Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • manuela20021975

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Buna, Am facut un drum nu foarte lung de 100 km dar a fost cu ceva serpentine. Am mers la coborare cu masina pe liber nu cu motorul oprit, pe liber doar cand am ajuns acasa pe roata din stanga spate am vazut ca mi-a aruncat vasilina. Care sa fie cauza? Am observat ca mi se intampla asta cand cobor mi s-a mai intamplat si pe roata din spate dreapta insa atunci a mirosit a incins. Nu imi gaseste nimeni buba. Am completat cu vasilina la capacel. Precizez ca pistonasele de frana le-am schimbat recent si cablul de frana de mana este schimbat recent. Nu am mers cu frana de mana trasa asta e clar. Ma ajutati va rog cu un sfat?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Daca ai mers pe liber la coborare , inseamna ca ai utilizat frana mult mai mult decat daca era in frana de motor . Din cauza asta este posibil sa se fi incins foarte tare sistemul de franare si sa lichefieze vasilina . Nu este indicat sa cobori pe liber . De regula se face in frana de motor sa-ti fie mai usor controlul in viraje .
Incearca sa nu mai cobori pe liber si vezi cum e .

Bafta ,
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si pe viitor evita astfel de coborari. Te-ai gandit unde te opreai daca trebuia sa franezi brusc, dar franele nu iti mai prindeau deoarece tu le-ai supraincalzit? Sfat ar fi sa folosesti frana de motor cat de mult se poate, si sa desfaci roata aia si sa o gresezi din nou, iar asta cat de repede. Vei zapaci rulmentul (daca nu e dus deja) daca umbli cu el fara "vasilina" Razz
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ai avut greutate in spate si in portbagaj? frana de mana la cati dinti(clicuri) incepe sa tina?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR