 la Sam 26 Jan, 2013 10:41 pm
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Laughing ...cred ca @micky001 a pus punctual pe "I"...ai dreptate micky...pana la urma ce are de pierdut...doar vreo 1300 euro... Laughing
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Colegii au dreptate. Este vechea vrajeala care o gasesti pe google. Au trecut chiar la comert cu ambarcatiuni. Te tin in suspan pana in ziua respectiva. Luni, daca iei iarasi legatura cu el, o sa-ti zica ca a facut pana sau l-a oprit politia si o sa-ti ceara ceva bani. Am trecut de doua ori prin asta: prima data cu o tipa cu un Audi A4 iar mai recent cu unu cu Opel Insignia. Cand ii verificam la munca, nic vorba de adresa respectiva, de nume, de CNP.
Mare grija!
  • am-draci

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
bine ca nu a cerut ala 4-5 mii
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu as ocoli cu 1300 KM pe acest individ cu tot cu masina lui !
Sincer....
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa te convingi, cere-i ceva poze recente: motor, interior si caroserie(din alte pozitii fata de cele din anunt) ca sa-ti dai seama ca nu ia altele de pe net. O sa-l blochezi.
  • Dya87

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Smile am banuit de la inceput ca e teapa, dar am zis sa vad ce se intampla, m-am convins deoarece imi tot zicea sa am bani lichizi pentru tranzactie pentru ca nu poate incasa cecuri, l-am asigurat ca am fost la banca si am ridicat banii (bine inteles ca Nu:) ) acum aprox. o ora am primit un email din care nu am inteles nimic din romana de "balta" folosita dar de data asta zicea ca vrea sa ii trimit banii avocatului sau luni dimineata Smile i-am zis ca ii voi da banii abia dupa incheierea contractului de vanzare cumparare, si ca vreau sa ajunga intermediarul pana in ora 15 ca am un prieten la RAR si vreau sa merg la el sa verifice actele in caz ca este ceva in neregula, astept sa vad ce mai spune de data asta... teapa nu pot spune ca mi-am luat in vreun fel deoarece in principiu am vrut sa vad doar ce se intampla banuind de la inceput ca e ceva putred la mijloc, nu am dat nimanui nici un ban timp nu pot spune ca am pierdut in mod speciat in afara catorva zeci de minute cat am scris 3-4 mailuiri.
Am deschis acest topic mai mult sa ma conving ca nu exista masina asta in 2001 desi eram mai mult ca sigura de asta si pentru ca altii sa citeasca asta si sa nu cada in plasa vreunui tepar de genul asta.
va multumesc pentru raspunsuri, si o sa va spun daca imi mai scrie ceva Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR