Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Sper sa nu se interpreteze ca reclama.Postez strict cu titlu informativ.
O sa aplic si eu pentru unul insa din nefericire nu voi putea sa beneficiez de toate facilitatile avand masina mai veche... Rolling Eyes
http://www.opel.ro/propriet...e-aftersales.html
http://www.cetelem.ro/card-...ul-cobranded-opel
Cum vi se pare?

P.S. Daca se considera reclama ,rog un moderator sa stearga topicul si sa imi accepte scuzele anticipate. Embarassed
Skip ads

  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat


Tocmai ce mi s-a aprobat cardul de credit. Pentru detalii nu ezitati sa ma contactati. Smile
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da e misto cand ai nevoie de bani urgent ... dar la dat inapoi e mai nasol Very Happy
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Daca e folosit inteligent,ajuta mult! Smile
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mda Smile) la mine nu e cazu ... Smile) la mine vin bani greu si pleaca extrem de repede Smile)
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ca orice marca CETELEM sau orice alta societate financiara non-bancara care si-a inceput activitatea dand credite doar cu buletinul mi se pare foarte nefolositor si prost.
la un DAE de aproape 30% primesti 5% reducere pentru piesele cumparate de la dealeri (care sunt oricum foarte foarte unflate).
si oricum eu vor trai din taxe: administrare, extrageri, interogare, etc si din banii primiti de la Opel pentru clientii noi ai serviceurilor. Sa fim seriosi, preturile de reprezentanta sunt exorbitante, si Opel isi permite sa dea 5-10% din ce platesti tu lui Cetelem pentru ca cetelem sa te lase sa platesi in 4 rate fara dobanda. Problema e cand te prind ca ai intarziat cu plata... atunci sa vez veselie.

Din pacate cam tot sistemul bancar din Romania nu stie decat sa traiasca din comisioane, si de asta nu vor avea niciodata prea multi clienti care sa investeasca in ei.
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Crede-ma,Cetelem nu a dat niciodata credite doar cu buletinul.
Intarzierea la plata e naspa oriunde. Referitor strict la un card de credit,e foarte bun si in avantajul clientului daca e folosit cu atentie la cumparaturi.
Acum nah....daca un client imediat ce primeste un card de credit(de oriunde) si se repede la primul bancomat sa retraga bani.....suporta costurile care nu sunt deloc mici.
Cardurile de credit NU sunt gandite pentru retrageri de la bancomat!
Daca in schimb il foloseste inteligent la CUMPARATURI are perioada de gratie,posibilitatea la unii parteneri sa plateasca in rate fara dobanda,cashback la benzinarii...etc.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
era cat pe ce sa ma scuz de greseala, dar un search pe google da asta: http://www.cetelem.ro/media...municat-presa.pdf

desi nu spun nimic in text ci doar in titlu, daca ai sa cauti ai sa vezi ca asta a fost metoda lor ca in 2006 cand BNR a zis stop creditelor cu buletinul ei sa poata continua finantarile doar cu buletinul.
si ca sa arat exact ca ei faceau asta:
http://www.ziare.com/altex/magazine/ce-patesc-rau-platnicii-creditelor-luate-cu-buletinul-853504 a scris:
[...]Daca ai cumparat produse din reteaua Flanco-Flamingo prin intermediul Cetelem, te alegi cu o penalizare de 4% din valoarea ratei dupa prima luna de intarziere si cu o raportare la Biroul de Credit ca rau-platnic.[...]


Deja mi-e foarte greu in Romania sa am incredere in banci, si ma cert cu banca mea de nu-mi vine sa cred (desi sunt cei care se comporta cel mai civilizat). Ce incredere as putea sa am intr-o IFN?
banca teoretic traieste si din investitii, depozite/etc (desi in romania nu prea stiu ce e aia), iar IFN-urile doar din luat pielea de pe om cand nu poate plati.
In Romania, bancile se comporta ca niste IFN-uri deja.....
Skip ads

  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Toata lumea te penalizeaza daca intarzii la plata si pana la urma mi se pare oarecum normal.
Am 3 carduri de credit in portofel dintre care unul Opel-Cetelem.
Tuturor le-am platit la timp si nu am avut absolut nicio problema cu cele 2 banci la fel cum nu am avut nici cu Cetelem. Problema este ca romanii nu prea sunt educati si nu stiu sa foloseasca cardul de credit.
Cum spuneam si anterior,daca te repezi la primul bancomat sa retragi banii...platesti cu varf si indesat TUTUROR.
Majoritatea vor totul gratis,fara dobanda si in acelasi timp utilizeaza cardurile fara a se interesa depre conditiile bancii/IFN-ului,dobanzi...etc si cand vine vorba de plata.....,,pai nu mi-a zis nimeni ca platesc atat! Ok,AI INTREBAT?AI CITIT MACAR FITUICILE CARE VIN CU CARDUL Question
Raspunsul este evident....
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai si de ce dau astia credite si carduri la needucati Smile, doar asa de pamplezir?
Nu cred ca se justifica un astfel de card. Patru rate e cam putin. de 5% ce da mai zic? Eu de cate ori am luat piese de la reprezentante am primit reducere si chiar consistenta.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@geimsbond sa inteleg ca nu lucrezi la Cetelem, nu? Iti dau dreptate intr-o privinta... folosit corect cardul este bun (dar sa dispui de bani pt a te incadra de fiecare data in perioada de gratie... in caz contar e de jale). Cu un card de credit poti sa stai pana il lichidezi si toata viata daca depui doar minimum de plata!

... o spune unul ca mine care a lucrat din 2005 pana in 2009 in Cetelem pe recuperari debite!
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@CristiNistor Nu strica o reducere suplimentara plus ca il poti utiliza la toti partenerii Cetelem unde in functie de promotie pot fi mai multe rate fara dobanda. Sa nu uitam nici de 1% la benzina pana la sfarsitul anului.
@JAC2.00tdi De asta spuneam ca este nevoie de educatie. Oamenii tre sa constientizeze care-i treaba cu minimul de plata si sa puna intrebari de fiecare data cand au nelamuriri. Dea asta au toate bancile si IFN-urile departament de Relatii Clienti.Ca nu intreaba si nu se intereseaza si is ignoranti....e alta poveste.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
geimsbond a scris:Problema este ca romanii nu prea sunt educati si nu stiu sa foloseasca cardul de credit.
Cum spuneam si anterior,daca te repezi la primul bancomat sa retragi banii...platesti cu varf si indesat TUTUROR.
Majoritatea vor totul gratis,fara dobanda si in acelasi timp utilizeaza cardurile fara a se interesa depre conditiile bancii/IFN-ului,dobanzi...etc si cand vine vorba de plata.....,,pai nu mi-a zis nimeni ca platesc atat! Ok,AI INTREBAT?AI CITIT MACAR FITUICILE CARE VIN CU CARDUL Question
Raspunsul este evident....


Acum sa-ti spun din puctul meu de vedere ce inseamna banca adevarata:
Taxe Administrare, emitere card, reemitere card (lucrez pe langa radiatii electro-magnetice si le cam bulesc odata pe an, sau se duce banda/cipul), taxa reemitere pin, taxa blocare card, taxa homebanking, taxa extragere de la bancomat propriu, taxa transfer interbancar prin homebanking, taxa plata facturi prin homebanking, taxa plata automata a facturii, taxa utilizare la comerciant: ZERO.
Taxa extragere de la alte bancomate: 5lei/5 tranzactii sau odata la 6 luni (in conditiile in care salariul minim pe ora e undeva pe la 70lei).
Taxa extragere ghiseu/operatiuni bancare la ghiseu (care pot fi efectuate prin homebanking): 10lei.
N-am mai platit o taxa de ft ft mult timp. Am card mastercard atasat la cont, si card offline national (e un card ce accepta plata si fara sa verifice online soldul, si am voie sa creditez pe el pana la 1/2 din venituri, caci de multe ori flacaii de la contabilitate ori uita de salariu ori citesc aiurea taxele si ma lasa fara bani, si pana se rezolva ii dau pe minus).
Dobanda: ZERO (caci cei 5% in Romania, daca tinem cont de inflatii inseamna mai putin decat zero aici).
Am inclusa asigurarea de furt pe cardul cu franciza de 200lei si doar in cazul in care dau dovada de neglijenta retardata (dau cardul si pinul cuiva) se duce franciza pana la 1000euro.
Am vrut sa-mi fac card de credit, si dupa o discutie cu consultantul mi-am dat seama ca nu isi are rostul, caci ala costa vreo 400lei pe an (avea asigurare de calatorie si cumparaturi atasate, si compensa). Mi-a aratat consultantul ca momentan nevoile mele sunt satisfacute de ce am, si nu e rost sa arunc banii aiurea. Am ramas uimit si din nou incredibil de satisfacut Very Happy.

Eu consider ca e o banca destul de performanta, insa cea mai rea de aici ia taxa de administrarea anuala a contului de 100lei (in rest totul e identic).

Din ce face bani banca?
Asigurarile, caci fiind multumitit de ei mi-am facut asigurarea la ei (de fapt prin ei la cea mai mare firma de aici).
Pensia o am la ei, caci sunt multumit de serviciile lor (mi-am blocat homebankingul de vreo 2 ori pe an pana acum, si in 5 minute i-au dat drumu dupa ce i-am sunat).
Ma gandesc deja sa-mi iau o casa, ghici de unde o sa iau banii.
Cand voi inainta in varsta (am doar 26 de ani) daca imi va merge la fel de bine, tot pe ei ii voi folosi pentru investitii.
Numai pe asigurarile ce le am acum le dau vreo 2000lei. Daca isi iau 10% eu zic ca sunt fericiti. La pensie inca nu am cotizat suficient, caci nu ma intereseaza acum pensia, dar de la anu voi incepe.

Nu cred ca exista in Romania asa ceva, insa nici cadru nu este ca sa faciliteze toate serviciile (gen plata automata a facturii, care aici e trimisa direct bancii la emitere). A si plata facturii mi-o fac chiar si daca imi intarzie banii in cont, fara comision atat timp cat ii sun sau nu depasesc 4-5zile, caci o mai dau in bara cei de la contabilitate.

Acum in Romania, am ce as putea avea cat mai asemanator: Taxa administrare zero, taxa emitere card zero, taxa homebank 1leu/luna parca.
In rest cam aceleasi mancari de porci ca la toate IFN-urile bancile romanesti. Imi mai ofera si plata automata a facturilor, dar nu e chair asta, ci mai degraba un transfer automat lunar in contul prestatorului de serviciu a unei sume prestabilite, si daca e factura mai mare tre sa fiu pe faza sa pun eu manual diferenta.
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Stai sa ghicesc: e vorba de ING care din pc meu de vedere nu sunt decat c***t imbracat in poleiala.
Parerea mea e ca au cel mai tare marketing,cele mai bune reclame,cele mai frumos ambalate ,,servicii'' si....cele mai mari costuri.Referitor la ultima parte nu cred ca ma poti contrazice.Sunt multe alte banci peste ei din multe puncte de vedere.
Dar hai sa nu fim offtopic si sa vorbim strict de cardul Opel. Smile
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
banca romaneasca da.... insa in 5 ani de cand le sunt client n-am avut probleme cu ei, decat cu trimisul cardului expirat prin curier in loc sa-l trimita acasa la mine (m-am suparat pe ei, dar ii mai tin un an ca inca mai am bani la ei, si vreau sa-i tin acolo). in rest s-au comportat mereu mai mult decat exemplar cu mine, si n-am avut probleme niciodata cu ei si cand a fost sa am plati mari cu cardul pe net m-au sunat instant sa ma intrebe daca stiu de ele Very Happy.
cat despre costuri, acum 5 ani cand mi-am facut eu contul, au fost singurii care au avut timp de mine (Transilvania s-a purtat in cea mai mare scarba cu mine, la fel si BRD) si la vremea aia aveau cele mai mici comisioane, acum n-am idee care sunt comisioanele la alte banci, stiu doar ca pe Transilvania o urasc ca-mi cere buletinul de fiecare data cand fac operatiuni la ei.
Iar BRD inca ma cauta sa-mi inchid un card din vremea studentiei, ca daca vreau sa-l inchid sa le dau 50 de lei, desi cardul na mai fost folosit de ft ft mult timp (6 ani).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR