Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • VladE46

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut, azi mi-a atins cineva in trafic oglinda stanga, nu s-a spart carcasa insa oglinda s-a despins in partea dreapta(cum o privesti), de motorasul ce o misca (oglinzi electrice), si acum el o trage doar spre exterior, spre interior trebuie sa o apas cu mana.M-am tot uitat insa nu mi-am putut da seama cum se desface carcasa de la oglinda pentru a vedea care e problema.Ma puteti ajuta? si unde as gasi oglinzi sau motorase ieftine?daca nu pot sa o lipesc sau sa o prind la loc.Mersi Smile
Skip ads

  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa fi iesit din lacasul ei. Incearca sa impingi in ea mai cu forta. Ca sa schimbi oglinda nu trebuie desfacuta carcasa, bagi o surubelnita sau ceva mai lat intre oglinda si carcasa si apesi usor pana iese. Este prinsa in 3 picioruse, unu central si 2 pe lateral
  • VladE46

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
I-am facut o poza, nu se vede foarte bine, dar tind sa cred si eu ca e iesita din locas... am incercat atunci sa o imping, dupa ce am patit faza, insa nu am impins tare sa nu rup ceva pe acolo... mersi de sfat Smile

Am desenat cu rosu locasul oglindei, din care a iesit.O sa incerc maine sa o imping la loc, daca doar asta e problema.
  • catalinnik

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mai bine dute cu ea la un service eu am patit la fel si e chin pana o pui la loc mai exista riscul sa o si spargi
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vlad, in mod normal oglinda se scoate apasand de un colt (sa intre in carcasa) si bagand mana in spatele oglinzii in partea opusa
Mi-am gasit prin arhive un prinscreen capatat mai demult de la cineva...



Atentie insa:
Oglinda are 2 puncte de prindere dificile, deasupra punctului centrala, si spre caroserie de la punctul central (sau spre exterior? nu mai tin bine minte). Ambele puncte sunt pe sistem bila/nuca, si priunderea e foarte robusta (sunt tijele de la motorasele de reglare). De intrat intra greu pe ele, de iesit de asemenea. Ai sanse destul de mari sa spargi oglinda cand o scoti, deoarece suportul pe care e montat geamul va flexa, si geamul face poc. Baga mana cat mai adanc posibil, ca sa prinzi pe suprafata cat mai mare (sa nu flexeze)
Din ce zici tu, ori a iesit bila din nuca la ansamblul de reglaj stanga-dreapta (tija, cand iese, impinge oglinda, dar fiind bila iesita din nuca, nu o mai trage) ori (mai putin probabil) s-a rupt tija. eu zic sa incerci sa scoti coltul de jos, dinspre caroserie, in exterior, si sa te uiti pe sub oglinda. Daca e iesita bila, incearca sa pui niste vaselina pe capul ei, si sa o impingi la loc (merge mai greu, da' te descurci tu...)
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am adaugat o poza ca sa vezi unde anume sunt amplasate acele lacase. Ca sa fi mai sigur incearca sa o scoti de tot si sa o verifici, poate o fi vreun piciorus rupt vorba colegului, si apoi o prinzi la loc.
Eu cand am schimbat-o pe a mea, imi cazuse geamul de oglinda, am prins intai in bila centrala apoi am pus toata palma pe oglinda si am impins constant in toata oglinda. Inainte de asta pune motorasele pe pozitia 0, adica da oglinda in sus si spre interior la blana, astfel incat tijele motoraselor sa fie bagate inauntru, ca atunci cand impingi sa nu strice zimtii motoraselor.


  • VladE46

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Mersi baiet de ajutor, nu vreau sa rup oglinda asa ca am rezolvat joi sa ma duc la reprezentanta Opel din CJ sa imi rezolve un baiat pe care il cunosc si lucreaza acolo Smile am zis ca cel mai bine e asa, desi nu e pe gratis dar nici scump deloc.Mersi pt ajutor, o sa revin cu informatii despre ce a fost stricat(daca a fost ceva) si cum am reparat Very Happy
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Iti spun din proprie experienta ca nu rupi nimic daca umblii cu grija. Acu faci cum crezi. Bft
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hm, daca tot erai focusat sa mergi la mester, de ce ai mai intrebat?
  • VladE46

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce am postat m-am hotarat sa merg la mester, si am zis sa las topicul, sa nu-l inchid, poate o sa ma ajute pe viitor pe cineva Smile
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o mica problema cu oglinda . E vorba de cea din dreaptam, sticla are joc destul de mare chiar si la bas-ul de la boxele stock se misca dar si la gropi. Reglajul electric nu functioneaza cum trebuie adica merge sus jos stanga la maxim dar cand dau sa se duca spre dreapta la maxim sare si revine undeva la mijlocul cursei. Or fi uzati zimtii aia?
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca zici ca sare e posibil sa opuna ceva rezistenta pe acolo. Incearca sa o desfaci sa te uiti la motorase, daca nu indraznesti sa umbli tu, fugi la un service cum face colegu de mai sus.
ciao.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca pentru orice prostie mergem la service.....
  • Marius1000

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Va salut !
Sunt nou pe aici si am o problema cu oglinda exterioara stanga care nu se incalzeste(doar cea din stanga).O sa incerc sa o dau jos dupa ce am citit explicatiile voastre. sper sa nu sparg geamul.Multumesc!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:Am si eu o mica problema cu oglinda . E vorba de cea din dreaptam, sticla are joc destul de mare chiar si la bas-ul de la boxele stock se misca dar si la gropi. Reglajul electric nu functioneaza cum trebuie adica merge sus jos stanga la maxim dar cand dau sa se duca spre dreapta la maxim sare si revine undeva la mijlocul cursei. Or fi uzati zimtii aia?

Salut! Parerea mea e ca ti- a sarit oglinda de pe locul ei fortand- o sa se miste peste maxim ( in cazul tau, dreapta) . Si eu mai patesc asta dar o apas cu doua degete in directia dorita ( initiala- directia spre care nu mai face cursa) si sare inapoi pe scaturile ei. Poate asta trebuie sa faci si tu...
  • VladE46

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu oglinda, se pare ca doar era iesita din doua locasuri Smile mersi baieti pt ajutor
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor...as vrea sa vopsesc capacele de la oglinzi si as dori sa le dau jos...in ce fel trebuie trebuie sa fac sa nu rup nicio clema...multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR