Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
buna, m-am hotarat sa schimb placutele de frana pe spate la Meriva mea dar se pare ca nu ma "lasa". am desfacut etrierul dar nu reusesc deloc sa comprim pistonasul. a mai patit careva asa ceva? va rog daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi... ....intre timp am rezolvat situatia, si anume: pistonasul trebuie impins si rotit in sensul acelor de ceasornic cu o "cheie" . eu am improvizat dintro teava de vreo 40mm (din aceea de la gaz)am taiat-o intr-un capat astfel incat sa-i ramana 2 dinti, diametral opusi, de aprox 5 mm inaltime si 5mm latime. in pistonas se afla locasurile respective. se pune "cheia" pe pistonas si se apasa serios si in acelasi timp se si roteste. cu greu dar sigur o sa intre pistonasul astfel incat sa puteti monta etrierul pe placute noi de frana. succes... Smile


Ultima modificare facuta de Oski27 la Mie 20 Mar, 2013 5:47 pm
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
spray cu vaselina la greu,,,cel putin jumatate de tub si joaca-te la el ,,iar mai dai un pic de spray si tot asa ,,cred ca e ditamai jegul acolo,asa am patit eu cand mi-am reconditionat etrierii,era jegul de pe lume ,,pistonase blocate ,,acum arata tipla si merge brici.
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu merge cu spray deloc. pistonasul e curat oglinda... doar rotit si impins la greu... Smile
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
daca ai dat cu wd 40 ai dat degeaba ,eu am consumat un tub de wd 40,incearca cu vaselina la spray..merge garantat.
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am dat si eu cu wd40 dar degeaba, pistonul este curat si daca nu ma insel avea si ceva lubrifiant p-acolo. poate cu vreo presa speciala se poate doar impinge la loc pistonul. informatia cu "rasucitul si impinsul" am gasit-o pe un forum britanic, si altii s-au confruntat cu aceasta problema. este pentru prima data cand am intalnit aceasta situatie, doar am mai schimbat si placute si discuri la alte masini inclusiv opel si la acelea trebuia doar impins pistonul, chiar si cu o surubelnita. de data asta a fost chiar "ciudat". chiar la ambele parti nu doar pe o parte.
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu poate posta nimeni un tutorial complect despre acest subiect....si pentru cei mai nestiutori.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR