Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am facut de curand un test de amortizoare la o statie ITP si pe fata mi-a iesit eficienta ~70% iar pe spate ambele 39%
Nenea de la ITP mi-a spus ca sunt in regula dar din cate am auzit treb schimbate daca sunt sub 40%. So ma lamureste si pe mine cineva?

Numai bine
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai...ce face masina, cum se comporta?...bat amortizoarele...face de zici ca-i barca cand trece vreun TIR pe langa tine sau cand bate vantul din lateral sau este instabila la viteza mai marisoara...ai observant sa fie amortizoarele scurse...etc? Daca te apesi pe colturile masinii, revine imediat in pozitia initiala fara sa se balangane...? "So"...care-i treaba...ne lamuresti si tu pe noi...ca sa stim?
  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Credeam ca-i de ajuns daca spun eficienta Smile
Pai cand trece vreun TIR se simte aerul pe care il antreneaza- banuiesc ca toti simtim asta - nu are efect de barca. La viteze mai marisoare se comporta ok si nu simt ca ar fii instabila.
Faza daca revine la pozitia initiala nu am incercat-o (nu am fost atent mai bine zis) insa pot sa spun ca atunci cand apas pe colturile din spate sau se urca cineva pe bancheta din spate se aude un scartait cam enervant

Daca mai e nevoie de informatii cu mare placere
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Atunci...eu zic sa mergi pe mana celui care ti-a facut ITP-ul, lasa deocamdata in pace amortizoarele...insa strange bani macar pentru cele din spate...cand amortizoarele au sa devina o problema, masina va devein instabila la viteza mare sau cand bate vantul din lateral, probabil vei observa ca masina nu mai pastreaza linia ei normal daca o incarci mai tare sau ai 2-3 persoane in spate...se lasa exagerat...sau vei auzii batai pe drumurile denivelate sau cu piatra cubica...si nu in ultimul rand, cand te vei apasa pe colturile masinii, ea se va balansa, adica nu va face doar o cursa in sus si sa ramana acolo...o vei simti "moale"...ori, vei vedea ca amortizoarele sau murdarit de uleiul care a curs din ele...cam asta ar fi...
Skip ads

  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ms mult de sfat!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cu placere...Bafta si drumuri bune!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
si daca nu schimb telescoapele la timp duneaza cu ceva? tin sa precizez ca sunt un sofer linistit si prea depasesc 80 kmh, iar la telescoape se vede ceva prelingere, dar fiind caravan cred ca e ea cam barcuta
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu schimbi amortizoarele...probabil in timp se vor rupe arcurile...se vor defecta flanse si rulmenti...si intr-un final...vei schimba...amortizoare+restul...alegerea iti apartine...
Skip ads

  • frenky

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1999 y12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am schimbat si io recent amortizoarele pe spate si merge struna se simnte.Si am pus amortizoare magmum pe gaz sunt bune de ceva?un sfat prieteneste daca se poate
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare eu cand sunt la viteza mare si trec pe langa un tir se comporta cam ca o barca sa fie amortizoarele ?
recomandari ceva? multumesc
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da colegu, amortizoarele is de vina! Cand is noi, poti trece si pe langa 3 tiruri si simti doar un soc, dar masina sta teapana! Dupa revizia capitala punte fata, amortizoare noi spate, masina si-a schimbat radical tinuta de drum, pe viraje am impresia ca alunec de pe scaun, dar masina isi mentine cursul fara probleme!
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc, cristyliviu ceva recomandari ?
Skip ads

  • Pik

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@cyber - Sachs / Kyb / monroe
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR