Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista astfel de site-uri.
Am mai scris pe aici: la o masina diesel adusa de afara fiecare an inseamna min. 50 k km. Fa si tu un calcul simplu Wink
Km reali nu se pot afla cu testerul...si nici cu altceva ( Opel ).
Cere VIN-ul pentru masina care iti place si putem afla dotarile cu care a iesit din fabrica. Astfel cel putin vei fi sigur daca are ESP, DPF, si alte astfel de dotari. ( fata de ce se publica pe site-uri ).
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
alex.ioan a scris:As dori din tot sufletul, daca ati putea va rog sa imi spuneti o parere despre 2 masini,(nu stiu daca e voie sa pun link-urile site-urilor unde le-am gasit) daca credeti ca au defecte ascunse in aceste 2 preturi care le au si ce sa aleg intre transmisie manuala si transmisie automata.
http://www.autovit.ro/opel-...ra-C28525385.html
http://www.autovit.ro/opel-...ra-C28752801.html


E curios cum ca la masinile aduse din Franta au Km putini si pretul atat de mic. Iti trimit un site de acolo si vei vedea preturile (asta in idea ca cumnatul meu este frantuz 100% si cam tin legatura cu ce se vinde pe acolo). http://www.leboncoin.fr/voi...006&q=zafira+

Cele cu PRO sunt de la dealer.
  • alex.ioan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu am sunat la masinile alea 2 care le-am pus link-urile mai sus, la aia cu nr de franta e particular, parea de incredere(adica masina era folosita doar casa-serviciu in FR de o pers care s-a intors in RO),dar totusi stii sa-mi zici daca prin franta se obisnuieste sa se manareasca masinile(kilometrajul mai ales-pt ca masina a fost cumparata de un 1 an de acolo si folosita acolo si acum adusa in RO), la cea cu cutie automata e dealer din CT si a zis ca a luat de bun ce informatii i-a furnizat propietarul masinii(deci mare posibilitate de teapa).Voi merge totusi sa vad masinile ca voi avea drum prin CT si poate am noroc de o masina din astea 2 sa fie buna si sa o cumpar.
P.S.: Multumesc pt ajutor, ma voi uita pe acel site, si poate gasesc cv bun de achizitionat si acolo ca as avea posibilitatea sa merg sa iau masina si din FR.
  • alex.ioan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca exista site-uri de unde se pot downloada harti pentru navigator de opel?Sau doar se poate cumpara?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cauta pe aici si poate vei gasii raspunsu la intrebarea ta
https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=20
  • drflorin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Ma gandesc si eu la o Zafira, ca in cateva luni imi creste familia Smile si am gasit ceva interesant la Art Automotive din incinta Metro Militari. Am gasit informatii contradictorii despre ei; unii f multumiti, altii... ca ii dau in judecata. Eu am fost acolo si pareau ok dar cum am luat teapa cu Astra, luata de la un dealer dupa Iuliu Maniu, (79000 km si avea 150 000 - la service-ul la care am fost probabil erau de-ai lor - am descoperit cum sta treaba dupa un an cand am ajuns la EDS) ma gandesc de 100 de ori inainte. Deci ati avut careva legatura cu ei? Masinile ar fi astea:

http://www.artautomotive.au...ra-C29880411.html
http://www.artautomotive.au...ra-C29832145.html

multumesc!
  • pnf
  • *
  • 2 mesaje
  • din 29 Jul 2013
  • Zafira 2002 1995
  • Constanta
  • pnf

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2002 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut, vreu sa cumpar un zafira cu motor diesel de 1995cm3. masia este adusa din Italia (are nr rosi) este fabricate in anul 2002. Vreu sa stiu si eu cam cat ar ajunge taxa de inmatriculare, in ce categorie va fii incadrata (este considerate microbus?)? Cam cat se plateste impozitul catre primarie. Ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul (din Romania).
  • Gh. Catalin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, vreau sa-mi iau si eu o Zafira mai noua, minim 2010. Fac zilnic 200 km, majoritatea in Bucuresti. Am o firma cu mancare pentru animale si aproape zilnic duc 600-700 kg marfa in saci de 10-15 kg. Momentan folosesc un Astra Caravan si incape marfa la limita, doar ca se lasa foarte rau si cam ating toate denivelarile. Credeti din experienta ca la o Zafira este vreo problema cu marfa?
As dori o masina pe motorina, cu navigatie si cutie automata( astea fiind pretentiile sotiei). Stie cineva un pret informativ? Oare in Germania daca ma duc singur ma descurc? Care ar fi restul de taxe fata de preturile afisate pe site-urile din afara?
Daca o cumpar pe firma cu ce ma ajuta concret?
Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru a sacrifica o zafira la carat marfa e cam dur. E o masina super (ma refer la zafira b dupa 2006). Daca esti interest pentru familie este foarte buna. Apoi tinand cont ca mergi cu ea doar in Bucuresti as recomanda una pe benzina. La diesel cam omori motorul pentru trasee in localitate, inclusive filtrul de particule(DPF). Ideal pentru carat marfa ar fi o masina tip duba (transporter, vito etc) Ti-am zis, pentru familie este ideala mai ales la drumuri lungi. Ar mai fi o variant, tot zafira insa modelul FLEXIVAN numai ca este cu 2 locuri sau modelul de familie insa sa-i atasezi o remorca. Pentru o masina dupa 2010 un pret estimativ, afara ar fi in jur de 10000 de euro insa cu 150000 km (aproximativ) . Eu am cu a mea 300000 de km si nu am avut nici o problema, exceptand consumabilele, amortizoarele si kitul de ambreaj, (care oricum este considerat consumabil). La taxa de mediu te cam incarca (in jur de 1200 E la motorul de 1.9 si vreo 800 E la motorul de 1.7) ramane sa vezi la ce te hotarasti. Succes.
  • blackmoon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Vreu un sfat de la colegii de forum!
Intentionez in perioada imediat urmatoare sa achizionez o Zafira 1.8 benzina, 125HP, din Belgia. Daca a mai inmatriculat cineva recent o masina cu acelasi caracteristici sau cu acelasi cod motor sa imi spuna ce norma de poluare a iesit la RAR, si ce taxa a platit pentru inmatricularea masinii.
Am tot cautat pe forum informatia asta si nu am gasit nimic, iar eu sunt deja in fazele finale de negociere cu persoana din Belgia.
Va multumesc anticipat.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai tre sa mentionezi si anul de fabricatie. Cel mai sigur mergi la circa financiara si faci o simulare pentru plata taxei. Ai nevoie de anul de fabricatie, capacitate cilindrica, norma de poluare (cauta pe google si vei gasi detalii) si cantitatea de CO2 emisa. Asa e cel mai sigur. Stiu ca la motorul de 1.9 diesel cu E4 taxa e undeva intre 900 si 1200 E in functie de vechimea masinii. La benzinar taxa e un pic mai mica. Succes.
  • blackmoon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Prima inmatriculare 02.2003, 1796 cmc, z18xe.
Am ales sa cer informatia in modul asta deoarece am vazut in alt post pe forum ca cei de la RAR au bagat acest cod de motor cu norma de poluare E3, el in acte aparad clar in acte ca E4 sau in alte cazuri E3 und D4, astfel revin la solicitare, daca a inmatriculat cineva recent un Opel Zafira, sau alt model, cu cod motor Z18XE sa imi zica si mie ce norma de poluare a iesit si ce taxa a platit.
Multumesc.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Z 1.8 XE este euro 4. Euro 3 la benzinare nu exista la opel. Au trecut de la euro 2 la euro 4.
Ex.: X 1.8 xe este euro si Z 1.8 xe este euro 4.
Si nu este obligatoriu sa fie zafira. Sunt si Astra, Vectra cu acelasi cod de motor care sunt tot E4.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@Blackmoon ,cred ca nu sti sa vorbesti pe forum, in fine , colegul nicusor ti-a spus ca z18xe e euro 4 de ce nu vrei sa crezi ?
cauta mai bine pe forum si citeste ,ca sunt pagini intregi despre acest subiect
x18xe =euro2
z18xe=euro4
taxa caut-o pe site la anaf si o sa vezi cat costa
  • kaneteul

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
salutare oameni buni, eu sunt boboc pe aici si nu stiu ce si cum despre acest forum...de ceva vreme tot ma bate gandul sa-mi cumpar un opel zafira an 2001-2003, acum nu stiu ce sa aleg, benzina? si ce motor? sau diesel dar din cate am auzit costurile sunt mai mari...ce ma puteti sfatui? pana acum aveam in gand Touran dar din cauza bugetului am ramas la Zafira...va rog o parere sincera despre Zafira,,,,
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt foarte bune, daca circuli mult in oras te sfatuiesc sa iei benzinar,dar daca ai drumuri lungi atunci diesel
Sper sa alegi bine
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1. masina lenesa, Zamfira are vreo 1.7 t dar costuri foarte mici de intretinere - benzina
2. masina, cu costuri pe masura - motorina.
diferenta de consum e cam cat diferenta de pret la pompa.
  • manY.R.

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Fratilor opelisti,am vazut discutia unui prieten mai sus cu dilema lui cu Zafira 1.8 benzina vs Zafira 2.0 diesel, dar e cam veche discutia si vreau s-o actualizez deoarece ma aflu in aceeasi dilema.Vreau sa-mi cumpar unul din aceste modele. Ce ma sfatuiti sa fac?...CONCRET...CARTILE PE FATA.. Plusurile(+) si minusurile(-) la ambele modele. Astept cu drag parerile voastre! Multumesc anticipat!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am mai spus si mai sus , daca ai drumuri in afara localitatii ia diesel, daca circuli mult in oras ia benzinar
Iar la costuri e in functie de masina (de norocul care il ai )
  • manY.R.

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Deja mi-am cumparat un Zafira Z18XE din 30.11.2001 tara de origine Olanda si sunt foarte multumit de ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR