Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ggavriluta

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Stie cineva cum se demonteaza maneta comenzii pentru stergatoare?
De acum doua zile stergatoarele nu mai functioneaza decat la turatia maxima si se opresc unde vor ele. Am inteles ca de vina ar fi contactele electrice de la maneta care au oxidat si trebuie curatate.Stie cineva cum se demonteaza maneta?S-au poate are cineva un manual care m-ar putea ajuta?Mentionez ca am un Vectra C, 1910, motor Z19DT.
Multumesc .
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai un cauciuc la baza manetei. Tragi de el pana vezi baza acesteia. Pe maneta ai un canal destul de subtire( e posibil sa fie pe partea de jos sau pe laterala manetei, nu mai tin bine minte). Ideea e ca trebuie sa bagi o sarma otelita subtire pe acel canal si aia e, tragi de maneta. In caz ca nu ai sarma otelita poti folosi foarte bine si o agrafa indreptata. Ideea e ca trebuie sa intre pe acel canal.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
in timp ce apesi cu sarma (mai lunga si destul de dura) tragi si de maneta.la inceput e mai greu ca ti e frica sa nu strici ceva pe acolo..
exista pe forum un topic cum se schimba maneta de CC,cu poze etc ca sa-ti faci o idee.
Contactele le poti curata cu un spray kontact sau alcool izopropilic (de preferat a 2 a varianta.sprayu kontact lasa o solutie grasa,alcoolul se evapora).daca nu ai de nici unele incerci cu guma de sters.

spor
  • ggavriluta

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informare. Am incercat cum ai zis ieri dar a fost destul de greu.La modelul meu mansonul de cauciuc de la baza nu se desprinde de carcasa volanului daca nu desfaci carcasa, si nu poti vedea canalul. Se desface foarte usor. In spatele volanului sunt doua holsuruburi care se desfileteaza.In cazul meu (am volan cu reglaj pe inaltime), se da volanul in pozitia de jos, se rabateaza partea superioara a carcasei si ai acces liber la manete. Am scos maneta foarte usor.Chestia e ca nu am rezolvat problema, adica functionarea corecta a stergatoarelor. Acum merg doar pe viteza mare si fara temporizare.Am vazut pe maneta ca sunt niste piese care cred ca sunt ceva rezistente sau sigurante nu stiu ca nu ma pricep la astea. E posibil sa fie arse, si din cauza asta sa nu functioneze corect? Are cineva idee? As aprecia foarte mult un raspuns, poate s-a mai intalnit cineva cu situatia asta.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR