Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • caius suveti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am un Opel Astra G din 2001. Motor Y17DT diesel 115.000km.
Doresc sa schimb ditributia (curea + role) si nu stiu daca este cu rola pe arc
sau cu rola fixa. Daca ma puteti ajuta - mii de multumiri.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Rola fixa! Daca tot le schimbi recomand curea Continental Contitech si role aferente, sau role Ina! Pt ca acolo nu umbli usor si nu se merita piese slabe calitative!
  • caius suveti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La y17dt se schimba distributia de preferat in Romania la 100.000km /10 ani nu ?
Numai bine !
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu as merge asa departe! Acum depinde si cum mergi cu masina, unde mergi, daca e mai mult oras scade durata de viata! Din ce stiu, ca s-a mai discutat undeva 60-70-80km e suficient, dupa e pe buzunarul tau!
  • qwe6qwe

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
la y17dt sunt doua tipuri de role,in functie de seria motorului.Cureaua originala tine 150.000 km,acum nu stiu ca timp...
  • caius suveti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
multumiri.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Mai pune incerci pe SWAG eu asa o am Razz
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cristyliviu a scris:Rola fixa! Daca tot le schimbi recomand curea Continental Contitech si role aferente, sau role Ina! Pt ca acolo nu umbli usor si nu se merita piese slabe calitative!


Eu nu as fi asa sigur cu privire la rola fixa ci mai degraba as miza pe cea cu arc in 2001. Ideea e ca trebuie vazut dupa seria de sasiu, chiar si asa e destul de dificil. Totusi eu imi mentin parerea ca rola de intindere e cea cu arc la colegul. De schimbat in Romania se recomanda la 60.000km. Dupa, fiecare merge pe riscul sau.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am fixa, masina din 2001, acum trebuie verificat si vazut exact!
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai tu nu inseamna ca are oricine. Eu te atentionam sa nu mai faci afirmatii gratuite fara baze fizice. E o chestie pe care doar o presupui. E bine de verificat cum ai zis si tu.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ok! Hai sa nu mai lungim subiectul rola cu arc vine de la seria motor 328705 iar rola fixa vine pana in seria motor 328704. Acum colegul nu ramane decat sa verifice seria! Mult noroc!
Skip ads

  • procesor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o nelamurire de cateva zile am achizitionat o astra g din 2001 decembrie motor 1,6 8v. Masina este intr-o stare foarte buna si ingrijita insa fostul proprietar mi-a spus sa ai schimb distributia,normal asta asi fi facut oricum tinind ca este o masina cu multi km iar eu nu prea am incredere in vorbele vanzatorului. Pina aici totul este ok stiu ce am cumparat sunt multumit in mare parte am programat masina la un service auto pe data de 7 mai insa am discutii aprinse cu un prieten care spune ca motoarele cu 8 valve nu sunt asa de periculoase daca se rupe cureaua de distribuite, cu alte cuvinte el pretinde ca la un astfel de motor caruia i-sa rupt cureaua in mers nu se poate intampla nimic grav si ca se poate inlocui apoi totul este ok...din cate stiu eu daca ti-sa rupt cureaua de distributie nu conteza cate valve are motoru pt ca pistonul oricum o sa loveasca in ele indoindu-le si cel mai probabil sa sparga si chiuloasa ... rugamintea mea este daca se poate sa va spune-ti si voi parerea si poate detalieaza cineva mai mult decat mine eventualele probleme care pot aparea am nevoie de voi si de parerile voastre pt a demonstra prietenului meu si poate si altor curiosi in aceasta cauza.

mentionez ca el detine un opel astra 1,6 8v si pretinde ca are deja 75000 facuti cu aceeasi curea si nu are de gand sa o schimbe va multumesc anticipat pt raspunsuri si pareri
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Dar de ce ti mortis sa mergi cu argumente la prietenul tau ? Sau ati facut pariuri pe multe beri ?
Clar, hazardul nu-l poti controla ca de-aia e hazard ..... se poate intampla sa faci praf supapele, ghidajele lor, sa avariezi tachetii, chiuloasa , camele axului, etc ....asa cum exista posibilitatea sa scapi cu avarii minore..... totul depinde de secunda 1 si 2 dupa momentul ruperii curelei.
Banuiesc ca e vorba de masinile voastre personale .....asadar exclud varianta ca vreunul din voi chiar are chef sa mearga cu cureaua de distributie pana se rupe pentru a demonstra ceva ! Si nu cred ca tocmai acesta posibilitate ( de rupere a curelei) este definitorie pentru masinile voastre. Eu zic sa discutati despre alt gen de probleme .....si intr-un mod mai constructiv ! Very Happy

...si eu am avut un Matiz la care i-am schimbat cureaua dupa 120.000 km ...... dar am avut noroc pot zice ..... n-as mai repeta faza.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Autodata
Opel Astra G din 2001. Motor Y17DT






Cool
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu in locul tau as inlocui kitul de distributie si mai mult, as schimba si termostatul care se da jos dupa ce ai demontat distributia. Daca nu pica distributia, sigur o sa cedeze termostatul. Se merita inlocuite pentru siguranta ta de a putea pleca la un drum mai lung oricand, fara sa stai cu stress ca distributia e cu semnul intrebarii. Lasa polemicele cu prietenul tau si da-i pace lui sa isi intretina masina cum considera. Numai bine.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La C16NZ se putea rupe cureaua si sa nu se intample nimic, dar la motoarele de pe astra g nu cred ca e bine sa risti! Cel mai bine schimbi distribuita!
  • procesor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt opinii si pareri .... am castigat cateva beri care au ramas promisiune insa dupa aceasta discutie cu prietenul meu nu am sa mai am si alta pt ca imi dau seama de timpul pe care il pierd....fiecare isi ingrijeste masina dupa cum il taie capu insa daca o sa se intample si prevazutul o sa trebuiasca sa il iau de unde a ramas asta pt ca nu vrea sa asculte..
  • procesor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt opinii si pareri .... am castigat cateva beri care au ramas promisiune insa dupa aceasta discutie cu prietenul meu nu am sa mai am si alta pt ca imi dau seama de timpul pe care il pierd....fiecare isi ingrijeste masina dupa cum il taie capu insa daca o sa se intample si prevazutul o sa trebuiasca sa il iau de unde a ramas asta pt ca nu vrea sa asculte..
  • procesor

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt opinii si pareri .... am castigat cateva beri care au ramas promisiune insa dupa aceasta discutie cu prietenul meu nu am sa mai am si alta pt ca imi dau seama de timpul pe care il pierd....fiecare isi ingrijeste masina dupa cum il taie capu insa daca o sa se intample si prevazutul o sa trebuiasca sa il iau de unde a ramas asta pt ca nu vrea sa asculte..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR