Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • soulthief

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut, sincer nu cred ca are nici un rol... eu am si o agila si o corsa c ambele motor de 1.0 (la corsa nu l-am avut de la inceput nici pe motorul actual nici pe fostul) iar la agila dupa ce la desfacut un mecanic foarte bun si i-a rupt clamitele alea , la pus asa doar sa astupe bobina si s-a dus:))
e posibil sa fie din cauza termostatului.... si iti spun asta pt ca eu acum 2 zile am schimbat motorul la corsa (pe vechiul motor desii functionabil dar cu probleme la cuzineti pompa ulei etc.... nu-mi incalzea decat foarteeee greu ... iar la actualul imi bag aer cald dupa 5 minute si apa incepe sa urce
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Lyonel
Cred ca te referi la capacul ce acopera blocul bobinelor de inductie.
Nu stiu ce pondere are in izolarea termica, insa este f. important in izolarea
fata de mizeria ce poate patrunde pe langa blocul bobinelor.
Daca as fi in aceiasi situatie, eu as cauta unul pe la dezmembrari.
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Chiar acum am sosit dintr-o mica plimbare cu masina. Se pare ca temp.exterioara are o mare influenta asupra timpului in care se ridica temp.lichidului de racire motor care indeplineste si rolul de lichid de incalzire habitaclu. Cele mai multe necunoscute le-am eliminat confruntand constatarile mele directe cu cele discutate pe forum. Asadar, incep cu ce am observat eu:
-la mers intins, in conditii de foarte frig, -7 pana la -13 grade in timpul aceluiasi drum (114 km) n-am ajuns cu apa la 90 grade nici urcand timp mai indelungat:
-la temperaturi pozitive. peste 10 grade afara, in 2 km ajunge apa la 90 gr. si acolo sta, la mers lejer;
-azi, la -3 grade afara, mers in oras 5 km din care o portiune de vreo 2km cu aproape 60Km/h, de-abia a trecut de 80 grade;
-tot azi, la intoarcere, pe drum liber, alt traseu 7 km, afara -2 grade, cum i-am dat putina "forja", fara sa trec de 70 km/h, dar putin in urcare s-a ridicat apa la aproape 90 (acul indica sub aceasta valoare) iar cum am inceput sa cobor a scazut rapid la cca 85 grade.
Apa=lichid racire, temperatura acestuia fiind citita doar cu instrumentul de la bord.
Concluzia la care am ajuns e ca la temperaturi moderate putem discuta de o temperatura constanta a lichidului de racire. La frig, se pierde caldura prin bloc motor, baia de ulei care nu are macar un scut si bate vantu-n ea, alte componente ce necesita incalzire prin acelasi sistem de climatizare (de ex.mecanismul corp-clapeta) si-or mai fi dar nu stiu eu. De aceea nu dau navala sa schimb termostatul.
Alta chestiune care ii preocupa pe multi dintre noi: de ce baga caldura (asa, cat sa-ti dezaburesti parbrizul) cand apa nu se ridica la 88 grade, cum am citit ca trebuie sa fie? Dezabureste binisor, am vazut si la 70. Ma gandesc ca lichidul de racire circula in acel moment doar prin caloriferul de incalzire habitaclu, nu si prin radiator. Cred ca la 88-90 grade se deschide termostatul si lasa lichidul sa se raceasca prin radiator. Cumva circuitul are doua bucle. N-as vrea sa ia nimeni de bun ce zic eu, doar imi dau cu parerea si-mi cer scuze daca am sarit peste ceva concludent, emis de mult-mai-avizatii nostri colegi de forum, pe care ii stim deja cu totii si carora le respect opiniile pe orice domeniu. E cam complicat sa inteleg acum dar le deslusim noi pe parcurs.Sper!
P.S.Acum te-am vazut: Da, PL500, exact asta am vrut sa zic, am si cautat azi la dezmembrari dar aveau doar pt.motor cu trei pistoane. Voi face eu un artificiu dar nu am gasit inca materialul din care sa confectionez acel capac (ceva ignifug).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR