Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Voyageur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor.
Boboc pe aici. Am achizitionat un Opel Astra H din 2004. Masina adusa din Germania. Am tot cautat prin forum dar n-am gasit nicio discutie dusa pana la capat sau din care poti trage vreo concluzie clara.
Masina are BID si unitate CD 30.
Doua intrebari mari si late:
1. BC-ul arata decat temperatura de afara, radio, cd-ul, audio settings, etc. Se poate activa acest BC cu OP-Com sau Tech2 pentru a arata range, media consumului, consum instant? Mentionez ca daca apas pe Settings pana se aude "bip" in boxe si apoid e 2 ori pe BC imi arata niste ecrane ascunse cu informatii despre incarcare baterie, si altele indescifrabile.
2. Player-ul din CD 30 s-a stricat, practic tot ce vrea sa faca este sa scoata cd-urile afara. L-am desfacut din toate suruburile, l-am montat la loc, dupa ce l-am pozitionat pe pozitia 0, acelasi lucru. Daca iau o unitate CD 30 si iau decat cd-player-ul asta si-l pun pe CD-30-ul meu, o sa functioneaze? Ca am tot auzit ca trebuie legat cu BID-ul si alte nebunii.

In speranta ca intr-un final am sa gasesc un raspuns bun, va multumesc si bine v-am gasit.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
1. Se poate activa, cel mai sigur cu Tech 2.
2. Cauta un CD30MP3 resetat: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
O completare la ce ti-a spus colegul @iulian1971. BC-ul se poate activa si cu op-com prin modificarea cod index-ului display-ului.
  • Voyageur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspuns. Stiti daca este cineva din Sibiu pe forum care are Tech2?
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Invarte cd-urile vreun pic?
Cu Op-com iti rezolvi toate probleme legate de programare nu trebuie TEch2.
  • Voyageur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu, daca dau pe functia CD tot ce vrea e sa scoata cd-ul afara. L-am desfacut din toate surubelele, l-am readus pe pozitia 0 manual, dar tamburii aceeia mici care trag sau scot cd-ul se invart mereu si scot cd-ul afara, apoi da cd error
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Detali despre schimbarea code indexului se poate? Schimbare din ce, in ce?
  • Voyageur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie schimbate optiunile din soft. Practic computerele astea de bord merg pe acelasi principiu ca un Windows de exemplu. Instalezi Windows 7 pe pc, dar al tau e Home Premium, restul optiunilor exista numai ca-ti trebuie licenta, o data ce bagi licenta ti se deschid si celelalte optiuni. Asa si aici, ele exista doar ca trebuie activate din soft-ul computerului. Mai nou ele nu sunt activate pentru ca se "vand" ca optiuni atunci cand cumperi masina. Adica vrei range si consum instant, mai bagi 100 de euro.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:Detali despre schimbarea code indexului se poate? Schimbare din ce, in ce?

Ca sa-ti pot da un raspuns pertinent trebuie sa oferi mai multe detalii ca:
- ce tip de display ai;
- ce fel de sonda de carburant ai in rezervor;
- in ce an este produsa masina.
In functie de aceste aspecte se seteaza cod index-ul pentru activare bc.
Cel mai simplu vezi ce cod index ai acum si adaugi +1, adica din 2 il modifici in 3.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Voyageur a scris: Mai nou ele nu sunt activate pentru ca se "vand" ca optiuni atunci cand cumperi masina. Adica vrei range si consum instant, mai bagi 100 de euro.

Softul pentru BC il au toate display-urile. In plus daca l-ai fi comandat din fabrica ai fi primit niste senzori care te avertizau daca nu ai placute de frana, stropgel, antigel,baterie la telecomanda.Pentru ca toate acestea ca sa poata fi active mai trebuie tras niste cablaj, ceva senzori si manopera, care deobicei costa.
Activarea care o facem noi dupa este doar pe jumatate adica becuri arse si consum. Pentru cealalta jumatate platesti acei 100 de euro.
Bafta
  • Voyageur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ca sa nu deviem in altele. Nu vreau sa activez nimic mai mult decat range-ul si consumul instant, eventual media daca se poate. Masina e Astra H 2004, sonda habar nu am, ar fi si cam greu daca nu desfaci sa vezi, dar modelul este cel standard cu AC, BID, CD-30. In meniul ascuns pot vedea 5-6 ecrane ascunse, unele din ele imi spun ceva altele nu le pot interpreta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intr-o alta discutie cineva zicea ca, pentru a activa BC, trebuie sa modifici code index, sa il faci +1.
Dati si voi o cautare, eventual continuati in discutia aia, ca o sa avem iar x topice pe acelasi subiect...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR