Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! De curand am cumparat un set de 4 jante de tabla de 15" pentru anvelopele de iarna (195/65/15) sa le pun pe un Opel Astra Clasic III (H) Sedan din 2008. Ca orice om "diligent", abia dupa ce le-am luat, am inceput sa ma documentez despre ele Embarassed . Mi-am dat seama ca nu sunt tocmai ce-mi trebuie, in sensul ca, desi prezoanele si diagonala jantei sunt ok, difera latimea (acel "J", sunt de 6 toli, cele recomandate sunt de 6.5) si "ET"-ul (au ET 49, recomandate fiind cele cu ET 35). Jantele cumparate sunt de la un Opel Astra G. Cu latimea m-am cam lamurit, cred ca e ok si janta de 6 toli (jantele de vara sunt de 6.5 toli si au anvelope de 205, asa ca pe jante de 6 toli ar cam trebui sa stea ok anvelope de 195, plus ca am inteles ca sunt masini echipate din fabrica in combinatia asta). Cu ET-ul sunt cam in dunga. Am mers la vulcanizare si am montat una dintre jantele cu pricina cu anvelopa noua de iarna, mergand cateva sute de metri pe un drum denivelat. Singura constatare e ca roata sta mai bagata sub aripa, in rest nimic deosebit. Intrebarea e daca in afara de asta (cu consecinta probabila a pierderii din stabilitate) mai sunt si alte diferente, potential riscante. Mentionez ca nici janta si nici anvelopa nu bat, nu freaca pe nicaieri, janta se aseaza perfect pe butuc. Cu multumiri.
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare...momentan am pe masina jante pe 15 cu ET 49. Imi puteti spune ce ET mai merge pe masina?
Multumesc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti merge cam ce ET vrei tu, cu conditia sa nu dea roata in amortizor
Nu recomand sa ai o abatere mai mare de 5 fata de et-ul recomandat (tu avand et 49 recomandat, ai putea merge in gama 44-54). Totusi, de preferat sa ramai pe et49
  • gabitz_67

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
rubin a scris:Care este Et-ul corect pentru Astra H ?

ET 35 6,5J 5X110!
Skip ads

  • Draven1975

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua. am o astra H din 2007, 1,9 la 100 cai, motorina. vine vara si vreau sa imi achizitionez anvelope si jante(tabla) pt acest sezon. din ce am citit in acest topic am ajuns la urmatoarea concluzie: 16 inci, J intre 6.5 si 7, ET 35-40 pentru jante si 205/55/16 pt anvelope. anvelopele vor fi bridgestone.

este corect ce am scris mai sus? aveti alte propuneri/recomandari? sincer, nu ma pricep deloc asa ca prefer sa intreb inainte de a cumpara.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
pe un Astra G ET49 pot pune jante de Astra H ET37 R16 in ambele cazuri? Este posibil sa atinga in aripi?
multumesc
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta este de 12mm spre exterior. Poti verifica vizual daca te incadrezi in acei 12mm sau nu.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos, in cele din urma am ales tot jante de G
Skip ads

  • gaby_opc

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sal .o intrebare ,pe astra g am et49,vreau sa pun et41 ,aceleasi gume 215.40.17,este vreo problema?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta este de 9 mm spre exterior ( aripa ). Vezi daca te incadrezi...dar nu prea cred Rolling Eyes
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pe langa acel ET , as avea o intrebare in plus, cand achizitionam jante ..pe langa numarul de suruburi sa fie 4x 100 , mai trebuie sa avem si un anume inel de centrare? Am achizitionat jante de 15 inch 6J cu 4 suruburi si nu am decat prezoanele.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cele originale nu ai nevoie de inele Wink
Skip ads

  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Ma freca nitel problema cu ET-ul asta de la jante, si citind topicul asta am inteles perfect despre ce-i vorba, dar nimeni nu a explicat clar si la obiect fenomenul. Drept urmare mai sunt unii care intreaba ce si cum..

In consecinta ,

-ET- ul este distanta dintre centrul de simetrie al rotii (in plan vertical) si suprafata de asezare a jentii pe butuc si este exprimat in milimetri.
- ET-ul pentru masina ta este trecut in certificatul de autenticitate al masinii (cine-l are),sau il gasesti pe net.
- O janta cu ET-ul mai mare decat cel specificat de producator va sta mai interior,
- O janta cu ET-ul mai mic decat cel specificat, va sta mai in exterior.
Latimea jentii nu conteaza foarte tare atata timp cat abaterea nu e mai mare de 1/2inch, dar asta e legat mai mult de imperecherea cu cauciucul....
- Un ET diferit mult de cel specificat de producator, nu este indicat a se folosi deoarece induce solicitari suplimentare in rulment, fiind calculat ca centrul de greutate al rotii sa cada fix in mijlocul sistemului de rulmenti. (pe termen lung e posibil ca rulmentii sa se uzeze prematur.)
- In niciun caz nu folositi o singura jeanta cu ET diferit de celelalte! asta modifica practic geometria masinii!
Practic o diferenta de pana in 5 mm nu conteaza....daca-i la fel pe toate cele 4 roti.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut! am si eu o intrebare mai generala...daca masina mea a venit din fabrica cu jenti pe 17, in caz ca imi iau un set de jenti pe 16 cu gume de iarna, trebuie sa merg la RAR sa imi treaca ceva in cartea masinii? am vazut ca mi-a trecut gumele de iarna pe 17 (cand am fost sa fac identificarea la RAR aveam gumele de la vanzator).
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca cele pe 16" nu sunt trecute in CIV, trebuie sa mergi la RAR...asta in cazul in care nu vrei sa ai probleme la un eventual control.
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Orice masina ar trebui sa aiba un certificat de autenticitate emis de constructor, si eliberat de dealer. Acolo scrie clar ce tip de cauciucuri/jenti poti avea pe masina. De obicei sunt trecute cele mai mici jenti. Eu am fost la identificare cu jentile de 16"cu cauciucuri de iarna, cu care a fost vanduta, desi in certificat erau trecute de 15". La RAR mi-au trecut in CIV ambele variante!
La un control pe strada, (cu echipaj RAR) sunt sanse minime sa-ti faca ceva doar pentru ca ai jante de 16 in loc de 17 cat scrie in CIV... Majoritatea se risca pe invers!Smile)) Te opresc sa vada daca ai cauciucuri de iarna, nu conteaza prea tare daca ai mai multa guma decat fier..Smile..Trebuie sa vezi insa daca anvelopele de 16 sunt compatibile cu cele de 17..adica circumferinta exterioara sa nu difere mai mult de 2%(sau ceva asemanator..sunt site-uri unde iti calculeaza compatibilitatea). Iar la ITP, iti poti pune p-alea de 17 sa n-aiba nimeni motiv de macaneala.

Pe multe masini se pot pune legal 2 tipuri de jenti, este foarte ciudat ca la RAR ti-a trecut varianta mai mare.
De obicei , daca nu trec decat o singura varianta, o trec p-aia mai mica!
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am pe 16 de vara si pe 14 de iarna. masina a fost prezentata la RAR cu rotile de vara ( cele pe 16 ) si totusi in carte nu am trecut asa ceva.. in carte sunt trecute cele de 14 si cele de 15... deci?!?
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Am o intrebare se potrivesc jantele acestea pe un astra G caravan? 4x100 9j et 25 anvelope 205-45-16? Adica ar atinge undeva? Acum am Borbet A 15' 7j Et 25 cu Anvelope 195/5/15 si mai am distanta mare pana la aripi multumesc anticipat!



  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare...De ceva vreme (20 aprilie 2013) am comandat un Opel Mokka care va sosi....probabil.....in luna februarie 2014... si va fi echipat cu cauciucuri de vara 215/55 R 18 95H / 7 J x 18 ET 38 / 5 x 105.
Situatie: vreau sa imi cumpar inca un rand de jante de aliaj pentru vara si sa le tin pe cele ale masinii doar pentru iarna. Pana acum nu am gasit nimic care sa se potriveasca exact cu dimensiunile date de producator pentru respectivele jante, singurele apropiate fiind unele de la Borbet 8.J x 18 ET 42 /5 x 105.0 cod MA 80842105556,6BP/T black polished. As dori sa stiu daca se potrivesc pentru Opel Mokka 1.7 CDTI ecoFLEX 4x4 130CP. Multumesc mult
  • geoku

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
puteti sa mi spuneti si mie la jantele mele et 33 pentru un opel vectra b daca e in regula?multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR