Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 222blondu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara sunt nou pe forum si am apelat la dumneavoastra pentru ca am o problema la motor cod: x20dth. Am achizitionat masina de aproximativ 2 luni si sunt foarte multumit de ea dar ceva m-a pus pe ganduri ca totusi ar avea o problema. Zilele astea m-am intalnit cu un prieten care are aceasi masina si acelasi motor. Diferenta este ca motorul lui abia se aude iar al meu se aude foarte tare ("rontaie mai tare") si spre deosebire de al lui al meu trage mai tare de ce? Cineva mi-a spus ca ar fi pompa de injectie avansata! Va rog sa ma lamuriti, multumesc anticipat!
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am tot x20dth cand am folosit ulei GM pentru ea trancaneau tachetii si crestea consumul de ulei, cand am trecut inapoi pe Mobile 1 a redevenit mai silentioasa si binenteles a scazut consumul de ulei (10W40). Cu stima Mircea V
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
daca era avansata,nu tragea,iti zic pentru ca eu i-am schimbat motorul la a mea si nu am pus-o bine la punct,e avansata!ar fi trebuit sa iti dea si eroare P1220 pistonasul de avans la pompa de injectie!sunetul e posibil sa fie din avansare,ca si a mea rontaie tare!stima
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor , asa face si a mea zgomot tare e astra de 2.0 in afara nu mi se pare ca se aude asa tare motorul dar in interior ma zapaceste , mai ales dupa ce trece motorul de 2000 rpm ma nebuneste. cred ca asa sunt ele galagioase.
Skip ads

  • 222blondu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Cosmache la tine ar putea fi problema suportilor motor . fiind uzati toata vibratia si sunetul motorului se transmite prin sasiu in interior.. eu i-am schimbat recent
  • 222blondu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:daca era avansata,nu tragea,iti zic pentru ca eu i-am schimbat motorul la a mea si nu am pus-o bine la punct,e avansata!ar fi trebuit sa iti dea si eroare P1220 pistonasul de avans la pompa de injectie!sunetul e posibil sa fie din avansare,ca si a mea rontaie tare!stima


Aham . Ar putea fi si de la lantul de distributie acel rontait? pt ca asa stiu de la cineva... Rolling Eyes
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
in nici un caz.distributia la aceste motoare este foarte fiabila si nu am auzit pe nimeni sa fi patit ceva la ea.eu am vazut lanturile si chiar nu sunt motive de indoiala in acest sens.poate patinele intinzatoare,dar nici ele nu pica atat de usor.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este posibil sa fie distributia dereglata.
Verifica punerea la punct.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si ar mai putea sa fie (testat si rezolvat cu un coleg din Sibiu Adi Terinte) senzorul de pe galeria de admisie cel care simte presiunea din galeria de admisie. A lui ziceai ca e tractor inainte si a primit tot felul de sfaturi care mai de care mai roz si pana la urma dupa ce a cumparat senzor nou s-a redus zgomotul acela de tractor (cum scriu unii rontaiala)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR