Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Daca exista cumva topicul imi cer scuze si va rog sa ma indrumati spre el, daca nu:

Planuiesc sa imi cumpar Insignia 2.0 160cp pe diesel, second. la ce ma sfatuiti sa fiu atent?

Bugetul este de 12000euro max. Am gasit pe autovit destule dar am o frica (reala) ca sunt marsavite toate. Am fost si in Germania anul trecut si nu mi-a placut ce am vazut. Planuiesc daca nu gasesc in tara sa mai dau o tura afara. Poate am mai mult noroc.


Ce recomandati intre berlina si Tourer? raportul greutate putere la tourer e la fel ca la berlina?


Multumesc!
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
N-am Insignia, dar ma bag si eu...la discutie, 12000 Euro, nu este un buget suficient pentru o masina ca Insignia, ma refer sa mai si fie ne/marsavita, indiferent de caroserie sau motorizare...Daca mai pui vreo 5000 de euro peste, atunci, te asigur ca o sa inceapa sa-ti placa ce o sa vezi prin Germania. Bafta la achizitie.
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-...ia-C28334390.html


ceva sfaturi?

ms
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Frumoasa foc si destul de acceptabila la pret. Poti sa-i ceri omului seria de sasiu si sa faci o verificare. Kilometrii sunt mare problema, in cele mai multe cazuri nu corespund. Din punctul meu de vedere, singurul minus care l-ar avea aceasta masina pentru mine, ar fi tapiseria din piele.
In rest, repet, FOARTE ATRAGATOARE.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
foarte faina. poti sa ii ceri seria de sasiu si verifici la un dealer opel si vezi la cat a fost ultima revizie care apare in sistem si cand a fost facuta apoi vezi cat are real masina pe ceas. Daca gasesti un tip care sa aiba Op-com si sa stie sa lucreze cu el iti poate vedea daca a fost manarita la km ca nu se sterg din anumite zone km si asta apare.
cei care manaresc km sunt de obicei samsari si care schimba doar in bord ca sa vada clientul...
eu zic ca merita vazut ca masina e super dotata si daca nu are probleme (mergi cu ea la un dealer inainte de cumparare si sa ii faca o verificare completa pe care o platesti tu dar nu costa decat maxim 150RON si merita decat sa dai banii si apoi sa plangi) eu zic sa o cumperi. la dotarile pe care le are asta a costat cel putin 25000euro in germania...
p.s. atentie la lovituri si daca s-a umblat la motor(lipsesc bulinele galbene de sigiliu)
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
De ce sa fie un minus tapiteria din piele? Eu am aceeasi tapiterie pe masina si chiar se comporta ok. Banuiesc ca si masina despre care vorbim are ventilatie si incalzire.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
A costat ea mai mult de 25 000 de euro...eu zic ca undeva intre 40 000 si 45 000 de euro, are "doar" 100 000 km in bord, ultra dotata si chiar peste ( roti de iarna incluse in pret), totul la aproape pret de Vectra C mai rasarita sh...oare unde o fi smecheria...? Poate o sa aflam...poate nu...Smile. Ca fapt divers colegu',la Insignia din link, de noua, doar scaunele alea+tapiteria integral piele+trapa+navigatia+kitul OPC cu jantele pe 20"+camera aia de noapte...au costat mult peste o masina sh ingrijita, gen Astra H, Vectra C..etc.

In rest...zic si eu ca restul lumii...foarte frumoasa.
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
dap , eu nu sar pe ea fara sa verific tot...dar sunt cam paranoic la pret,..si de obicei la masini cand suna prea bine ca sa fie adevarat de obicei asa si e Very Happy
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sebastian_dorca a scris:De ce sa fie un minus tapiteria din piele? Eu am aceeasi tapiterie pe masina si chiar se comporta ok. Banuiesc ca si masina despre care vorbim are ventilatie si incalzire.


Pentru mine, am zis ca tapiseria din piele reprezinta un minus. Ca idee, am luat contact cu vreo cateva Insignii cu piele. Din toate acestea doar una cu piele crem se prezenta bine. Chiar si la asta din link, la scaunul soferului deja au aparut cute, iar pe piele neagra or sa se vada destul de uratel.

P.S.: Toate aveau atat incalzire in scaune cat si ventilatie in scaunul soferului.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Insignia este o masina cu foarte multe optiuni / dotari.
Pe scurt ....
cum arata si ce stie bordul / instrumentele sa afiseze in display-ul central :


si comenzile pe volan [stanga] ce optiuni pot sa aiba:

CristianTM.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Tudor.P a scris:dap , eu nu sar pe ea fara sa verific tot...dar sunt cam paranoic la pret,..si de obicei la masini cand suna prea bine ca sa fie adevarat de obicei asa si e Very Happy

Salutare!
Si eu am fost atras de modelul acesta de la opel si m-am hotarat sa imi achzitionez si eu una dar am exckus varianta de a-mi cumpara o masina din romania..si primul lucru care mi s-a parut suspect la masinile din romania a fost numarul putin de kilometri si pretul mic si la majoritatea scrie import germania
Eu am avut posibilitatea sa stau la un var in germania si nu am fost presat de timp, am stat 10 zile, timp in care am observat multe chestii care m-au pus pe ganduri cu masinile din romania si anume..aceasi masina, aceleasi dotari, culoare, km apropiati in romania o gaseam mult mai ieftin ca in germania si la cea din romania scrie ca e import germania..cum e posibil?
Dupa multe cautari am gasit si eu o insignia exact cum mi-am dorit, ca si dotari si culoare este exact ca cea din anuntul de mai sus doar trapa imi lipseste si jantele sunt pe 19. Km sunt destul de putini si reali 100% 93.000 km si pretul a fost 13.750 dar am achizitionat-o pe firma si am platit doar 11500, pretul fara tva.
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am un amic care si-a cumparat masina din Germania si in drum spre bucuresti i-a puscat turbina...deci e cum ai noroc si de la cine cumperi. Cel mai bine e cand o cumperi noua tu stai primul in ea si esti primul care o maltrateaza.
Skip ads

  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu am un amic care si-a cumparat masina din Germania si in drum spre bucuresti i-a puscat turbina...deci e cum ai noroc si de la cine cumperi. Cel mai bine e cand o cumperi noua tu stai primul in ea si esti primul care o maltrateaza.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Tudor.P a scris:Eu am un amic care si-a cumparat masina din Germania si in drum spre bucuresti i-a puscat turbina...deci e cum ai noroc si de la cine cumperi. Cel mai bine e cand o cumperi noua tu stai primul in ea si esti primul care o maltrateaza.


Da...numa sa ai si banii de una noua...ca decat sa dau 12000 pe un logan sau un duster nou mai bine iau o insignia sh Smile
Eu de ce ziceam k trebuie sa fi atent cand iei o masina sh chiar si din germania, in primul rand multe de pe germania din parcuri is aduse din alte tari...franta de exemplu, au km dati inapoi si cine stie cate si mai cate, asa ca mai bine mai dai 500-1000 euro in plus si iei masina degermania, cu carte service si toate reviziile la zi si atunci cat de cat mai ai o siguranta.
  • Tudor.P

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
legat de o masina pe care am gasito....am fost multumit de starea ei , am verificato la opel doar ca are o buba....zgarietura cu o cheie pe capota Neutral....ce ma sfatuiti....cat m-ar mai costa sa o vopsesc la opel...deci toata capota ca element.


multumesc!
  • IonutzM

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2009

  • Mesaj Privat
te usuca de bani la opel ! poate ne areti si noua bijuteria
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR