Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • alex2502

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Acum o luna am intrat si eu in posesia unui opel corsa B din 1999 si am primit decat o singura cheie cu cip.As vrea sa imi fac o copie ca nu se stie niciodata...Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu o programare la un cip id40(am inteles ca este).Daca ma puteti ajuta si cu un pret,ar fi perfect Very Happy
Multumesc!
Skip ads

  • Vanity

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 1998 X10EX
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2011

  • Mesaj Privat
alex2502 a scris:Salutare!
Acum o luna am intrat si eu in posesia unui opel corsa B din 1999 si am primit decat o singura cheie cu cip.As vrea sa imi fac o copie ca nu se stie niciodata...Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu o programare la un cip id40(am inteles ca este).Daca ma puteti ajuta si cu un pret,ar fi perfect Very Happy
Multumesc!


Am facut eu copie de curand dupa ce am avut o intamplare neplacuta (am uitat SINGURA cheie in masina), am reusit sa fac o copie cu cip la BricoStore Calarasi. A costat ~160 lei.

Corsa B, '98 X10EX
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vanity in pret a intrat doar programarea sau si cheia? Cum au stiut sa-ti faca programarea fara CAR PASS? Au citit cumva codul cipului original sau cum? Nu de alta, dar si eu vreau sa fac o copie dupa cheia mea si nu prea-s dispus sa dau 100 de euro la reprezentanta...
  • scorpion dsi

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca Corsa din 1994, cu motor 1.5TD are cip in cheie?
multumesc
Skip ads

  • Vanity

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 1998 X10EX
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2011

  • Mesaj Privat
tomescuadi a scris:Vanity in pret a intrat doar programarea sau si cheia? Cum au stiut sa-ti faca programarea fara CAR PASS? Au citit cumva codul cipului original sau cum? Nu de alta, dar si eu vreau sa fac o copie dupa cheia mea si nu prea-s dispus sa dau 100 de euro la reprezentanta...


160 lei cu totul. CIP , cheia in sine si manopera.

Din cate am tras eu cu ochiul, pune cheia intr-un aparat iar acel aparat citeste cod-ul cipului. Acel cod este "scris" pe un CIP gol care apoi este introdus in cheie.
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vanity a scris:
160 lei cu totul. CIP , cheia in sine si manopera.

Din cate am tras eu cu ochiul, pune cheia intr-un aparat iar acel aparat citeste cod-ul cipului. Acel cod este "scris" pe un CIP gol care apoi este introdus in cheie.

Hmmm...multumesc mult de lamuriri! O sa incerc si eu sa caut prin Brasov, ar trebui sa existe. Cei la care ti-ai facut cheia au firma mai mare (filiale prin alte judete)? Daca crezi ca ar avea si prin Brasov da-mi un PM cu numele, sa nu se considere reclama. Razz
Multumesc inca odata!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@alex2502 te pot ajuta eu daca nu ai facut-o. Din cate stiu eu, nu e recomandabila clonarea chipului (cum a facut @Vanity) ci adaugarea unuia nou.
  • Vanity

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 1998 X10EX
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:@alex2502 te pot ajuta eu daca nu ai facut-o. Din cate stiu eu, nu e recomandabila clonarea chipului (cum a facut @Vanity) ci adaugarea unuia nou.


Intrebare logica, de ce nu e recomandat clonarea cipului ?
Astept un raspuns, tot logic.
Skip ads

  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vanity a scris:
pascaru_val a scris:@alex2502 te pot ajuta eu daca nu ai facut-o. Din cate stiu eu, nu e recomandabila clonarea chipului (cum a facut @Vanity) ci adaugarea unuia nou.


Intrebare logica, de ce nu e recomandat clonarea cipului ?
Astept un raspuns, tot logic.
si eu as fi interesat de chestia asta... de ce nu ? isi pierde memoria in timp.. ?
  • alex2502

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri si scuze pentu intarziere,dar am fost prins cu sesiunea,munca si nu prea am mai avut timp sa stau si pe forum Sad .
Acum stau cam slabut cu banii.Intr-o saptamana asa o sa fac si eu rost de bani.Da,si eu am auzit ca trebuie un cip nou si acela trebuie programat.pascaru_val,poti sa-mi spui cat ma costa cheie+cip+programare?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Vanity - o sa ma documentez si apoi o sa iti spun tehnic cum stau lucrurile.
Alex, iti trimit un mesaj privat.
  • alex2502

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Gata,am primit.multam!
Skip ads

  • Sebicorsa

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am fost in Carrefour in Brasov si costa 250 lei o cheie noua (cica la promotie), insa nu stiu daca iti trebuie sau nu car pass iar la reprezentanta costa 300 lei si 100 lei carpass-ul (care iti trebuie si eu nu-l am).Am gasit cheie cu cip la fel ca a mea (are un cod pe ea - 770), noua netaiata pe net cu 80 lei cu tot cu tansport. Si m-am dus la ala din Carrefour, si face "cat sa-ti iau...hai ca-ti iau doar 200 lei pe taiat si setat cheia, dar nu stiu daca merge, nu-ti garantez daca nu iei cheie de la mine" de parca banii cresc in copaci. Auzi, ce favoare imi facea el...imi seta o cheie cu 200 lei, cheie care costa 70 lei. Stie cineva pe unde sa fac in Brasov o alta cheie pt masina dar la un pret mai normal, nu asa nesimtit? accept orice fel de propuneri. Va multumesc anticipat...
  • odo13tz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sfat: scoate cipul, pune-i un punct de silicon si pune-l undeva langa contact (CAT MAI APROAPE!) au asa am facut si merge brici Very Happy - si nu trebuie sa dau o caciula de bani pentru... nimic Wink
  • webover

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
scorpion dsi a scris:Aveti idee daca Corsa din 1994, cu motor 1.5TD are cip in cheie?
multumesc


desi raspunsul e cam tarziu poate ajuta pe altcineva. cheile cu cip au fost introduse de catre opel in 1993. dar cel mai sigur poti verifica singur daca are sau nu.


  • slevin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
daca pui cip-ul langa contact oricine poate pleca cu masinuta ta Smile
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut.cumpara un cip nou gol si il programezi cu op.com si merge ,asa am facut eu si merge ok.
  • odo13tz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@ slevin - Cel putin pe masina mea, nu se incurca hotu' sa sparga geamul, mai mare daraua decat ocaua... plus ca nici dracu' nu stie ca am eu cipul langa contact Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR