Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • deine.schatten

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara ! Am si eu o problema la un opel corsa b din 95 , benzina . Am o problema legata de semnalizator si anume: Daca am farurile aprinse si semnalizez dreapta sau stanga ..cand revine manerul la locul initial..imi intra faza lunga automat si trb sa ma joc cu manerul gen dau flashuri pana isi revine la faza normala. Daca nu am niciun far aprins gen ziua ..nu am probleme sa mi intre vreo faza lunga sau ceva. Intrebarea mea este urmatoarea : Ce este de facut sau ce problema are mai exact...pt ca imi este nasol sa tot semnalizez si sa mi bage direct faza lunga pt ca incurc si ii deranjez pe cei din trafic . Multumesc !
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Alta maneta.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
deine.schatten a scris: Intrebarea mea este urmatoarea : Ce este de facut sau ce problema are mai exact...
Problema consta in uzura,topirea suportului contactului de faza lunga,care e din plastic.Eventuala reparatie,consta in refacerea suportului la dimensiunea normala sau modificarea unghiului lamelei port contact de faza lunga,in asa fel incit sa fie acest contact ferm deschis,in celelalte pozitii decit faza lunga.Daca "suferi" de rabdare,curiozitate si indeminare,vei incerca sa-ti repari componenta cu probleme.Cel mai usor e sa o inlocuiesti...
  • deine.schatten

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc...am rezolvat problema..am desfacut o si am reparat o impreuna cu un amic. Ne-a luat vreo 1 ora jumate dar s-a rezolvat , in sfarsit totul este ok
  • dobrescu haralampie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,
Am si eu aceeasi problema (se aprinde faza lenga atunci cand am luminile de intalnire aprinse si dau stanga sau dreapta) pe un opel astra 1.4G benzina din 2008 . Mi se pare cam repede deoarece nu am decat 42 000 km .
Cum ai demontat maneta si cum ai remediat defectul ?
Multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR