Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • lian66

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: focsani
  • Masina: Vectra 2002 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am o vectra c 2002 motor y 2.0 dth, pa masina am cdr2005 cu tid, recent am facut rost de un gid si maneta bc+ conector 32 pini, pana acum am montat maneta bc , de fapt am scos maneta veche cea simpla si am pus-o pe cea cu bc care functioneaza ok, am schema de conexiuni pt schimbarea conectorului de 18 pini la 32 pini si am inteles ca mai trebuie duse doua fire din conectorul de 32 pini la mufa de diagnoza de sub scrumiera, pina aici e ok. As avea nevoie de ajutor daca imi poate spune cineva ce mai trebuie facut in continuare mai detaliat de ex. programarea bc , se poate face cu op com, gid-ul are nevoie de cod?, etc ? codul de la cdr2005 il am precum si carpassul, Multumesc anticipat.


Ultima modificare facuta de lian66 la Vin 10 Mai, 2013 9:51 pm
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
GID-ul trebuie resetat si imperecheat cu CDR-ul. Iti trebuie codul masinii de pe care a fost demontat GID-ul.
Se poate rezolva cu Opcom.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am impresia ca la modelele half-can nu trebuie imperecheat ecranul cu unitatea. Trebuie doar programat dupa tipul motorului.

Adi G.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gid-ul trebuie sa fie desperecheat de vechea unitate(masina donatoare). Cu alte cuvinte trebuie sa fie in delivery mode. Dupa ce-l montezi pe masina trebuie imperecheat cu unitatea ta audio. Aceeasi operatiune am facut-o si eu la maiandrei. Il recomand cu toata caldura. Mare atentie pentru ca la programare iti trebuie car-pass-ul masinii tale. In cazul nefericit in care nu-l ai poti sa te duci la opel si sa faci rost de el. Costa dar asta e....ai nevoie de el. Succes
Skip ads

  • lian66

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: focsani
  • Masina: Vectra 2002 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pt ca datorita acestui forum am reusit sa-mi instalez gid pe masina, voi da si eu informatii de ajutor pt ceilati ca si mine deoarece scopul acestui forum este sa ne ajutam intre noi. Schimbarea de la tid cu gid pe vectra c 2002-2004 dotate cu cdr 2005.Va trebuie un gid care provine de pe o masina 2002-2004(nu are nevoie de cod), mufa de 32 de pini, maneta bc, si op-com.Gidul are conector de 32 pini deci se inlocuieste mufa de 18 pini cu cea de 32 pini(locatia firelor le gasiti pe forum)atentie, trebuie adaugate doua trasee(fire) de la conectorul de 32 pini la conectorul de diagnoza al masinii situat sub scrumiera( pt a putea comunica cu op-comul),se inlocuieste maneta pt stergatoare cu maneta bc(se retrage mansonul de cauciuc si se introduce o sirma dreapta de la o agrafa pe canaletul de sub fata inferioara a tijei manetei pt deblocarea sigurantei apoi se scoate cu atentie prin tragere.Dupa ce am montat gidul si maneta si avem legaturile facute se intra cu op-comul si trebuie sa facem cim-ul sa stie ca are maneta bc, pt asta accesam varianta de cod a cimului ,ne va cere carpass , introducem car pass si ii dam ok dupa care in varianta de cod existenta ii dam active la maneta bc. Acum putem controla functiile bc cu maneta care a devenit activa , dar nu uitati sa schimbati varianta de cod a gidului (necesara este varianta 002-02) tot cu op-com care la gid nu va va cere carpass.Eu am folosit op com v1.44. Idea
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai folosit OPcom Clona de 2010 mai exact.
Poti pune te rog schema pinilor de la GID
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat

  • lian66

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: focsani
  • Masina: Vectra 2002 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ai folosit OPcom Clona de 2010 mai exact.
Poti pune te rog schema pinilor de la GID

Ai aici un link cu poza : https://s1.postimg.org/s2hko8zbz/untitled.png
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR