Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
AM MARE NEVOIE DE AJUTOR! AM DESCRIS AICI: TOPICUL ESTE

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15698

Salutare! Am o mare - mica problema. De cateva zile m-i se termina antigelul intr-un ritm ametitor! Am remarcat ca scurgerea are loc pe traseul lichidului de racire, unde se afla o supapa de incalzire, sau cum au numit-o unii mecanici - pompita vacuum. Am cutreierat toata Constanta, la toate service-urile am fost (inclusiv reprezentanta), respectiv la magazinele de piese, toti zicandu-mi ca aceasta piesa ar fi defecta, ceea ce e adevarat, constatand si eu acelasi lucru. Problema ar fi ca ea nu pare defecta deloc:
- am scos de pe instalatie singur piesa in cauza desfacand-o;
- m-am uitat foarte atent (chiar si cu lupa la lumina ledurilor) neconstatand nicio fisura;
- pretul de achizitie este foarte mare, avand in vedere ca nu pare a fi o componenta vitala - 150 lei;
Posibile remedii si/sau rezolvari:
- sa o supun unui test la presiunea respectiva (1,2-1,5 bari);
- achizitionarea uneia noua - 150 lei;
- anuland trecerea prin ea a circuitului de racire, prin imbinarea furtunurilor care treceau prin aceasta;

Mentionez ca aceasta componenta nu face legatura intre furtunul dinspre vasul de expansiune spre radiator, ci la iesirea lichidului din radiator (am inteles ca are legatura cu sistemul de incalzire - climatizare).
A, da, pe peretii vasului de expansiune gasesc mici particula negre moi, ca un cauciuc, sa fie oare ulei sau garnitura faramitata?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:AM DESCRIS AICI: TOPICUL ESTE

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15698


Stim ca ai descris acolo si era suficient Wink Macar aici ai pus un titlu corespunzator. Citeste Regulamentul!
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@ elegance
Da, dar am postat si aici in speranta ca poate cei ce detin OMEGA se uita doar in aceasta sectiune. Sorry!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR