Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi iau un set de anvelope noi. Pe "tablele" mele am 175/75/14 (asta e dimensiunea din acte).

Eu fac cam 40-50.000km pe an si m-ar interesa sa nu le mai skimb odata anul acesta Crying or Very sad

Ce-mi recomandati? Marca, model, dimensiuni si sa nu aiba preturi astronomice
Embarassed
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hmm ... eventual intereseaza-te la ceva dealeri din Iasi. eu am nokian (205/50 R16) si le mai tin anu asta (anu trecut am facut ~40.000). deci 2 sezoane! vezi de NOKIAN, Michelin, GoodYear. astea o fi putin mai scumpe da is si bune si tin. tu ai dimensiuni mici si nu o sa te coste mult.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci (eu mi-am luat si-s faine + ieftine) SAVA.
Sint slovene, slovenii sint f. seriosi, in plus SAVA e in grupul Good Year. (a fost cumparata de ei). Sint cam la 1/2 de pret din toate celelalte.
  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Eu sunt adeptul folosirii a doua seturi de anvelope (un set vara si unul iarna).
Dimensiunile admise la masina mea sunt 195/60 R15 sau 195/65 R15 (sunt trecute in cartea de identitate a masinii si in certificatul de inmatriculare). Astfel ca folosesc anvelope MATADOR cu aceste dimensiuni, modelele MP 58 Silika (pentru iarna - si sunt foarte multumit de ele) si MP 41 Aquilla (pentru vara - si sunt foarte multumit si de ele).
Ambele modele sunt din categoria 88H si costa aproximativ 1.800.000 lei bucata si sunt fabricate in Slovenia. Folosesc MATADOR de 4 ani (am avut o Dacia Nova GTi timp de 3 ani pe care am avut MATADOR MP 13 care au mers 55000 Km si care mi se pare ca nu se mai fabrica) si nu am nimic de reprosat.

Toate cele bune,

Gabi
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc 2 seturi ... iarna/vara! cu cauciucuri de vara (205/50 R16) nu cred ca m-as descurca cand e zapada pe drum.
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez, imi trebuie de vara ca de iarna am si sunt ok.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
taicamio si-a luat la masina niste Michelin (made in germany) 205/60/15 cu 3 400 000 buc . Eu zic, ca e un pret bun...insa nu pot pricepe de ce 205 / 55/ 15 erau la 5 300 000 aceeasi marca....

Apropos stie cineva care e latimea maxima care poate fi pusa pe jantele originale de opel 15" ?? se poate pune 215 ?

P.s. Un site cool pt cei care vor sa-si cumpere jante si nu stiu cum ar arata pe masina . http://www.wheel-machine.com/
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
multzam de sfaturi, pana la urma mi-am luat Pirelli P4000.
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cali .. nu cred ca ar fi bine sa pui cauciuc asa lat. io zic ca si 205 e ok. si arata bine si sta bine pe janta..
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hahahaha felicitari klax!! pirelli rules

Asta vroiam sa iti recomand si eu, ca am vazut ca nimeni n-a zis nimic de pirelli.

Meshtere darkness, o fi nokia mishtoh, dar e in clasa medie, adica nu le poti baga in categoria lui michelin si ce ai mai zis tu. Acum fara suparare, si eu am avut pe cielo nokian pe 13parca si au costat vro 6 mil jumate - ori restu au alte pretze.

Dar asa zic si vulcanishtii Smile -adica baietii de la vulcanizare- ca nokian e super calitate la super pret, varianta ieftina a lu michelin.

Acum pe de alta parte la drumurile noastre nu cred ca se vede vro diferenta, oricum rotile se dezechilibreaza instant.

Si toate rotile "au batut in zona 120-130km/h" - de ce? de la cap de bara, bucshe etc - atat doar ca pirelli wintersport si wintercontrol care le am eu pe masina, opresc aproape ca pe asfalt de la 50km/h la vale pe zapada batatorita - bineinteles cu ABS.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
klax187 a scris:am uitat sa precizez, imi trebuie de vara ca de iarna am si sunt ok.

*
Daca ai drum "afara", incalt-o in Michelin in Germania (sint mai ieftine) daca nu... tot Michelin, eu la o Corsa care am avut-o "cind eram mic" am luat-o cu cauciucurile de pe spate deja folosite, am facut 120 000 cu ele si am dat-o tot asa, dar, e adeverat ca trecea controlul tehnic la limita cu ele...)
Experiente proaste am avut cu Pirelli Crying or Very sad
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Experiente proaste am avut cu Pirelli Crying or Very sad


anume ... la ce te referi ?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
klax187 a scris:
sorin666 a scris:Experiente proaste am avut cu Pirelli Crying or Very sad


anume ... la ce te referi ?

*
Gilme pe flancuri dupa primele 2-3 gropi... am aruncat cauciucul cind avea inca pe el firisoare din alea de cauciuc... Crying or Very sad
Nu mai iau asa ceva in viata mea, pot sa admit ca a fost un lot cu probleme, dar m-am saturat de ei, sa faca experiente pe banii altora de acum inainte Crying or Very sad Evil or Very Mad
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai asa am patit eu cu un michelin cu care a fost echipata masina din germania ... nush, poate o fi fost si ala un lot cu probleme Embarassed

la masina mea cauciucurile sunt puse ca la caruta Very Happy am 2 Pirelli pe fata si 2 Bridgestone pe spate Laughing , ar mai lipsi sa fie si modele diferite Laughing
  • bogdan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:taicamio si-a luat la masina niste Michelin (made in germany) 205/60/15 cu 3 400 000 buc . Eu zic, ca e un pret bun...insa nu pot pricepe de ce 205 / 55/ 15 erau la 5 300 000 aceeasi marca....

Apropos stie cineva care e latimea maxima care poate fi pusa pe jantele originale de opel 15" ?? se poate pune 215 ?

P.s. Un site cool pt cei care vor sa-si cumpere jante si nu stiu cum ar arata pe masina . http://www.wheel-machine.com/

Un amic cu vectra B are michelin-uri 215 pe spate,205 pe fata.Pe spate permite chiar si 225,dar o sa arate ca un tractor.Eu am 205 pe toate 4 roti
  • rana

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunteti multumiti de cauciucurile Dunlop SP 2020 ?
Mi se par cam slabe, profilul e cam aiurit la umezeala cam aluneca comparativ cu un Continental sau un Michelin cu care am mai mers (pe alte masini dar in acleleasi conditii) par slabute desi la pret e cam tot aia.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 35.000 km cu ele si sunt multumit. Prind destul de bine si pe zapada si pe ploaie. Singurul incovenient e ca sunt cam zgomotoase.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ma insel eu sau cauciucurile astea sunt cam all season? Desi nu scrie pe ele, cam banuiesc ca sunt all season pt. ca nu sunt extraordinare nici vara, nici iarna, in schimb iarna se descurca mai bine decat cauciucurile de vara.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sunt zgomotoase...
@alex_arhire: pe zapada nu prind cine stie ce comparabil cu cele mai penibile cauciucuri de iarna, Dunlop-urile astea sunt pe nicaieri. am mers in iarna cateva ture pe la zapada cu ele si am reusit sa urc, nu zic nu, dar numai eu stiu prin ce senzatii am trecut. dupa ce am pus cauziucuri de iarna mergeam ca pe asfalt pe drumuri unde cu Dunlop-urile eram la "patinaj viteza"
@rana, @batman: si mie mi se pare ca aluneca pe umezeaza (cand e doar umeda soseaua, nu cand e pelicula de apa). pe ploaie torentiala( sau cat de cat puternica) sunt OK, dar cand incepe asfaltul sa se uste e cam jale.

in schimb marele avantaj(?) este ca se uzeaza destul de greu (compozitie mai dura a cauciucului). si da, sunt "all season".
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Confirm: sunt all season. Si eu am impresia ca se uzeaza destul de greu. Oricum, la revizia de 45.000km le dau jos.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR