Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am de catava vreme o preocupare pentru felul in care suna motorul masinii mele Smile si am dat peste acest articol pe un alt forum: Noisy diesel.
Cum si eu ma numar printre cei interesati de reducerea nivelului zgomotului in habitaclu, am decis sa incep acest thread in speranta ca putem face schimb de informatii in sensul acesta.

Doua intrebari as avea:
1). Ar putea sa ne spuna careva din colegi daca a apelat la metode de a reduce zgomotul pe masinile MY > 2010 ?
2). Daca ati observat variatii in felul in care suna motorul (la temperatura normala de functionare) pe treptele 1-2 fata de >3. Mai exact daca exista sau nu un growling pe care motorul il face la turatii relativ mici in treptele 1-2. Am sa incerc sa pun un fisier audio zilele astea pentru a explica.

Stima!
Skip ads

  • deleted-79478

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, masina este mai zgomotoasa la turatii mai mici.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Azi am sunat la un dealer Opel si au zis ca n-au auzit de metode de reducere a zgomotului. Rolling Eyes Asta e... Rolling Eyes
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru reducerea zgomotului in habitaclu sint doua metode, cea clasica prin insonorizarea panourilor habitaclului in special a panoului anti-foc si/sau mai noua metoda de reducere vectoriala a zgomotului prin captarea lui cu ajutorul unor microfoane plasate in punctele de maxim zgomot, defazarea cu 180grade si apoi amplificarea "antizgomotului" rezultat cu ajutorul instalatiei de sunet a masinii. Teoretic zgomotul ar trebui sa tinda catre zero, ultima metoda fiind folosita in industria aeronautica la avioanele de linie datorita greutatii extrem de reduse a sistemului. Singura problema este calibrarea sistemului.
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mai simplu este insonorizarea .. numa ca din moment ce desfaci .. la pus inapoi e cam dificil ..decupaje suruburi etc!
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Despre articolul din link ce pãrere aveți? Sunt acolo doua imagini before/after. Omu zice ca e mult mai bine dupã.
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@iso: eu as încerca-o pe cea cu sunetul defazat dar am un difuzor care baraie si mi-e ca strica rezultatele Smile
  • deleted-75931

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am verificat pe Insignia 2012 si are acel manson de cauciuc care apare in imaginea de pe celalat forum.
O sa incerc si niste foto.

@ccusmir: tu nu ai mansonul? Foto?


Enjoy your Insignia!
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Azi am aruncat o privire la motor cu poza in fata si unele se potrivesc dar chestiunea din poza n-am gãsit-o. Ori nu ma uit eu unde trebuie ori e altfel la a mea.

Acum am realizat ca el are volanul pe dreapta, de asta nu prea am vãzut.
  • cosminST

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu am acel manson montat . Masina este adusa din Belgia an fabricatie 04/2010.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ccusmir a scris:@iso: eu as încerca-o pe cea cu sunetul defazat dar am un difuzor care baraie si mi-e ca strica rezultatele Smile


Ar mai fi varianta de insonorizare cu dopurile pentru urechi fashion, se gasesc pe "Eboy" in diferite culori, originale GM speciale pentru Insignia diesel. Cool

OnTopic: va cramponati pentru un manson cind varianta diesel este galagioasa de la natura?
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da. Pe principiul asta nu ar trebui sa îmi pun geamuri ca oricum e galagie pe strada Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR