Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Maine dimineata o iau spre Romania cu plecare din Germania.Pana la Oradea e in regula.Dupa aia as vrea sa va cer ajuntorul.Nu mai sunt la curent cu starea drumurilor din Romania de vreo 3 ani.Asadar.
M-ar interesa un treseu ORADEA - BACAU.
M-am gandit ( dupa ce am mai citit pe ici pe colo ) la un treseu de genul:
Oradea - Cluj - Reghin - Toplita .....si aici am o dilema ( sa merg Borsec - coada lacului - Bicaz - Piatra Neamt sau Gheorghieni - Lacu Rosu - Bicaz - Piatra Neamt ) - Bacau.
Aici imi e dilema pe care traseu sa ma duc de la Toplita ( pe unde e mai bun ) spre Bicaz ....ca am jante pe 19 ....si parca nu-mi vine sa le las prin Romania.
Ceva sfaturi?Tin seama de ele numai in seara asta.....ca maine dimineata...deja sunt plecat.
Multumesc anticipat....
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Oradea - Cluj - Reghin - Toplita-Bicaz-Piatra neamt-Bacau asta e cel mai ok traseu am fost eu acum cateva luni si drumul era destul de bun!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De 1 mai am fost la Festul din Moldova si am mers pe la Borsec. Drumul e mult mai bun decat spre Bicaz Wink
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Aha.Deci de la Toplita sa merg Borsec - Coada lacului - Bicaz - Piatra.....am zis corect?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Corect Wink
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
OK.Multumesc mult de sfat.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
e mai bun traseul cum a zis Edwin,singurul drum mai pacatos e cel de pe coada lacului.Pe la Gheorgheni e nou drumul dar apoi intri pe la Lacul Rosu sie prost rau in zona aia.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am ajuns cu bine si cu jantele de 19 intregi....inca.Mai am de facut traseul si retur.Sper sa am succes.
Toate bune.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Buna. Plec peste 2 zile catre Cluj din Bacau.
Intrebarea este daca sa merg pe varianta Piatra Neamt - Cheile Bicazului - Gheorghieni - Toplita - Reghin - Cluj
sau Piatra Neamt - Gheorghieni - Sovata - Tg Mures - Cluj?
In prima varianta am 350 km, in a doua 384 km. Stie cineva starea drumului Toplita - Reghin - Cluj? E circulabil, sunt gropi?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut, de ce nu te duci pe la suceava -> am uitat cum se cheama drumul european pe acolo, parca e58. Oricum am fost pe acolo asta vara... drum ca-n palma, nu-mi venea sa cred cat de bun era... si fara misto, cam multe serpentine insa era fain. pe toplita reghin am fost acum aproape 2 ani si a fost crima si pedeapsa... drum prost, curbe nesemnalizate, iar prin apahida era sa ma rastorn intr-o depasire de la asfaltul deformat. ma aruncat cu utilitara in afara soselei.... insa drumul e destul de liber, cam greu de depasit pe el, insa se mergea repede caci l-am facut de vreo 5 ori (pe varianta borsec bicaz) si niciodata nu am gasit politie.
uite asta e drumul zis de mine: http://goo.gl/maps/P3TZp prin falticeni era putin prost, insa chiar a fost un drum de vis....
(eu sunt din focsani) si la dus am mers oituz->miercurea ciuc->dej ->baia mare) si era in lucrari pe la miercurea ciuc, asfaltul era bunicel insa m-am enervat din cauza semafoarelor de constructie care ma opreau destul de mult.
cand am venit pe dej-> bistrita->campulung moldovenesc a fost divin sosea ca in palma, si desi erau ft multe serpentine, am mers linistit si e si o priveliste de abia mai ma uitam pe sosea...
am evitat Tg-mures caci e foarte circulata, si e mai greu cu depasirile, etc... si chiar m-am convins la 2 saptamani dupa cand am dat o fuga pana in austria...

eu oricum n-as da oituzul pe bicaz si chiar m-as duce pe la campulung-moldovenesc pentru calitatea drumului (e cam la fel de bun ca banda 1 de pe E85)
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Am vizualizat traseul tau, e o diferenta de 75km (150 dus-intors), parca nu as vrea sa fac inca o ora jumatate pe drum, mai ales ca merg in Cluj cu treaba. Oricum iau in calcul si varianta ta, multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De la Reghin la Cluj drumul este ok. Este putin denivelat...dar se poate circula. Un lucru bun este faptul ca acolo nu prea intalnesti camioane si poti inainta mult mai bine. Cred ca sunt in jur de 102km intre Reghin si Cluj ( via Sarmasel Gara- Mociu - Apahida ).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR