Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • anne

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna!
Am un opel astra h gtc cu motor de 1.6 pe benzina si are parcursi ~109 000 km. Weekendul trecut, dupa vreo 500 km de mers mi s-a aprins lampa de nivel de ulei. A fost ciudat pentru ca nu trecusera multe luni de cand am facut revizia. M-am dus la service si mi-au zis ca nivelul uleiului e bun, dar mi-au gasit putin ulei in vasul de exapansiune si m-au trimis acasa. Dupa inca o zi, pe autostrada mi s-a aprins iar lampa de nivel de ulei. M-am dus la alt service, nivelul uleiului tot bun si mi-au zis ca singura solutie ca sa isi dea seama de unde e problema e sa desfaca motorul. Si nivelul antigelului e bun. E ciudat faptul ca nu s-a aprins senzorul de ulei, ci acela de nivel, si nici senzorul de apa nu s-a aprins.
Ce se poate face mai inainte de a deface motorul? Puteti sa imi recomandati un service bun. Eu pana acum am fost numai la Radacini (Braila si Bucuresti pe Bd. Ferdinand). La Bucuresti mi-au spus ca e primul caz pe care l-au vazut cu ulei in antigel la Astra H pe benzina.
Skip ads

  • anne

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni?
  • cuibusel

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asteapta cu rabdare rasupunsul. Oamneii competenti de aici de pe forum sunt destul de ocupati.
Eu poat doar sa iti dau o pista. Ulei in in antigel = ceva garnituri ciupite (nu stiu care)

Dar cel mai sigur sa astepti pareri de la cei avizati.
Si scrie-ti codul motor sa stie lumea.
  • Marius0107

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am patit-o si ei o data cand aveam ulei in antigel la un Cielo si a fost garnitura de chiuloasa.
Skip ads

  • Anny1974

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna,

Am un Astra H 1,4 benzina (2007). La revizie mi-a gasit ulei pe peretii vasului de expansiune. De asemenea, mecanicul mi.a aratat si niste conducte umflate, pe unde ar fi intrat uleiul si care trebuie inlocuite cat mai repede. Cauza ar fi garnitura de chiluloasa.
Pana aici toate "bune".
Insa insista ca ar fi bine sa schimb si distributia "preventiv". Inteleg ca e multa manopera ptr schimbarea garniturii de chiloasa ptr ca se da jos distributia, insa chiar e musai sa o schimb, mai ales ca aparent totul este ok, nu ar avea nicio problema? Masina are doar 85.000 de km.

Nu stiu de ce, dar am impresia ca recomandarea de schimbare a distributiei este destul de fortata.

Daca ati mai avut astfel de experiente sau daca aveti vreo recomandare, mi/ar fi de mare folos.

multumesc!
  • Maryo78

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2013

  • Mesaj Privat
C-am aceeasi problema ca a ta o am si eu pe astra h z14xep, din septembrie 2013. Am spalat c-am la 2 luni vasul de expansiune cu apa calda si faina de malai (nu benzina sau altceva) si merg fara probleme de 3 ani si 4 luni. Nu apare mult ulei,doar asa putin pe peretii vasului si putin la suprafata antigelului in special in sezonul rece, vara foarte putin la 2 -3 luni spal vasul,dar iarna c-am in fiecare luna trebuie sa-l spal. Problema nu am depistat-o nici acum,chiar daca am fost la mai multi mecanici. Banuiesc ca ceva este in neregula cu garnitura de la capacul distributiei,caci problema asta a aparut dupa 2-3 saptamani dupa ce am schimbat distributia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR