Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Asgard a scris:
- se stie ca motoarele 1.6 benzina (in general) consuma mult si in raport cu cele de 1.4 care ofera aproape aceiasi putere. (CP)

Bineinteles ca nu ai dreptate... cand accelerezi o masina si simti ca pleaca de sub tine ceea ce simti tu se numeste CUPLU. Ca sa-ti faci o idee motorul de 1.6 are cuplu maxim 150 NM cam la 3400 rpm iar cel de 1.4 are cuplu maxim de 125 NM la 4100 RPM.
Concluzie? Motorul de 1.6 in ture mici 1500 -3000 rpm (si nu numai ) va avea intotdeauna 50 NM( +, -) cuplu in plus fata de motorul de 1.4..
Chestia cu 100 de cai din motoare mici este fix pix deoarece acestora le trebuie ture multe ca sa dezvolte cuplu ... deci MARKETING-UL de la TV are efecte Smile
Motorul de 1.4 este inconfortabil comparativ cu cel de 1.6 ... Apropo daca un 1.4 va incerca sa se tina dupa un 1.6 (oricum nu o sa reuseasca) va scoate un consum MAI MARE...
Cateva aspecte legate de consum :
-exterior 120-130 km/h ar trebui cam 7.5 %
-oras undeva la 10-11 %.
P.S. Un motor pe benzina daca nu este Ok cap-coada va consuma mult...
P.S 2 Very Happy Pune-i GPL Very Happy
  • ionutzrazvy

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 z 16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2011

  • Mesaj Privat
1.4 XEP cu 1.6 XEP e diferenta mare la cum trage. Acu depinde si de modelul de cutie.
Eu am 1.6 XEP si intradevar e putin zgomotoasa in peste 3000 ture dar in rest totul ok.
Consumul este ok. In pitesti ora de varf undeva la 10 ca si perioada iernii. vara undeva la 8,5-9.In afara depinde de viteza pana in 3000 ture consum sub 6.5 , intre 3000 si 4500 7.5 iar peste 9 -10.
Sa o stapanesti sanatos colegu si multi km fara incidente.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
CristiNistor a scris:OK. Sa-l mai intrebi despre faza cu numarul. Si inca o chestie. Pe geamuri este o cifra (in cazul ei 8 sau 9) care semnifica anul fabricatiei geamului. Toate ar trebui sa fie la fel. Daca nu sunt, sa intrebi ce s-a intamplat cu geamul respectiv. Capacele la spalatorul de faruri le are acum?
La mine scrie vreo 3 date diferite pe geamuri....Si am vazut si la alte masini noi aceasi chestie!Nu e obligatoriu sa fie la fel!
Cred ca e in functie de cum au stat in depozit!
  • Aleex123

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ionutzrazvy ms ,

Astazi am fost de am montat senzori de parcare si acum 3 zile am pus si folie pe geamuri , o sa revin eu zilele astea cu poze ...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
deschide subiect nou in sectiunea adecvata
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR