Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Incep aceasta discutie in speranta ca vom arata detaliat anumiti pasi pentru activarea diverselor functii la Opel Insignia cu OP-COM. Saptamana trecuta am incercat ceva-ceva dar fara rezultat, cred ca din cauza versiunii software-ului(nu puteam sa dau click pe Programing, iar cand scanam erorile imi arata doar codul fara specificatia lui). Am vazut la cineva ca pe BC ii arata locul ocupat de pasagerii care nu poarta centura. Daca cineva a reusit activarea diverselor functii, ideile, prezentarile sunt bine venite si primite!
Multumim!
Skip ads

  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cu OP-COM pe Insignia cel mult citire.
Este timpul sa treci la MDI Wink
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
macar ceva idei in legatura cu ce se poate activa pe insignia si cu alte aparate: tech2, mdi...
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:Incep aceasta discutie in speranta ca vom arata detaliat anumiti pasi pentru activarea diverselor functii la Opel Insignia cu OP-COM. Saptamana trecuta am incercat ceva-ceva dar fara rezultat, cred ca din cauza versiunii software-ului(nu puteam sa dau click pe Programing, iar cand scanam erorile imi arata doar codul fara specificatia lui). Am vazut la cineva ca pe BC ii arata locul ocupat de pasagerii care nu poarta centura. Daca cineva a reusit activarea diverselor functii, ideile, prezentarile sunt bine venite si primite!
Multumim!


Hai ca-ti spun eu cum sa activezi functia asta. De asemeni iti activeaza si functia in care iti arata masinutza si care usa este deschisa, in mod grafic!
Scoate borna plus de la baterie si las-o asa minim 30 minute (pentru siguranta o poti lasa mai mult deoarece nu stiu care este timpul exact). Dupa ce reconectezi borna si bagi cheia in contact ai sa vezi modificarile! Primul lucru care iti va aparea este recalibrarea tuturor geamurilor electrice! De asemeni vei avea mai detaliate si mesajele de eroare, in caz ca ai vreodate vreo eroare!

Se pare ca by default pentru tarile Europene mai amarastene aceste functii vin dezactivate voit de Opel (stiu ei de ce)!
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ai reusit tu sa activezi acele informatii cu aceasta metoda pe masina ta?
Pare suspect ca aceste functii sa se active automata in urma lipsei de curent.
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu din intamplare am descoperit! Cine nu crede nu are decat sa incerce. Si eu am fost uimit si incantat...
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La mine deja arata masina si care usa este deschisa. Nu-mi arata pentru care scaun nu este pusa centura.

Dar pentru asta te poti uita pe bord daca chiar nu reusesti sa vezi la pasagerul din dreapta Smile
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1) cum va arata voua masina cu usa deschisa:
a)o masinuta mica situata undeva pe la kilometraj cu usa/usile deschise
b)o masina mare care apare pe intreg BC dintre ceasuri
P.S. la mine de multe ori apare varianta a), iar de 2 ori am observat si varianta b) dar numai cand s-a deschis usa din dreapta.

2) la martorul de centura, faceam referire si la pasagerii din spate. la un amic erau 4 personae in masina, iar pe display-ul dintre ceasuri, in partea superioara, erau aprinsi 4 omuleti rosii
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ceeai ce ai vazut la amicul cu 4 omuleti este valabil doar pentru cei care au airbag suplimentar pentru scaunele din spate. Airbag-uri care se declanseaza doar daca ai centura de siguranta pusa.
Daca nu ai acele airbag-uri nu ai nici senzorii de greutate in scaunele din spate asa ca masina nu are cum sa-ti arate cine nu are centura pusa in spate.
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La faza cu usile deschise,imi apare masinuta in dreapta kilometrajului cu usile deschise.Iar portbagajul imi apare mare deasupra la kilometraj ...
Mai imi apare uneori si usile deschise acolo unde apare portbagajul(desenat mare) ,dar din cate am observat cand este masina in mers( pana sa o opresc se mai grabesc pasagerii)
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am airbag-urile suplimentare in spate, si tot trei omuleti am pe bord. ce-i drept se schimba putin grafica la omulet daca "vede" ca sa pus centura , si se intampla si la al patrulea om. Sper ca intelegi ceva, e cam greu de explicat .



Cu usa deschisa trebuie sa verific maine ca nu mai tin minte , o sa pun eventual si o poza
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am facut testul cu op-com 2010 si mi-a dat urmatoarele erori:P0101-64 , P0113-00 , P2263-5B, P2263-61,P003A-00, U0257-00 stie cineva despre aceste erori ,ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@danielsabine:

DTC P0101 64: Mass Air Flow (MAF) Sensor Performance

DTC P0113 00: Intake Air Temperature (IAT) Sensor 1 Circuit High Voltage

DTC P2263 5B: Turbocharger Boost System Performance Malfunction

DTC P2263 61: Turbocharger Boost System Performance Stuck

DTC P003A 00: Turbocharger Vane Position Not Learned

U0257 00 Lost Communication With Info Display Module/Infotainment Faceplate Control Module
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pentru ajutor adi4opel ..mai am o intrebare sa fie stricat ceva sau numai o eroare?
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@danielsabine:
Fiecare DTC (Diagnostic Trouble Codes) are un set de proceduri de testare care trebuie urmate pentru confirmarea defectiunii.

Curata erorile daca poti si vezi daca mai apar.

Mai bine te-ai duce la un service Opel pentru diagnosticare si testare daca ai probleme cu masina.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.ebay.de/itm/OP-C...sh=item4ab04e7243

ma bate gandul sa achizitionez interfata asta, rog cunoscatorii sa spuna parerea. a mai postat si la rubrica ""cum sa... "".
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@sever iulian: mai bine un GM MDI.
MDI este viitorul ca tool de diagnostic si programare software la masinile cu CAN-bus (iti faci singur update la toate componentele care suporta asa ceva,etc.).
Pentru Insignia si nu numai ,GM MDI este cea mai potrivita unealta si nu ai limitari chiar daca pretul este mult mai mare.
  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sau si mai bine iti iei o clona de op-com ce functioneaza cu programele din 2012, adica ultimele, si te joci binemerci pe Insignia.
De restul banilor pina la Op-Com Basic original sau mai ales pina la MDI clona sau original iti ramin bani de 1 concediu sau chiar doua sau, ... Laughing
Nu merita investitia in scule dedicate monomarca de nivel profesional pe saracia asta, in regim de hoby nici atit nu se justifica investitia.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@kumkum: GM MDI foloseste un standard J2534 de comunicatie intre PC si vehicul.
Alte cateva marci care folosesc acelasi standard: Honda, BMW, Mini, Mitsubishi, Porsche, Subaru, Toyota, Jeep, Ford, Hyundai, Isuzu, Kia, Mazda, Mercedes Benz, Lexus, Chrysler.
Doar schimbi software-ul si optional,conectorul si poti utiliza MDI-ul si la alte marci.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""o clona de op-com """

am 2 bucati acasa, prima luata acum vreo 6-7 ani. am facut saptamana trecuta o diagnoza la o insignia, doar am citit DTC-ul fara informatii. interfetele care sunt pt insignia mai au un pin in plus in afara de b cele 3 (can L , H si single wire). informatii gasiti la distribuitorul oficial(diag.ro).
in cei 3,5 ani la cele 2 masini avute nu mi s-a aprins niciodata martorul cu masina cu cheita. ma interesa sa iau interfata aia doar pt pretul mic, oficial e pe la 3000 lei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR