Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg cum in unele judete se restituie bani si in altele se suspenda pe motivul ca pana vine raspunsul de la curtea europena.,
Skip ads

  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Kitty a scris:astept si de alti useri,daca au incercat recuperarea taxei,la anu vreau sa imi iau masina si daca cumva nu gasesc una buna aici in ro,ma gandesc sa o aduc de dincolo,iar daca se mareste va fi jale si ma gandesc si eu sa ii dau in judecata


Am inteles ca se poate sa dai ANAF in judecata sa NU platesti taxa. Cistigi procesul si cu hotarirea ramasa definitiva te duci la serviciul inmatriculari si inmatriculezi masina. Asta daca ai rabdare 8 - 12 luni sau cit o dura procesul.
  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
atazi sa dat sentinta, mi au respins cererea,dupa 4 termene.
ma pregatesc pt curtea de apel la IASI.
cacati de judecatori la vaslui.totul e politic.
  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Adica la Vaslui nimeni nu si-a recuperat pina acum taxa in instanta ?
Pentru Curtea de Apel Iasi cauta-ti un avocat din Iasi care a mai cistigat astfel de procese. Nu intreba printre avocati cine a cistigat asemenea procese pentru ca s-ar putea sa se laude doar ca sa-ti ia banii. Intereseaza-te pe alte cai. Si fa asta repede pentru ca mai ai putine zile pina sa depui actiunea. Am sa vorbesc azi cu avocatul care m-a reprezentat pe mine si am sa-l intreb daca cunoaste pe cineva in Iasi. Sper ca deseara sa revin cu un raspuns.
Skip ads

  • bertone_ene

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca puteti sa mi recomandati pe cineva la iasi, v as fi recunoscator
oricum actele se depun aici la tribunalul vaslui pentru curtea de apel iasi.
stima
astept raspunsul dvs
  • Lopez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
daca gasesti pe cineva la iasi sa ma anunti si pe mine ,sunt interesat si eu
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
acum sper sa nu se supere nimeni pe mine, dar pe ce lege europeana se intenteaza proces? stiam ca se poate intenta proces doar de cei care se muta dintr-o tara in alta si li se cere iar taxa de poluare, dar altfel, care e temeiul legal? vreau sa stiu numele legii, nu cu presupusul, sau cu altele... multumesc mult
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu as vrea sa recuperez taxa platita , e obligatoriu sa mia ai masina?
Skip ads

  • elenacimp

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Eu nu inteleg cum in unele judete se restituie bani si in altele se suspenda pe motivul ca pana vine raspunsul de la curtea europena.,


A venit raspunsul de la curtea europeana de justitie si din pacate nu ne este prea favorabil noua,reclamantilor.
Desi,in continuare,exista avocati care sustin ca pot castiga procesele sub forma diferitelor interpretari ale recomandarilor curtii europene de justitie.Eu o sa incerc oricum,prea mult nu am de pierdut,numai de castigat in cazul unei sentinte favorabile.
Mult succes tuturor in aceasta situatie!

@lucian-nu este obligatoriu sa mai ai masina.In schimb trebuie sa ai dosarul complet,acela de la inmatriculari si copii ale traducerilor legalizate depuse la fisc de unde rezulta prima inmatriculare.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
au modificat ai nostri legea privind inmatricularea in asa fel incat slabe sanse sa mai castigi in instanta. Ce sa va zic, bafta.
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Vin si eu cu niste completari la acest post. Ca un fel de latest news, pot spune ca se castiga in instanta recuperarea acestei taxe de poluare, insa dureaza ceva timp ( acordarea termenelor la intervale mari de timp : depui cerea azi si iei termen in 2012, cum este cazul Tribunalului Bucuresti de exemplu, respectiv Curtea de Apel Bucuresti ca instanta de recurs).
Contrazic un coleg de al nostru care a postat aici si afirm ca este obligatorie efectuarea procedurii prealabile pentru a nu da posibilitatea paratului sa castige dosarul aflat pe rol, pe cale de exceptie.
Nu in ultimul rand salut initiativa celor care au ales sa demareze aceasta procedura ( numarandu-ma si eu printre ei).
Respect tuturor.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Reinvii acest topic, am dat in judecata Finantele pentru recuperarea taxei. As vrea sa stiu cum se numeste"obiectul cauzei" pentru a-l cauta pe site. Dupa nume nu gasesc nimic!
Multumiri!
Skip ads

  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat, inloc sa caut la Tribunal eu Cautam la Judecatorie! Smile
  • remusioan

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut nu stiu cum merg trburile in alt judet eu sunt din hd si am platit taxa de inmatriculare in 2010[5300 ron],in mai 2012 am cautat un avocat care sa mai ocupat de astfel de cazuri si sa ocupat de tot de la cererea de restituire de la finante,apoi de proces pe care lam castigat sa facut recurs la alba si sa castigat si acela iar pana la sfarsitu lunii ar trebui sa primesc banii plus cheltuielile de judecata.la fel a procedat si taicameu cu acelasi avocat si sia luat banii inapoi,tot ce stiu este ca nu trebuie sa treaca 3 ani de la platirea taxei pana la intentarea procesului,orcum banii se dau inapoi asa ca nu va lasati furati de stat
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Azi am cistigat dar finantele au dreptul la recurs! Am impresia ca avocata pe care o am nu prea este pe meserie, in mod normal nu trebuiau sa fie date in judecata finantele si Administratia Fondului pentru Mediu? Deasemeni nu ar fi trebui ca dosarul sa se numeasca pretentii fata de cum se numeste acum "contestaþie act administrativ fiscal"?
Ma poate lamuri cineva in aceasta problema?
Multumesc!
http://portal.just.ro/Insta...AwMDAwMDAwNjc1Nzc*
  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
normal ar trebui chemat in judecata Administratia Fondului pentru Mediu, am vazut ca in judet la dvs. se acorda termene de 2-3 luni la noi in Bihor daca se depune un dosar azi numai in septembrie 2014 este primul termen Sad((( Multa bafta
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu Adm. Fondului de Mediu a facut decizia de calcul si nici n-a incasat acei bani. finantele au calculat si incasat, ele sunt chemate in judecata.
  • kozhmen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am aruncat o privire pe portal.just.ro si am vazut si in alte judete ca se chema in garantie finantele cheama Administratia Fondului pentru Mediu
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai de asta am postat, am vazut ca in alte cazuri este actioat in judecata si Administratia Nationala de Mediu! Ma gindesc ca daca s-a adims actiunea totul este in regula! Sper! Partea proasta este ca la noi finantele fac recurs in ultima zi asa ca...asteptam!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR