Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
incerc de ceva timp sa deslusec un "mister" pe care se pare ca nici cei din service nu au reusit sa ii de-a de cap sau poate nu si-au dat interesul prea tare. in fine, in ceea ce consta problema propriu-zisa este ca, acum cateva saptamani bune in urma a inceput sa se auda un sunet ciudat, nou, venind de undeva de la puntea spate (fiind metal nu am reusit sa sesizez locul exact) sau cel mai probabil undeva in partea dreapta a masinii, un fel de "ticait" (la inceput) sesizabil doar la viteza foarte mica (20-30km/h) ceva in genul unei pietricele in rizurile cauciucului. am ignorat o vreme acel sunet, iar pe masura ce timpul trecea a devenit un ticait mai persistent, mai metalic, un fel de zdranganit, sesizabil tot la viteza redusa ceea ce m-a condus spre un prim gand cum ca ar putea fi un rulment, lucru care m-a si facut sa pun mana pe tel sa sun la service pt un check. raspunsul lor a venit fara un echivoc cum ca as avea un cauciuc uzat neuniform, nimic ingrijurator. am plecat mai mult in graba, fara a da atentie sporita la spunele "lu nea' caisa". insa dupa alte 2 sapt sunetul persista si de data asta mult mai profund si mai apasator insa doar cand treceam peste vreo denivelare,( drum pietruit, crapaturi, peticiri de asfalt, etc.) ceea ce m-a facut sa ma mai gandesc asupra posibilei probleme si am banuit ca ar fi capul amortizorului, de aici si acel zgomot metalic, am crezut ca ar fi acea protectie de guma sau chiar a filetului. din nou sunat la service pt programare, ajuns la ei, explic din nou pe indelete problema si ceea ce se petrece si mi se da verdictul cum ca ar fi suspensia spate! las masina, baietii schimba amortizoarele spate (masina fiind pe garantie), ca cica ar fi duse ambele si dupa 2zile ma suna sa vin ca e gata, asta intamplanduse sapt trecuta. insa, stupoare! la nici o alta saptamana (sapt in cauza) sunetul a revenit, pe aceeasi parte a masinii, acelasi zgomot metalic - zdranganit, fiind auzit tot doar pe denivelari si la viteze reduse (20-45km/h), insa la o intensitate mai mica decat la ultima operatie in service.


acum stau si eu si ma tot intreb ce ar mai putea fi?! Question nu am nici o idee desi am tot luat in calcul si alte posibile locuri de provenienta a acelui zgomot. a mai avut cineva asemenea incident? vreo logica explicatie pt cele intamplate? sau o alta cauza a producerii acelui zgomot? Rolling Eyes


multumesc mult, si drum bun tuturor fara incidente!
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mergi din nou in reprezentanta si insista sa iti rezolve problema. Sau mergi la un mecanic bun sa dea roata jos si sa faca verificari. Daca spui ca face la mici denivelari e posibil sa joace etrierul in suport, dar Insignia nu are probleme d-astea. La Asta J exista o problema la etrierii spate.
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic despre ideea ta...pt ca ar trebui sa trepideze masina in cauza unei franare mai bruste daca etrierul ar avea un joc in suport (ceea ce nu se intampla), plus de asta banuiesc ca au umblat acolo cand au schimbat amortizorul spate si ar fi trebuit sa isi bage degetelele si sa stranga suruburile alea. oricum abia astept sa vad ce imi rezerva urmatoarea vizita din service.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
suruburile alea de ghidaj pe care sta etrierul sunt stranse dar cand dispare vaselina de pe ele,incepe sa se auda un zgomot metalic cum l-ai descris tu doar la viteza mica si daca esti foarte atent
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine este un zgomot tot pe partea dreapta. Am fost in reprezentante, diverse service-uri....nimic. Ca descriere: la viteza mica cand trec peste denivelari/gropi, se aude un troncanit. S-a verificat pe elevator, pe stand electronic de amortizoare si nimic. Bucsile la bara stabilizatoare nu prezinta urme de uzura, bieletele antirului le-am schimbat, amortizoarele au iesit 85%, insa zgomotul persista.
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
deci, in cele din urma, cel putin pana acum nimic concret. ieri am incercat sa vad daca nu cumva evacuarea mea are undeva vreun joc, desi teava e pe partea stanga insa si asta fara nici un rezultat in a oprit acel zgomot. tot ce stim e ca UNDEVA...CEVA...NU STA CUM TREBUIE:))). ramane de vazut ce aflam la urmatoarea sedinta din service.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Exact... Neutral
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
se pare ca in sfarsit "misterul" a ajuns sa fie deslusit! problema in cauza se pare ca a avut punct de plecare de la culisantele etrierilor spate ramasi fara vaselina. insa pt ca problema in sine a avut un timp destul de lung a fost nevoie pt inlocuirea intregului sistem de culisante si etrieri. sper sa nu mai fie probleme ulterioare si drum bun tuturor si la cat mai putine incidente!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR