Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bb0byy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2013

  • Mesaj Privat
poate cineva sa mi spuna si mie va rog cum pot reduce consumul de combustibil ; in prezent detin astra h 2007 1.6 16v twinport 115CP si ia cam 10 11 in buc si as vrea sa stiu daca pot sa modific ceva la motor sau cva de genul asta ptr un consum mai redus ...!@? Regardes
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O vinzi si fie iei o masina mai mica cu motor mai mic fie folosesti ceva mai ecologic.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti iei bicicleta, umbli cu metroul... Ai n alternative
10-11% in Bucuresti pentru un motor de 1.6 e un consum OK, masina nu are nimic.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Pune-o pe GPL, amortizezi investitia cam in 2 ani de zile daca mergi multi km/an.
Consumul de 10-11% in Bucuresti la o masina ca a ta este perfect normal. Pe GPL iti va consuma 12-14% cel mai probabil insa vei castiga din diferenta de pret / litru.
Stima!
Skip ads

  • bb0byy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Ok ms bãieþii Very Happy
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Parerea personala - Decat sa pun GPL pe Astra 1.6, mai bine o vand de 3 ori, si trec pe o masina de clasa mica si motor 1.0
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pai, ce are motorul de 1.6 de pe Astra de nu se merita pus pe GPL...? Chiar sunt curios...Masina din ce spune proprietarul are consum destul de ridicat...datorita traficului si poate nu vrea sa o vanda de 3 ori sa-si ia ceva cu motor de 1.0...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine, de unde iti iese tie ca 10-11% in B e un consum ridicat?
FBogdan, amortizarea unei instalatii de gaz se face intr-un numar de km, nu intr-un numar de ani.
Mai exact, pentru o instalatie de ~700-800 EUR (cat costa acuma una) amortizarea se face in ~25.000 km. pe care, daca te superi, ii faci in juma de an asa, din incheietura.... so...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
jE nu toata lumea face 25.000km/an
Eu abia am facut 8.000
GPL se merita intradevar daca conduci mult.
Daca doar te duci la servici si la Mall atunci nu se merita.
Iar pentru Bucuresti un motor de 1.6 e mare, iar consumul acela de 10-11l/100km este mai mult decat normal.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Imi reiese, daca nu este cu suparare, din diferenta fata de consumul dat de producator pentru motorul de care vorbim: 8.7 l/100km pentru urban si 6.7 l/100km pentru consum combinat...alta referinta, nu am...Acum, daca avem cifrele astea date de producator si le comparam cu 10-11 l/100km, dati de colegul...rezulta un consum ridicat...probabil datorita traficului sau pentru ca circula in alte conditii decat cele in care a circulat producatorul cand a dat cifrele oficiale de consum...si pt mine 10 este mai mare decat 8.
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Traficul ne omoara! Parerea mea e ca in Bucurestiul de azi, cu un motor de 1.6 e cam greu de scos un consum mai mic de 10. Eu am Z16XEP, 105cai si imi consuma 10, asa ... mers "potolit". Oricum, la conumul dat de producator nici n-are rost sa te raportezi. Alea sunt conditii de "laborator".

Eu, ca sa zic asa, am scapat de grija consumului, cel putin in perioada cand e cald si frumos afara, cu scuterul. Te deplasezi mai repede, scapi si de traficul asta infernal si ai un consum de 3-3,5l, poate si mai mic.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sorin are dreptate.Consumul este cam mare...Posibil si talpa mai lata,mai lunga,mai grea...,vederea mai buna.La 2.0 ,eu, cu un mers "tango" ,scot tot 10-11 in oras.Stiu,multi o sa spuneti ca Bucurestiul nu-i precum Constanta,iarna nu-i ca vara...,dar orele mele de "trafic"sunt cam cele de varf,ori nici traficul din Constanta nu mai este ca in vederile de acum 20 de ani.Nevasta-mea insa,reuseste fara fortare 12-13...Deh,femeie, si nu-i blonda! Laughing
Stilul "sportiv", te face client fidel Peco din orice unghi,indiferent de instalatia GPL,pseudo-economizoare magnetice,generatoare de anioni ori stiu eu ce alte "minunatii". Laughing
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:Pai, ce are motorul de 1.6 de pe Astra de nu se merita pus pe GPL...? Chiar sunt curios...Masina din ce spune proprietarul are consum destul de ridicat...datorita traficului si poate nu vrea sa o vanda de 3 ori sa-si ia ceva cu motor de 1.0...


Motorul nu are nimic, nu inteleg logica celor ca un exemplu : cumpara un Lexus/Porsche Cayenne/ etc cu motor v8 5.7 L si pe urma merge sa puna GPL. WTF? . Daca vrei consum mic - masina cu motor economic= 1.0-1.2 . Vrei masaj in scaune cumperi S-classe. Vrei 300 km/h cumperi un RS6. Pentru ce sa cumperi ceva , care te incurca la utilizare/intretinere din motive de $$$ ?

De acord cu @ cangri . " O vinzi si fie iei o masina mai mica cu motor mai mic fie folosesti ceva mai ecologic. "
De acord cu @ jE " Iti iei bicicleta, umbli cu metroul... Ai n alternative "
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu...daca as avea bani, si eu mi-as lua un Porsche Cayenne cu motor V8...iar daca as gasi o solutie prin care sa ma coste la jumatate carburantul...as pune-o in practica in secunda 2 ...in speta GPL-ul, fara sa ma intereseze parerea nimanui...Oare unii de ce isi monteaza pe ditamai viloaiele/palatele, panouri solare...? Sa se incalzeasca frate cu gaz ca-i scump si doar au bani...ca doar au vila...cam asta-i logica ta...? Deci uite ca unii isi cumpara ceva...care le ofera ceva ce nici o masina din aia cum zici tu "masina cu motor economic= 1.0-1.2 " nu va fii in stare in veci vecilor Amin sa le ofere...si tot astia au gasit si o solutie prin care sa-si economiseasca banii de carburant, montand GPL...si viata merge inainte chit ca..probabil tie nu-ti convine ca ei platesc mai putin pe carburant, cu toate ca au foarte multi bani...de ce nu-ti convine...? ...chiar n-am idee...Acelas lucru se aplica tuturor masinilor...a zis @je, o instalatie GPL costa cam 700-800 de euro, bani pe care poti sa-i amortizezi in mai putin de un an...daca crezi ca te avantajeaza, montezi instalatia GPL, indiferent ca ai Porsche Cayenne, Opel Astra 1.6 sau Dacia Lastun...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
No, dragilor, eu zic sa puneti frana aici, ca ati dat-o rau in diverse si boscheti.
Ori raspundeti la intrebarea lui colegu', ori respirati adanc si treceti la urmatorul topic
Bun fi asa?
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@bb0byy, nu-i lua in seama, sunt rautaciosi, iar uneori e bine sa mai faci si haz de necaz.
Cauta oferte de instalatii GPL, insa daca nu mergi minim 15.000 km / an vei amortiza greu cheltuiala si in opinia mea nu renteaza. Eu de exemplu merg maxim 10.000 / an cu masinile personale, deci as amortiza cheltuiala in 4-5 ani de zile, ceea ce nu mi se pare viabil. Nu mai credeti tot ce spun producatorii / vanzatorii de instalatii GPL. Nu se amortizeaza in doar 25.000 km, ci in minim 30.000 km si asta daca e foarte bine reglata instalatia si nu consuma mult masina pe GPL. O instalatie bine reglata de GPL consuma cam 1 litru in plus la 100 km fata de benzina in regim extraurban si 1.5-2 litri maxim in plus in regim urban.
Vorbesc din experienta, am avut 2 masini cu GPL instalat pe ele, motoare de 1.8 -16v si 2.0 - 16v. Pana nu mi-a reglat cineva priceput instalatia de GPL pe ambele masini, ambele consumau GPL ca la balamuc si nu economiseam mai nimic.
De asemenea iti recomand o diagnoza profesionala cu Tech 2 (costa 150 ron daca nu ma insel) si e posibil sa descoperi mici probleme care pot duce la un consum marit, insa nu te astepta la minuni de genul sa-ti reduca consumul cu 3 Litri/100km. Eu n-am vazut sau auzit pana acum masini cu motorizari similare cu a ta 1.6 -16v care sa consume sub 9% in Bucuresti.
Bafta multa, in orice ai intreprinde!
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu cred ca ai ce sa faci cu consumul eu am 1.4 si a mea ia destul de mult,poate sa pui gpl cum spun si colegi mai sus dar costa 26 de milioane
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR