Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cat de bine esti auzit de catre cel cu care vorbesti.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Esti auzit foarte bine...doar ca cei care asculta au senzatia ca vorbesti din "beci". Masina fiind inchisa da aceasta senzatie...
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La Vectra C stiu ca asa, am UHP4 pe Vectra C. Probabil ca tu spui de Zafira B. Pe mine ma intereseaza cum se aude din Astra H.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se aude la fel si in Astra H Wink
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu pana nu vad (adica aud)...nu pot confirma asta... Smile
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai atunci de ce ai mai intrebat cum se aude? daca tu vrei sa auzi live. Shocked Question I-ti spun si eu ceea ce ti-a spus si edwin ca 100% se aude la fel Wink
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Stiu ca se aude bine din astra h, adica cel care se afla in astra h aude foarte bine cand este sunat. Dar cel care suna de afara aude bine ce-i spune cel din din astra h (si care, evident, vorbeste prin UHP4)?

P.S. Vad ca tu ai tot Zafira B Smile
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel care asculta la celalalt capat al firului aude exact la fel, indiferent de modelul de Opel din care ii vorbeste interlocutorul ( Zafira B, Astra H, Vectra C ). Nu conteaza ca am Zafira B, am comunicat cu persoane care se aflau in Astra H. Sunt sigur ca cei care poseda un Astra H iti pot confirma.
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asta as vrea si eu, sa-mi confirme cineva cu UHP pe astra h ca este auzit bine.
Am primit o sugestie de a schimba code-index-ul. Voi ce code index aveti la UHP?
Multumesc.
  • dinraa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Excelent topic. Ce inseamna pasiunea! Felicitari.
Eu am un Astra H din 2010, cu CD70, Aux in si Bluetooth din fabrica. In masina aud perfect pe cel cu care vorbesc la telefon. Cel cu care vorbesc aude insa un fasait in telefon. Este normal?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu spun ca e un moft acest modul, mult prea scump pentru ce face. Exista un adaptor de la Belkin, ce se leaga pe AUX IN, ai si bluetooth, si poti trimite muzica din telefon catre HU. E vreo 250 de lei. Mai ieftin decat UHP si mult mai ieftin decat Parrot. Singurul avantaj al modulului de fabrica este integrarea in CID si comenzile de pe volan. Daca s-ar gasi pana in 250 lei acest modul cu tot cu fire si microfon, ar merita sa il instalezi, dar deja la aproape 130-150E ...
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Felicitari Edwin pentru reusita,, se vede ca esti un om pasionat de bricolat la masina, si priceput! Permite-mi insa sa-mi spun si eu parerea. Chestia asta cu modulul de telefon pe masina mi se pare o fita, in inca una destul de costisitoare. Cei care si-ar dori si permite o fita d-asta la pariu ca nu se vor pricepe niciodata s-o puna in practica. O vor lua "de-a gata". Cei care s-ar pricepe, ori n-au bani pentru asta, ori ajung la concluzia ca nu se merita banii investiti la ce face. (un telefon gsm integrat in sistemul masinii). (basca ca trebuie sa ai CID). De retinut ca se poate!
Bafta in continuare!
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ToX a scris:Eu spun ca e un moft acest modul, mult prea scump pentru ce face. Exista un adaptor de la Belkin, ce se leaga pe AUX IN, ai si bluetooth, si poti trimite muzica din telefon catre HU. E vreo 250 de lei. Mai ieftin decat UHP si mult mai ieftin decat Parrot. Singurul avantaj al modulului de fabrica este integrarea in CID si comenzile de pe volan. Daca s-ar gasi pana in 250 lei acest modul cu tot cu fire si microfon, ar merita sa il instalezi, dar deja la aproape 130-150E ...

da asa e ,este scump ...,dar un retrofit ramane un retrofir pana la urma si sincer merita toti banii(maruntisurile fac diferenta pana la urma).
  • florinovidiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Merci @Edwin pt tutorial. Am reusit montarea UHP-ului pe Zafira mea. Totusi, din comoditate, am abordat putin diferit problema. Nu am reusit sa scot pinii din mufa Fakra nici dupa extragerea sigurantelor mov, am cositorit firele in spatele mufei si izolat cu banda. Aici trebuie sa-i multumesc si lui @CristianTM pentru marcarea firelor.
Nu am reusit nici sa dau jos plasticurile de langa chederul usii. Mi-a fost mila sa trag mai tare, asa ca am bagat firul pentru microfon pe langa cheder si l-am impins cu o surubelnita. Nu am suportul pentru UHP si, ca solutie temporara, l-am imbracat intr-un burete mai gros si l-am pozitionat cumva fortat sub volan. De auzit se aude perfect si sunt auzit foarte bine. Mai am de programat UHP ca sa nu-mi apara tot timpul "UHP Safe" dar nu gasesc pe nimeni cu Tech2. Care ma ajuta cu o programare UHP4 prin zona Gherla - Dej?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca ajungi prin Olanda, te rezolv eu gratis.
  • florinovidiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Merci, mai am o oferta din Franta dar, ingrat cum sunt, am refuzat-o.
  • florinovidiu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Pana la urma am reusit programarea modulului UHP4 cu VAUX-COM (OP-COM 2012) versiunea 120309a.
Pentru a scapa de eroarea "UHP Safe" am activat antitheft de la Infotainment/EHU.
Pentru a inlatura si nesuferitul mesaj "Program UHP", la Infotainment/UHP - am setat VIN-ul masinii, codul de index l-am ales din lista (Zafira B) iar la language English/Others. Et voila: o tanti raspunde frumos in engleza sa aleg dial, call, help... cu o voce infinit mai melodioasa decat "keine telefon..."
Mentionez ca modului era functional si pana acum, doar ca, pe cand voiam sa accept apelul primit, ma agasau erorile: "UHP Safe" si "Program UHP" care-mi blocau acceptul de pe volan.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ce soft ai pe UHP ? daca e mai nou de 2010, lumea spune ca nu se poate activa cu vaux-com / opcom etc nici ala original.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumiri lui Edwin pentru acest tutorial, cu ajutorul lui mi-am montat si eu pe Corsa D un UHP4. Activarea se poate face cu OP-COM 2012 si FW 1.45, modulul UHP4 a fost resetat de pe masina donatoare de catre vanzator. In privinta pinilor din mufa Fakra, asa cum zice Florinovidiu mai sus, nici eu nu am reusit sa ii scot nici dupa ce am scos sigurantele mov, asa ca am adoptat aceeasi solutie ca si el.
  • andrei_jr80

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Am o astra h cu cd70navi cu adaptor pentru telefon nokia. Nu am bluetooth si doresc sa instalez ( am citit ca trebuie uhp4 + cablul aferent + tech2 ) Daca achizitionez modulul uhp si cablul de pe net de pe undeva, le pot doar mufa si gata ? Ce se face cu tech2 nu am priceput termenii dar in mare mai am nevoie de ceva ? Am tot incercat sa pricep ce explica Edwin si CristianTM dar.... Multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR