Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la usile din spate minerele exterioare se "balanganesc" de capul lor. asta in urma unor vizite la service-uri. banuiesc ca au tras ca dementii de ele (cadoar nu e masina lor) si s-a rupt/desprins un arc care ar trebui sa traga minerul inapoi in usa. poate cineva sa imi explice (eventual o poza) exact ce e in interiorul usii si cum s-ar putea remedia?
multumesc.
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu am remediat o astfel de problema ...se pare ca si la tine s-au rupt arculetzele care tin manerul tensionat ,fapt pentru care acum daca sunt rupte se `balangane ` cum spui tu problema se poate rezolva usor daca ai arcuri de schimb......te pot ajuta daca ai modelul de arc ..ca eu am astfel de arculetze dar pentru astra si nu stiu daca sunt aceleasi cu vectra dar eu cred ca sunt la fel......daca ai gand sa desfaci trebuie sa ai grija ca sunt cateva parghii pe acolo care trebuie puse la loc tot in ordinea cum le desfaci,altfel nu poti da jos tot manerul
spor la treaba
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
as avea nevoie si eu de un arculet de asta: manerul de la usa soferului 'balangane' putin. de unde ai facut rost?

as putea folosi un arc de la altceva (sa improvizez asa ceva)?
  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
edy2172 a scris:eu am remediat o astfel de problema ...se pare ca si la tine s-au rupt arculetzele care tin manerul tensionat ,fapt pentru care acum daca sunt rupte se `balangane ` cum spui tu problema se poate rezolva usor daca ai arcuri de schimb......te pot ajuta daca ai modelul de arc ..ca eu am astfel de arculetze dar pentru astra si nu stiu daca sunt aceleasi cu vectra dar eu cred ca sunt la fel......daca ai gand sa desfaci trebuie sa ai grija ca sunt cateva parghii pe acolo care trebuie puse la loc tot in ordinea cum le desfaci,altfel nu poti da jos tot manerul
spor la treaba


sau edy ai putea sa ne dai dimensiunile arculetelor? ma refer la diametrul sarmei de arc, lungimea arcului, nr de spire si diametrul acestora... poate gasim mesteri prin zonele noastre sa le confectionam ...
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc de incurajare, dar habar nu am cum se desface minerul ala. un "how-to"? arcurile sint spirale sau altfel?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
o sa iau maine si fac poza o sa va dau si dimensiuni,v-ash fii ajutat azi dar am numai in masina si nu mai cobor .......de lene......sper sa nu uit maine......
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am reusit sa fac poza la arc si am si ceva cote la el arculetul e din sarma de 1,2 mm si are 3 spire si unsfert cu unghi deschis la 90 de grade intre capetele de 22 mm poza in garajul meu
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
salut
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
multumesc pentru poza. cam greu de improvizat.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cred ca e destul de frecventa probl. la mine ambele manare din fata se balangane fata de cele din spate care-s impecabile. varsta probabil...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR