Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutari!
Am avut initial probleme cu spalatorul si hayonul.Nu mai arunca pompa apa si hayonul nu se mai deschidea.S-a rezolvat prin inlocuirea sigurantei 8 aflata in compartimentul motor.
Problema este ca acum nu mai arunca pompa,dar hayonul se deschide.
Question Question Question
Skip ads

  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
dar motorasul iti functioneaza?....se aude `bazaitul`?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca pompa "bazaie" verifica traseul sa nu fie furtunasul spart, iar apa sa pice sub masina.
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
sau in cele mai dese cazuri din cauza prafului se infunda stropitorul si din cauza presiunii sare de la vreo inbinare....daca face zgomot motorasul cum ca ar functiona verifica traseul tubului ptr apa.....de la pompa la stropitor....mai ales la imbinari
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Din pacate nu se aude motorasul.
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
trebuie verificat siguranta la motoras sau sa nu aiba vre-o mufa desfacuta sau vreun contact imperfect ...in cel mai rau caz copt(ars)
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@mileacla care este siguranta motorasului?
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu te pot ajuta acum ca nu am nici o schita dar dak nu intervine nimeni iti voi spune maine....bft
Skip ads

  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
cred ca am gasit ceva si vad ca este aceeasi problema ca a ta.....incearca siguranta nr.7 de la motor...ma tii la curent
  • dyavolo2004

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2012

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu.. se infundase duza din spate, cea de la haion.. si daca dadeam sa spal haionu curgea apa sub masina.. sa rezolvat dupa ce am desfundat duza .. acu merge perfect.
  • mileacla

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
este siguranta numarul 7 daca este versiunea B si siguranta 8 daca e versiunea A....cum tu ziceai ca ai schimbat siguranta 8 insemna ca 8 este....presupun ca e buna daca abia ai schimbat-o...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca iti merge sa speli parbrizul atunci nu este de vina pompa ci traseul furtunaselor sau diuza infundata. Pompa este comuna atat pentru luneta cat si pentru parbriz. Prin schimbarea polaritatii de pe pompa se spala fie parbrizul, fie luneta.
Bafta
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Tiaz nu merge sa spal parbrizul...chiar asta spune si titlul
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
E foarte adevarat ca asta spune titlul, dar continutul textului difera Exclamation , vorbesti numai de hayon implicit luneta.
  • Vladoo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2013

  • Mesaj Privat
1.Baga'te sub masina si la bidonasul cu lichid de curatat parbrizul ai 2 fire unu care se afla in partea de jos si iti arata daca mai ai sau nu apa/lichid in bidon al 2-lea din partea de sus cupleaza motorasul apasa pe el de la gropi mai sare si nu mai pompeaza apa
2.Daca pompeaza apa pe fata posibil sa fie infundat ,da jos al 3 stop de sus, scoate duza baga o bucatica de lita sa o cureti ,sufla in ea,punea inapoi furtunasul "sugrumal" si punea pe cineva sa dea de maneta pentru a stropi lasi sa se faca presiune si il eliberezi repeti de cateva ori si trebuie sa mearga
  • tzephi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu la GTC-ul meu. Imi pompeaza apa pe fata, dar pe spate nu. Cand actionez maneta, pompa functioneaza, dar apa nu iese pe spate. M-am uitat pe sub masina cand era uscat pe jos, nu am vazut sa curga apa pe undeva. La fel, m-am uitat si pe interior, nu vad sa fie ud pe undeva. Am incercat si cu un ac de gamalie sa desfund din exterior duza, dar nu am reusit.
Am citit pe forum ca ar trebui sa demntez cumva lampa de frana din spate (cea de-a 3-a) si m-am uitat sa vad daca exista vre-un surub ceva..Nu am vazut nimic...Imi puteti spune va rog cum pot demonta astfel incat sa ajung la duza?
  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Tiaz a scris:E foarte adevarat ca asta spune titlul, dar continutul textului difera Exclamation , vorbesti numai de hayon implicit luneta.

Scrie foarte clar ca hayonul(adica usa 3) nu se deschide.din moment ce titlul spune "Probleme SPALATOR PARBRIZ'' era clar ca nu ma refeream la luneta
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am exact aceiasi problema. S-a ars siguranta 8, nu se mai deschidea haionul si nu mai mergea stropitoarea. dupa ce am schimbat siguranta nu mai arunca apa la luneta, chiar daca motorasul merge. Daca reuseste careva sa rezolve problema...
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va rog sa-mi spuneti pe unde am acces la furtunasele de la sistemul de spalare,in fata,la rezervorul cu lichid.
Pompa merge,dar,cand o actionez pentru parbriz,apa curge sub masina,pe sub aripa din stanga.Eram singur si nu am putut sa vad pe unde si...nici vremea de acum nu-mi permite sa mesteresc.E un furtunas iesit sau rupt,dar pe deasupra pe la motor nu vad nimic.
La luneta a mers,dar...azi cand am incercat sa stropesc luneta nu a mai stropit.Am lichid de spalare care rezista la -20 grade,deci nu cred sa fi inghetat.Problema stringenta e la parbriz,ca pe noroiul asta se murdareste repede.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu ai acces decât pe sub mașinã. sau pe la roata daca demontezi aparatoarea de plastic
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR