Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am "descoperit" zilele trecute ca am niste senzori montati pe ambele punti (la fiecare roata). Spun ca sunt senzori pentru ca ies o gramada de fire din ei Smile. Arata ca un cub (din plastic cred ca e) cu un ax de care este prins brat scurt, prins (bratul) la randul lui de punte, astfel ca atunci cand masina se lasa mai mult (sau se balanseaza) unghiul respectivului brat se modifica.

Aveti idee ce fel de senzor ar putea fi ?

multam

p.s. masina e opel vectra caravan Y20DTH, din 2001.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
senzori abs
sunt atenti sa nu se blocheze roata, parca, cel putin la mine, dar am senzatia ca au o legatura si cu traction control
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:senzori abs
sunt atenti sa nu se blocheze roata, parca, cel putin la mine, dar am senzatia ca au o legatura si cu traction control


pai nu prea vad cum ar putea detecta senzorii aia daca s-a blocat roata sau nu, avand in vedere ca nu sunt deloc conectati la roata; un coleg imi spunea ca ar putea fi ceva pentru rigidizarea suspensiei la viteza mare ... e drept ca telescopul din interiorul arcului de la suspensie e de fapt ca o teava cu o alta bara in mijloc Smile

oricum, multam de raspuns Wink
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai Xenon sunt senzorii de autolevelling.
Skip ads

  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Popi3 a scris:Daca ai Xenon sunt senzorii de autolevelling.


ok, multumesc de informatie ... pai chiar am Xenon Smile)

Inseamna ca senzorii aia intr-un fel fac ca lumina de la faruri sa nu deranjeze pe cei care vin din sens opus sau ce fac mai exact, daca tot stii despre ce e vorba.

multam
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Exact asta fac, in functie de cat de incarcata este masina regleaza fasciculul de lumina sus/jos ca sa nu deranjeze, daca stii la masinile fara xenon reglajul se face manual. Eu am acelasi sistem la un BMW, doar ca sunt 2 pusi in diagonala, dreapta fata cu stanga spate, unul nu mai merge si din aceasta cauza farul bate doar vreo 2 metri in fata. Sa stii pe viitor daca nu se mai ridica farurile Wink
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Popi3 a scris:Exact asta fac, in functie de cat de incarcata este masina regleaza fasciculul de lumina sus/jos ca sa nu deranjeze, daca stii la masinile fara xenon reglajul se face manual. Eu am acelasi sistem la un BMW, doar ca sunt 2 pusi in diagonala, dreapta fata cu stanga spate, unul nu mai merge si din aceasta cauza farul bate doar vreo 2 metri in fata. Sa stii pe viitor daca nu se mai ridica farurile Wink


ok, multam fain de informatii; foarte utile .. vad ca pe zi ce trece descopar noi chestii la masina mea cea noua Smile)

numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR