Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dan d0bre

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am constatat ca la toba finala pe langa teava finala am rugina si e destul de" mancata" tabla in zona asta,stie cineva cum se poate repara fara sudura electrica sau autogen;am inteles ca exista un chit .de unde pot sa-l procur ?!multumesc!

Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cumperi alta toba, sau o sudezi
serios vorbinad, asta ar fi prima optiune
daca nu cumperi mastic rezistent la temperaturi ridicate, il aplici peste zona cu problema, dar nu va tine doar decat cateva saptamani
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca e asa de scumpa o toba de noua. eu ti-as recomanda sa o schimbi.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
aaaaaaaaaaa, am uitata sa va spun ca ar trebui sa gasesti tobe si de conex(iasi) care nu sar de un milion si sunt destul de bune caliatativ. Depinde ce motor ai. daca e mai mic de 1.6 inclusiv cred ca sunt cele de cielo
eu la vectra 1.6 si 1.8 am pus de espero
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:nu cred ca e asa de scumpa o toba de noua. eu ti-as recomanda sa o schimbi.


Toba finala de Vectra B 2001, pret la Elit: 800 RON. Cred ca e "putin" piperat pretul, nu? Sudura la un meserias si-ai rezolvat-o.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-am scb tobele la un meserias de care sunt destul de multumit... daca vrei date de contact ti le dau pe privat...
  • chris scooter

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De aceeasi problema m-am lovit si eu . Cand am luat masina am vazut ca toba finala era mancata de rugina (doar invelisul de protectie) plus un maner de prindere lipsa(dezlipit). M-am stresat ca fraieru' si la sugestia unor ''cunoscatori'' m-am dus la un sudor sa-mi refaca invelisul si sa-mi prinda un maner. Mi-a pus omu' o tabla de toata frumusetea ca atunci cand te uitai din spate la masina parca aveam un cazan tamponat sub ea. Nici manerul nu l-a sudat la unghiul corespunzator si toba mea mai statea si intr-o parte. Plus o gaura cu sudura in toba, acoperita mai apoi, cica. Total:3 ore pierdute si 50 RON. N-am fost deloc multumit de rezultat si dupa o luna mi-am comandat o toba nou BOSAL la Autonet in Cluj cu 320 RON pe care mi-am instalat-o singur si de care sunt foarte multumit. Si parca imi simt "fundul" mai sexy.
  • marcelbundea

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la Augsburg International gasesti un chit special pt. asa ceva.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se poate suda,ea are mai multe straturi,ce s-a mancat sunt straturi superficiale.Eu am sudat-o anul trecut in vara,cam greu pt ca e un mat. mai tare,cel putin gatul de evacuare e inox, apoi am dat peste cu un spray cu zinc si vreau sa spun ca arata si azi la fel ca in ziua aceea.Noua aduce Eduard 33 cu 3 mil. .
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru motoarele y20dth o toba finala e in jur de 300 ron in vitan
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu am "dezbracat" toba de acea protectie care rugineste.. Am aplicat 2 straturi de bronz si dupa un an si vreo 40000km se prezinta impecabil...
Poti aplica aceasta metoda in cazul in care nu e sparta.
Bafta!
  • dan d0bre

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
va multumesc la toti!,am sa merg la augsburg sa caut chit.
Skip ads

  • Wraith

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceeasi problema, am schimbat-o 210 RON, vectra A, facute in belgia, mai aveam de ales intre asta si o firma din romania de prin miercurea-ciuc parca, si costa 160 RON, am zis sa nu ma calicesc, pt una facuta in romania, romanu-i tot roman.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Wraith a scris:si eu am avut aceeasi problema, am schimbat-o 210 RON, vectra A, facute in belgia, mai aveam de ales intre asta si o firma din romania de prin miercurea-ciuc parca, si costa 160 RON, am zis sa nu ma calicesc, pt una facuta in romania, romanu-i tot roman.

Esti sigur?
Tobele Borla sunt romanesti. Am pe fosta masina (Nova GTI pe care o foloseste taicameu) o astfel de toba. Este de inox si a fost garantata 5 ani in conditiile in care cele connex nu rezistau mai mult de 18 luni.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pe masina mea, fabricata in Spania acum 12 ani, tot traseul de evacuare straluceste. Adica este de inox.

Eu am alta belea. Mi s-a desprins o sita in toba finala si zdrangane ca apucata. Azi e programata la sudor.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutare. imi recomanda si mie cineva un sudor daca se poate in sectorul 6 ca am itp picat + expirat si tre sa sudez un catalizator. multumesc anticipat
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Haideti sa va zic ce am facut eu: nu mi-am luat o toba de Opel ci una noua sport de la powerful cu 170 RON, eu zic ca nu merita una noua originala si nici sa te chinui sa le repari pe cele vechi. nu ai nici o problema cu cele sport, merge normal, poate ii da ceva putere, dar insesizabil si mai iti dau ei si 2 ani garantie. eu zic ca merita una sport, e mai ieftina (daca nu e din inox) si este si mai estetica.



  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat toba cu 160 Roni, toba adus prin comanda din Ungaria. Montajul a fost vro 70 pt ca a trebuit sudura si alte chestii pt ca toba de dinainte era de Dacie si era pusa impropriu. Teava de evacuare mai batea si in puntea spate. Acum totul e bine Smile
  • ByTzY

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Imi spuneti si mie va rog daca este diferenta intrea toba finala Diesel si cea benzina ?....Se poate un raspuns rapid va rog frumos .... Eu am 1.8 benzina si am gasit una de pe un 2.0 diesel...Multumesc
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ByTzY a scris:Imi spuneti si mie va rog daca este diferenta intrea toba finala Diesel si cea benzina ?....Se poate un raspuns rapid va rog frumos .... Eu am 1.8 benzina si am gasit una de pe un 2.0 diesel...Multumesc


Cred ca o problema ar fi inclinarea tobei(tipsului) la diesel ii oarecum in jos in rest Confused poate alt coleg sa ne ajute
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR