Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Tot caut pe net: daca esti incepator, adica nu ai un an de cand ai carntul poti iesi din tara? Pe unele site-uri zice ca poti, pe altele nu poti. am carnet din iulie 2011 si am facut cam 5000 km pana acum...in masina o sa mai fie si un prieten de-al meu care e mult mai experimentat...are carnet cam de 5 ani....

Multumesc.
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu ai absolut nici o problema...ce, in afara tarii nu sunt soferi incepatori? Sau scrie undeva ca tu nu ai voie sa conduci...decat in interiorul localitatii...de exemplu, pentru ca ai permisul de mai putin de un an? Zic si eu...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
dar stai putin, daca ai permis din 2011 cum mai poti fi incepator dupa aproape 2 ani? sau la tine incepator inseamna toata viata? fi serios, da inainte nu puteai iesi cu masina daca erai incepator, dar acum poti + nu iti cere permisul la granita decat buletinul
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
N-ai nici o treaba.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
a existat precizarea in legislatia veche:
Decretul nr. 328/1966 privind circulatia pe drumurile publice
(Republicarea în temeiul art. III din Decretul nr. 214 din iunie 1984, dându-se articolelor o nouã numerotare.
Decretul nr. 328/1966 a fost publicat în Buletinul Oficial, Partea I nr. 46-47 din 15 mai 1970.)

CAPITOLUL II Reguli de circulatie
Art. 18. Pentru conducãtorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practicã de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
Conducãtorilor prevãzuti la alineatul precedent, cetãteni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strãinãtate, conducând un autovehicul.
Autovehiculele, cu exceptia tramvaielor si troleibuzelor conduse de persoane care au mai putin de 1 an practicã de conducere, vor purta un semn distinctiv.


decretul ala a fost abrogat prin OUG 195/2002:
Art. 25
1. Pentru conducatorii de autovehicule sau tramvaie care au o vechime mai mica de un an
de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare
de circulatie.
2. Autovehiculele conduse de persoanele prevazute la alin.(1) vor purta un semn
distinctiv, in conditiile stabilite prin regulament.

fostul art. 18 acum e despre certificatul de inmatriculare...

desi nu mai scrie nicaieri ca n-ai voie sa treci frontiera daca n-ai vechimea, posibil sa se gaseasca un vames care (nu) stie regulamentul (vechi) si sa comenteze sau chiar sa nu te lase sa treci... orice e posibil... cel putin in RO
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@horaa: am gresit...din 2012 am carnetul....chiar nu mi-am dat seama
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
"vechimea" pe carnetul de conducere nu se masoara in ani ci in km facuti la volan...asa se dobandeste experienta...mergand cu masina...degeaba ai permis de 10 ani si tu ai facut doar vreo 100km in tot acest interval...
@Fireking...nu-ti fa mari problem, mai ales daca ai si pe cineva cu experienta in dreapta, in afara se conduce muuuult mai usor decat in Romania, exista infrastructura de calitate, semnele de circulatie si indicatoarele sunt din abundenta iar "berbecii" care vor sa demonstreze ceva in traffic...nu prea exista. Tot ce ai de facut este sa fii atent si odihnit...in rest...ai invatat in scoala de soferi...Condu cu prudenta si respecta regulile de circulatie si pe ceilalti soferi din traffic si mai ales, nu risca aiurea mergand cu viteza mare sau facand depasiri imprudente...tot acolo ajungi si cu 10 minute mai tarziu si cred ca vrei sa ajungi sanatos si cu masina in regula. Succes..Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu am plecat la un drum de ungaria la nici 2 zile dupa ce am luat permisul... si dupa cateva luni am facut oradea-arad, diferenta de la cer la pamant
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine, legal vechimea se masoara in ani.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
je...vechime la mine are ghilimele...si n-am editat mesajul dupa postarea ta...Wink
  • drf

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am fost in decembrie in Budapesta si n-am avut nici o problema , deci nu cred ca se mai leaga de asta.
  • PH09PIV

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Intelepte recomandari de la Sorin .Felicitari . Drumuri bune sa aveti.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR