Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!
Am tot cautat informatii mai noi pe forum despre acest subiect, insa nu am gasit mai nimic concret si de data mai recenta.
Am o Astra G CC din 2002, cu motor de 1.2l, benzina si care a suferit un accident frontal.
Tot caut variante sa o repun in functiune:

Varianta 1 - Recarosare,
Varianta 2 - Cumparata alta masina defecta, din afara, inlocuit motorul ei cu motorul meu si apoi inscrisa.
Varianta 3 - Cumparat o masina defecta, din afara, indiferent de motorizare si inlocuit piesele defecte la cea existenta.
In acest caz trebuie sa gasesc una de preferat aceeasi culoare si cu ceva mai multe optionale pe ea (geamuri, oglinzi electrice, inchidere etc). A mea nu are decat A.C.

Intrebari:

La varianta 1

1. Sunt obligat sa folosesc acelasi tip de caroserie? Adica, daca tot mut de pe una pe alta, as dori s-o schimb din 3 in 4 usi. La http://www.rarom.ro/RO/arti...icul%20--122.html nu se dau prea multe detalii.

2. Inlocuirea pot s-o fac si singur si sa obtin apoi actele de la un service in urma unei verificari sau chiar trebuie sa o faca acel service?

La varianta 2

In acest caz cei de la RAR spun ca nu trebuie sa difere cu mult caracteristicile motorului. Daca difera, se fa face reomologare http://www.rarom.ro/RO/arti...ulului_--195.html As dori, mai exact, sa cumpar o masina Diesel, Euro 3 din Germania si sa o transform in Benzina, 1.2l Euro 4. Ramane aceeasi intrebare ca cea de mai sus, daca pot sa fac eu modificarea si un service autorizat sa faca doar o eventuala verificare.

3. Se poate, tehnic vorbind, inlocui un motor Diesel de 1.7 cu un Z12XE, benzina de 1.2l?

4. Dar un motor pe benzina mai mare se poate inlocui cu 1.2l?

5. Exista vreo limitare de downgrade de la puterea initiala? Adica, am citit pe undeva ca noua putere obtinuta nu ar trebui sa fie mai mare cu mai mult de 40%.
Pe site-ul celor de la RAR nu am gasit nimic despre acest lucru, si mai ales nu in cazul micsorarii puterii motorului.

6. Aveti idee cat ar costa aceasta taxa de reomologare?

7. Pot sa fac mai intai inlocuirea motorului si apoi sa inscriu noua masina cu noua configuratie?

La varianta 3

8. Aveti idee cat m-ar costa intr-un service indretarea lonjeroanelor? Ieri am demontat anexele de pe ea si am observat ca partea din fata a lonjeronului din dreapta are cuta.

Va rog sa-mi raspundeti punctual la fiecare intrebare pentru a nu incarca topicul. Asteptcu nerabdare parerile voastre, stimatii colegi!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca a ajuns de s-au indoit lonjeroanele nu ai ce sa mai indrepti la ele...
cat despre restul intrebarilor cei mai in masura sa te indrume sunt cei de la RAR. Cauta pe cineva cunoscut pe acolo sau care cunoaste pe cineva pe acolo si iti dau ei solutiile posibile si sumele pe care trebuie sa le platesti...
  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR