Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
" Noua taxa auto: Timbru de mediu doar pentru masini cu cel mult 8 locuri
17/01/2013

Taxa auto va fi inlocuita de timbrul de mediu, care va lua in calcul in intregime emisia de dioxid de carbon, si nu doar 30% ca in prezent. Noul bir nu va mai taxa si capacitatea cilindrica si se va aplica numai masinilor cu pana la 8 locuri.

Noua taxa auto ia forma asa-numitului timbru de mediu, care va fi achitat doar in cazul autovehiculelor cu cel mult 8 locuri, nu si pentru celelalte tipuri de autovehicule (tiruri, autocare sau microbuze), pentru care va fi achitata in continuare actuala taxa auto.

Potrivit propunerii Ministerului Mediului, in noua formula de calcul va intra in intregime emisia de CO2, si nu doar 30% ca in prezent, in timp ce capacitatea cilindrica nu va mai fi o variabila.

Totodata, timbrul de mediu va fi calculat si in functie de cota de depreciere a masinii, rezultata din vechimea acesteia. Astfel, cuantumul taxei pentru masinile non-euro, Euro 1 si Euro 2, cu tehnologii mai invechite, va fi redus, considerandu-se ca acest tip de masini are o durata scurta de functionare si, deci, va polua pentru un interval de timp mai mic.

Plata pentru timbrul de mediu va fi facuta o singura data pe toata durata de functionare a masinii, indiferent de cate ori aceasta isi va schimba proprietarul.

Propunerea a fost prezentata Guvernului de catre ministrul Mediului, Rovana Plumb, in sedinta de miercuri a Guvernului.

Premierul Victor Ponta anuntase anterior ca proprietarii de vehicule inmatriculate inainte de anul 2007 ar putea fi scutiti de la plata taxei de prima vanzare auto. Taxa de inmatriculare pentru acest tip de autovehicule a fost introdusa de fostul Guvern, in ianuarie 2012. Ulterior, pe fondul protestelor, aceasta taxa a fost suspendata pana la inceputul acestui an, prin urmare este din nou obligatorie incepand cu 1 ianuarie. "




Sursa : www.auto.ro
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
adica ,a trecut votarea ,iar si-au luat-o in bot fraierii de romani! ramane in continuare taxa de dat bani la stat! o fi mai mica dar tot unii platesc si altii nu! asta nu tine de poluare,atata timp cat nu plateste orice masina care se deplaseaza!
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
parca vad ca nu sa schimbat nimik si vom plati la fel Smile)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine sa o faca ilegala.Abia se poate castiga in instanta inmatricularea fara plata taxei.
Skip ads

  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
e foarte trist practic i zice timbru de mediu mai nou dar vom plati la fel sau mai mult ..si inca nu is sigur daca am inteles corect

aici :
Totodata, timbrul de mediu va fi calculat si in functie de cota de depreciere a masinii, rezultata din vechimea acesteia. Astfel, cuantumul taxei pentru masinile non-euro, Euro 1 si Euro 2, cu tehnologii mai invechite, va fi redus, considerandu-se ca acest tip de masini are o durata scurta de functionare si, deci, va polua pentru un interval de timp mai mic.

adica cei cu masini mai vechi non- euro si euro 1-2 vor plati mai putin daca masina e mai veche ? si daca e mai noua ex astra 1.6 G din 2000 x16xel euro 2 va plati mai mult ?
de ex imi iau un golf 3 1.6 din DE euro 1 din 92 voi plati o taxa mica ? pt ca au impresia ca va circula mai putin Smile) eu crec ca e invers una noua va circula mai putin pt ca toti stim ca motoarele din anii 90 or fi ele invechite dar merg mai multi km ...
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu prea stiu ce au facut tampitii astia cu taxa , au facut mai rau ca inainte....la mine pe un site zice ca e 3174 de euro Shocked ? Pai daca vreau sa o vand ma duc in targ si scriu pe ea GRATIS ?
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu o dai gratis... Te duci la bulgari si o inmatriculezi cu cateva sute de euro. Statul roman nu putea sa faca o taxa Eco cum este la bulgari ( parca 110 euro ). Daca ar fi fost asa ar fi primit statul roman mai multi bani la bugetul de stat si nu ar mai da nimeni statul in judecata. Statul roman vrea totul sau nimic Shocked
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Pai masina mea este inmatriculata...eu nu am treaba cu ea dar cel care o va cumpara o sa trebuiasca sa plateasca taxa asta infernala.Eu ma refer ca nu pot sa o vand pentru ca este inmatriculata in 2006 si trebuie platita taxa la urmatoarea vanzare.Dar si inainte de 2007 se platea taxa de vama din cate stiu eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR