Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad Salut tuturor! O problema am si eu..astazi am incercat sa cobor putin geamul dupa spate ( Opel astra G caravan 2001) si s-a auzit ca o pocnitura... Sad am apasat doar putin in sus am vazut ca nu il mai urca iar in jos n-am incercat! l-am urcat cu mana si atat! Ce credeti ca ar avea...motorasul se aude ca functioneaza..Ceva pareri sfaturi multumesc tuturor!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
s-a rupt o bucata de plastic de care se agata cablul. Inainte de a umbla acolo, comanda-ti o macara second hand sa o ai langa tine, o sa ai nevoie.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am o macara dupa partea dreapta...completa ina fara de cablu.. Sad poate pot sa o repar sa-i fac ceva...nici nu prea am gasit o macara la un pret prea bun! Multumesc frumos de sfat! Numai bine
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu se potrivesc piesele de pe stanga pe dreapta. Eu am rezolvat cu...o sarma. (sa nu mai spui la nimeni ca ma fac de ras Smile )

De atunci, adica de vreo 3 ani, functioneaza fara probleme dar si eu am grija sa folosesc geamul din stanga spate cat mai rar.

Succes!
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Aha...sper s-o pot rezolva cu orice fel de metoda..in afara de schimb...incerc maine... Sad Multumesc frumos de idee revin cu detalii daca rezolv! Numai bine
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
bunicule hai ca vad ca tu le ai cu geamurile spate, am si eu o problema cu geamul spate dreapta, nu il pot cobor decat daca bag degetele si il apas sa coboare egal, ai vreo idee ce ar fi? m-am gandit sa desfac usa dar nu reusesc sa scot manivela
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
stiu si la tine. Trebuie sa desfaci neaparat usa si anume:

-apesi tare pe capitonaj si vezi ca pe maneta aia, este o siguranta din sarma asemanatoare unei sigurante Zegher, siguranta trece prin niste canale din maneta si ajunge in canalul de pe ax. Eu am scos siguranta aia la masina unui prieten (deh, eu am electric pe toate usile asadar nu am maneta... Smile ) cu o bucata de carpa facuta asa ca o sfoara , practic am sfasiat o bucata de carpa cam de 3CM latime si 50cm lungime, am rasucit-o un pic si am bagat-o intre capitonaj si maneta tragand apoi cand de un capat cand de celalalt. Carpa agata de un capat al sigurantei si o scoate din canal. Ai grija sa nu o pierzi ca s-ar putea sa sara cam departe. Dupa ce scoti capitonajul o sa vezi singur care-i problema cu geamul, trebuie reasezat in suport, trebuie recentrata macaraua sau trebuie schimbat chederul de ghidaj.

Succes
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
capitonaj insemnand? dar sfoara de cusut documente nu este buna? am aici vreo 20-25 de bulgari
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sal. Pentru @alyn93,dacavrei sa vinzi acel motoras de la macaraua fara cablu,sau un schimb cablu piesa de plastic.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Astazi am fost la un prieten si am rezolvat problema..: Plasticul in care intra sufele si se misca pe toata cursa era rupt! am facut o mica improvizatie dintr-o tabla..sudata fin si am reusit dupa 2 ore! Numai bine tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR