Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cum ai aflat ca buba e rulmentul de presiune?
Skip ads

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Simplu,volanta noua,disc si placa aproape noi,rulmentul pare si el recent schimbat,dar are un joc(constatat cand am schimbat motorul.zgomotul dispare la actionarea ambreiajului.deci e clar.si daca nu se remediaza la operatiunile amintite mai sus,voi trece la inlocuirea lui!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:la mine rulmentul arata bine,plus ca la cea veche,de pe care am luat motorul,rulmentul avea un joc f mare,si nu facea nici un fel de zgomot.sunetul este exact in dreptul planetarei stangi si numai acolo se aude la asta care o am acum!


asta n-ai scris tu?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
da@dorin,eu am scris!dc?
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu este suficient sa arate bine. Si la mine era perfect rulmentul, pana a inceput sa curga.
Legat de dat jos ambreiaj, mai repede desfaci motorl si il ridici decat cutia. Cel putin la astra
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si astazi parerea unui mecanic despre treaba asta,a sunat asa:ai ulei in cutie?(nu stiu ca ala nu se arde deci nu prea se schimba-parerea mea),daca ai ulei,nu este centrat discul bine.Total eronat.La ulei i-as da dreptate,ca face mai mult cand se incalzeste.O sa verific si asta ca din aerisirea pompei de amreiaj,nu am reusit sa rezolv nimic.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Lol, e prima data cand aud ca nu e centrat discul. Oare cum ar putea sa nu fie centrat din moment ce axul cutiei este fix cat gaura din disc? Very Happy
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca se referea la fulaj si da, din cauza lamelelor discului (care nu se decalibreaza uniform din cauza temperaturii sau a diferentei de presare a niturilor) precum si din cauza arcurilor de compensare din butucul discului apar jocuri frontale si implicit zgomote "de bataie". Problema e ca la mine se aud atunci cand motorul e rece si fara sa calc ambreiajul, deci placa preseaza discul pe volanta si nu are ce sa "balangane" pe acolo. Vibratia motorului la plecarea de pe loc spune cat de mare este fulajul respectiv.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR