Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

E vorba despre o pereche de difuzoare lansate special pentru modelele Opel (cu prinderea in 3 puncte, 17cm) care le-am descoperit saptamana trecuta.
Deocamdata doar am citit despre ele pe internet si le-am gasit la cateva magazine de specialitate la pretul de 400 RON.

Intrebarea mea : merita banii ?
Eu trebuie neaparat sa-mi schimb boxele, macar cele de pe fata (dreapta e sparta, gajaie ca toti dracii) si nu vreau sa-mi cumpar blaupunkt-urile originale; o data ca-s mai scumpe si in plus sunt foarte slabe ca performanta (cel putin comparand specificatiile).
La SH nu cumpar difuzoare si hdd-uri, am eu un fix.

Unitate audio : CD 50 Phone (mp3)
Masina : Astra H.

Imi doresc doar sa beneficiez de o auditie mai buna, iar bani sa-mi schimb unitatea centrala audio n-am.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Oricat ai investi in boxe nu vei avea satisfactii. Primul pas pentru imbunatatirea auditiei, chiar si cu difuzoarele originale, e schimbarea combinei.
Gasesti difuzoare sh in stare buna cu 50 lei bucata.
Daca vrei neaparat sa pastrezi combina originala, schimba boxele, insa e vital sa le amplifici, altfel o sa sune chiar mai rau decat cu cele originale.
  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu le-am avut, dar cei drept cu un player Pioneer cap de serie la vremea lui si se auzeau impecabil la volum mic si mediu. La volum ridicat se simtea nevoia unui amplificator . Mentionez ca am usile insonorizate . Ce ma impresionat e ca coborau destul de bine in frecventa.
Ca sfat, mi se par destul de scumpe. In banii astia iti iei difuzoare mult mai ok iar un set de inele adaptoare nu sare de 50 ron (la inele te sfatuiesc sa iei din MDF)
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci si tu-mi vorbesti de aftermarketi cu inele adaptoare.
Asa m-au sfatuit si cei de la magazin, au zis ca-s scumpicele pentru ce ofera. Totusi nu se compara cu pretul panaramelor de blaupunkt-uri default; alea-s 500 ron.

Pusca mea, sunt cam confuz. Mai astept cateva pareri.
Skip ads

  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai drum in Bucuresti sunt destule firme unde poti merge si testa si nu dau nume pentru a nu face publicitate, dar daca vrei ceva lo- budget gasesti pana in 350 ron cu tot cu inele adaptoare si care pe playerul tau vor suna la fel de bine ca si cele de la pioneer.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Care-i treaba cu inelele adaptoare? Teduci la magazinul de audio si ceri inele adaptoare si vanzatorul stie deapre ce-i vorba?
Cum se numesc in engleza?
  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Inelele adaptoare sunt in functie de marcca si model, iar la un magazin specializat le spui ce masina ai si teoretic trebuie ei sa iti dea modelul corespunzator . Daca doresti mai multe informatii discutam pe privat pentru a nu face reclama.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La astra g, si nu numai cred, sunt 2 tipuri de boxe cu care vine masina. De exemplu in familie detin 2 astra g, una a mea, una a tatalui meu si am observat o diferenta de sonorizare intre ele! La masina tatalui boxele originale sunt ceva mai mari si cu membrana de cauciuc, la masina mea boxele sunt ceva mai mici, nu ma refer la diametru ci la adancime, si cu membrana de carton, de aici si motivul ruperii membranei!
Sfat, cautati sh boxe originale cu membrana de cauciuc si o sa vedeti diferenta! Stima
  • maryo77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus pe a mea un Sony care scoate 45WX4 , si am folosit o perioada boxele originale. Dupa o perioada de timp , s-au cam dus pe apa sambetei , nu au rezistat la volum mare . Cautand pe aici (IT) am gasit niste Alpine , doar ca gogu de mine nu am fost atent la puterea RMS a lor 40W , asa ca nici dupa 3 luni , partea stanga era cam gata . Doua zile in urma am mers la un magazin si am cumparat JBL cu 50RMS (50€) si le-am montat deja . se aude ok la volum mic , dar dupa 28 deja sunetul e distorsionat si nu imi place . De altfel si eu folosesc adaptoare ptr difuzoare care costa vreo 8€ .Acum astept pe cineva care mi-a promis 2 dif de la Hertz de 13 , ca sa le montez pe spate. Daca e cineva care sa imi dea un sfat referitor la distorsiuni sunt foarte recunoscator.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Distorsiunile vin din player, nu din difuzoare. Daca vrei sa le elimini aproape complet cauta niste difuzoare cu maxim 30-35w rms. Cele de putere mai mare trebuiesc amplificate ca sa sune corect.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat un player chinezesc care chipurile scoate 4x40W dã rãu se aude mai slab decat CD30MP3, adicã cu mai putin bass.
Este fezabil sa pun o staþie de amplificare pentru cele 4 difuzoare originale de carton din ușile de la Astra?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu, le arzi. Difuzoarele stock sunt facute sa fie excitate de curent mic, sa se auda ok pe combina originala a masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR